Ako prestať fajčiť? Takto s cigaretami raz a navždy skončíte!

Ako prestať fajčiť

Vďaka našim tipom ľahšie zvládnete vzdať sa tohto zlozvyku (Zdroj: GettyImages)

Už ste si aj vy stokrát sľúbili, že fajčenie vyškrtnete zo svojho života — a stále nič? Zbystrite pozornosť. Podľa posledného prieskumu počet fajčiarov na Slovensku dlhodobo klesá. Zatiaľ čo pred viac ako desaťročím fajčilo 40 % populácie, v súčasnosti je to už menej ako 18,5 %. Fajčenie je na ústupe a je najvyšší čas, aby ste si od tohto škaredého zlozvyku odvykli aj vy!

Skoncujte s cigaretami raz a navždy

Keďže fajčenie vytvára psychickú aj fyzickú závislosť, bez pevnej vôle a odhodlania to prosto nepôjde. Ak chcete skutočne prestať a čítate tieto riadky, už ste na správnej ceste. Pokiaľ ste sa v minulosti viackrát pokúšali s fajčením bojovať, asi už chápete, že nepôjde o jednoduchú misiu, a „odvykačka“ môže vašu dennú rutinu načas rozhodiť. Uistite sa preto, že pri vás počas tohto obdobia stojí najbližšia rodina, priatelia, ale napríklad aj váš lekár.

Príbehy väčšiny ľudí, ktorí fajčenie odpísali nadobro, majú spoločné jedlo: fajčiť neprestávali postupne, ale svoju závislosť v jedno krásne ráno jednoducho „uťali“. Ako sa im to podarilo?

Najskôr si určite deň D, teda konkrétny dátum, kedy s fajčením prestanete. Uistite sa, že pred týmto dňom zo svojho domova (či práce) odstránite absolútne všetko, čo s fajčením súvisí: popolníky, zapaľovače, zásoby cigaretiet v aute či ďalšie tabakové výrobky. Ak vaše záclony páchnu po cigaretovom dyme, operte ich! Všetko, čo vám na prvý pohľad evokuje fajčenie, vyhoďte na smetisko dejín.


Mohlo by vás zaujať: Dajte fajčeniu definitívne zbohom: Odborníci radia, teraz sa vám konečne podarí prestať


Náhrada za cigarety a „absťák“

Ďalší krok bude o niečo náročnejší. Musíte zmeniť všetky rituály, ktoré ste mali na fajčenie naviazané. Ranná káva, čakanie na MHD, pohárik po práci s priateľmi — v každom scenári si za cigaretu vymyslite náhradu. Napríklad si zobkajte oriešky, pri posedení s priateľmi si objednajte niečo zdravé pod zub alebo nápoj bez cukru. Pokiaľ náhradu vymyslieť neviete, situáciám, ktoré vás v minulosti nútili zapáliť si, sa jednoducho vyhýbajte.

A pripravte sa na abstinenčné príznaky. Tie môžu podľa odborníkov trvať až tri mesiace s tým, že najťažší bude prvý týždeň. Väčšinu ľudí trápi počas tejto fázy zlá nálada, nervozita a problémy s koncentráciou, no môže sa dostaviť aj triaška, nadmerné potenie, bolesti hlavy či poruchy spánku a, samozrejme, extrémne nutkavá chuť zapáliť si. Dobrou správou je, že táto silná pohnútka zvyčajne netrvá viac ako 10 minút. Za ten čas môžete vybehnúť na krátku prechádzku, napiť sa vody, zjesť jablko, zložiť Rubikovu kocku alebo cinknúť niekomu, kto vás v odvykaní podporuje.

Pri odvykaní od fajčenia vám pomôžu aj špeciálne prípravky

Počas prvých 3 mesiacov by ste podľa odborníkov mali tiež obmedziť spotrebu alkoholu na maximálne 1 pohárik, keďže po viacerých drinkoch môžete stratiť vôľu s fajčením nadobro skoncovať. Na vašej ceste k nefajčeniu vám môžu pomôcť aj špeciálne prípravky obsahujúce nikotín, silné lieky predpísané psychiatrom a v neposlednom rade aj odborná lekárska pomoc. Bezplatnú poradňu poskytujú napríklad aj regionálne úrady verejného zdravotníctva.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame