Ako sa chrániť pred srdcovo-cievnymi ochoreniami? Podľa odborníkov pomôžu tieto opatrenia

doktor naznačuje vyšetrenie srdca

O zdravie srdca sa treba starať, ako tomu dopomôže tento projekt? (Zdroj: Freepik/syda_productions)

Hlavnou príčinou úmrtí ľudí starších ako 65 rokov sú kardiovaskulárne ochorenia. Zároveň sú zodpovedné aj za 82 % všetkých úmrtí ľudí nad 65 rokov. Predísť sa im dá zdravou životosprávou a pohybom, vynechaním fajčenia a alkoholu. Uviedla to lekárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Miriam Šatalová.

Frekvencia kardiovaskulárnych ochorení v populácii narastá s vekom. „Miera prevalencie hypertenzie (vysokého krvného tlaku), kongestívneho zlyhania srdca (zlyhania srdca, ktoré je spojené so zadržiavaním krvi), ochorenia koronárnych artérií (vencovitých tepien), arytmií (porúch srdcového rytmu), najmä fibrilácie predsiení, ochorenia periférnych artérií (ciev), ochorenia chlopní srdca a cievnej mozgovej príhody je približne 40 percent u ľudí vo veku 40 až 59 rokov a 79 až 86 percent u pacientov vo veku nad 80 rokov,“ priblížila Šatalová.

Keď pacient starne, jeho cievy sa postupne stávajú menej pružnými a rigidnými, čo spôsobí zväčšenie rozdielu medzi systolickým a diastolickým tlakom. „Zhoršuje sa funkcia ľavej komory, predlžuje sa jej plnenie, degeneruje prevodový systém srdca, dochádza ku kalcifikáciám chlopní. V dôsledku týchto funkčných zmien sa kompenzačné odpovede zhoršujú a s pribúdajúcim vekom sa aj oprava poškodenia srdca stáva čoraz nedokonalejšou, čo vedie k jeho dysfunkcii,“ upozornila lekárka.

Podľa lekárky patrí medzi najčastejšie príznaky kardiovaskulárnych ochorení sťažené dýchanie, spočiatku pri námahe, neskôr aj v pokoji, progresívna únava, búšenie srdca alebo veľmi pomalý tlkot srdca. Problémy zo srdcom môžu tiež signalizovať závraty, kolaps a opakované pády.

Kardiovaskulárne ochorenia majú spoločnú príčinu, a tou je ateroskleróza, teda degeneratívne a zápalové ochorenie ciev, pri ktorom sa v porušenej cievnej stene ukladajú tukové látky, predovšetkým cholesterol. Vtedy dochádza k postupnému zužovaniu, alebo dokonca uzávere postihnutých ciev.

„V prevencii a v liečbe kardiovaskulárnych ochorení hrá hlavnú úlohu odstránenie rizikových faktorov, až na druhom mieste je medikamentózna liečba a invazívne výkony. Ovplyvnením rizikových faktorov môžeme nielen oddialiť vznik kardiovaskulárneho ochorenia, ale taktiež spomaliť jeho progresiu,“ uviedla lekárka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Linka pomoci špecializovaná na poruchy príjmu potravy: Za prvý rok existencie zaznamenala už cez 1000 hovorov

Odborníci podľa nej radia konzumovať aspoň raz týždenne ryby a v strave musí byť tiež dostatočne zastúpené ovocie, zelenina, hydina. Naopak, je potrebné vylúčiť potraviny bohaté na cholesterol a nasýtené mastné kyseliny. „Minimálnou fyzickou aktivitou u seniorov je chôdza stredným tempom aspoň po dobu 30 minút väčšinu dní v týždni. Samozrejmosťou je zanechanie fajčenia a obmedzenie alkoholu,“ dodala odborníčka.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame