Hydratáciu netreba podceňovať ani počas zimných mesiacov: 6 kľúčových krokov, ako prijať dostatok tekutín

hydratáciu netreba podceňovať - ruka drží pohár s čistou vodou

Správnu hydratáciu netreba podceňovať (Zdroj: Unsplash/Engin Akyurt)

Pre správne fungovanie organizmu je dôležitá hydratácia, ktorú rozhodne netreba podceňovať. Existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré je potrebné počas dňa vypiť dostatočné množstvo vody a iných hydratujúcich tekutín. Bolesť hlavy, nedostatok energie, ale aj oslabená imunitná odpoveď patria k bežným vedľajším účinkom dehydratácie.

A hoci v zimných mesiacoch často zabúdame piť, mali by sme pamätať na to, že správna hydratácia pomôže organizmu bojovať s únavou, ale dokáže aj spomaliť proces starnutia. Spoznajte preto 6 kľúčových spôsobov, ako zostať hydratovaný.

1. Piť dostatočné množstvo čistej vody

Pri príjme tekutín je vhodné zvážiť aj výdaj. Napríklad pri cvičení alebo inej fyzickej aktivite, alebo počas horúcich letných dní, je vyparovanie vody a jej spotreba v našom organizme oveľa väčšia. Rehydratovať alebo dopĺňať tekutiny je potrebné počas celého dňa priebežne.

O ideálnom množstve prijatých tekutín existuje niekoľko zaručených informácií. Fakt je, že pitný režim je vysoko individuálna záležitosť. V ostatnom období sa začalo presadzovať používanie vzorca, podľa ktorého by mal dospelý človek prijať 30 – 45 mililitrov tekutín na 1 kilogram svojej váhy.

2. Začleniť do stravy viac ovocia a zeleniny

Okrem toho, že ovocie a zelenina sú väčšinou vysoko hydratačné, k ich benefitom možno pridať obsah vlákniny, minerálov a stopových prvkov, ale aj vitamínov a antioxidantov. Medzi výraznejšie hydratačné druhy patrí uhorka, vodný melón, kiwi, paprika, citrusové ovocie, ananás, reďkovka, rajčina, bobuľové ovocie, ale aj cuketa, špenát alebo avokádo.

3. Elektrolyty v rovnováhe

Elektrolyty sú kľúčové komponenty ako zostať hydratovaný. Ovocie a zelenina pomáhajú bojovať proti nerovnováhe elektrolytov, a to napomáha hydratácii. Napríklad pri svalovej námahe cvičenie alebo fyzická práca) je dopĺňanie elektrolytov takmer nevyhnutnosťou.

4. Konzumácia morskej soli

Morská soľ pomáha vyrovnať hladinu vody v organizme. Okrem iných látok, obsahuje aj sodík a draslík, ktoré podľa záverov niekoľkých výskumov pomáhajú zvyšovať hydratáciu. Naviac, morská soľ alkalizuje telo, teda odkysľuje.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nápady na zázvorové čaje: Príjemne vás zahrejú a poskytnú úľavu nielen pri prechladnutí

5. Cvičenie

Toto môže znieť kontraproduktívne, čím väčšia námaha, tým väčší výdaj vody, ale fyzický pohyb zvyšuje krvný obeh a zlepšuje celkovú hladinu elektrolytov. Tým sa dostáva do buniek viac živín. Nezáleží na spôsobe cvičenia, skvelá je chôdza, ale aj kardio tréning alebo silový tréning. Hlavný je pravidelný pohyb.

6. Vyhýbať sa dehydratačným nápojom

K nim patria predovšetkým sladké nápoje a aj jedlá, tiež alkohol a kofeínové nápoje. Tieto nápoje zvyšujú frekvenciu močenia a podporujú stratu elektrolytov. Môžu tiež prispieť k bolesti hlavy alebo kolísaniu hladiny cukru v krvi.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame