Ako prestať s bezcieľnym a nadmerným prejedaním? Tieto šikovné tipy pomôžu nielen tým, ktorí pracujú z domu!

Ako sa prestať prejedať

Ako sa prestať prejedať? S týmito tipmi ľahko porazíte zlé stravovacie návyky (Zdroj: Freepik/freepik)

Práca z domu môže mať svoje výhody, no ak máte chladničku doslova na dosah ruky, u niektorých z nás môže ísť skôr o opačný prípad. Home office v dnešnej dobe pre veľa ľudí predstavuje výzvu. Často je v domácom prostredí problémom to, že stratíme alebo si nedokážeme udržať zdravé stravovacie návyky. Existujú však zaručené spôsoby, ako sa prestať prejedať bez trápení a predísť tak efektívne zbytočnému maškrteniu a priberaniu.

Zastavte sa, popremýšľajte, jedzte až potom

Hlavou myšlienkou tohto triku je urobiť rozhodnutie, pri ktorom budete jesť vedome. Predtým, ako si vezmete koláč alebo čipsy, zastavte sa a opýtajte sa sami seba: „Naozaj to teraz chcem?“ alebo „Mám na to chuť, pretože som hladný, vystresovaný alebo len preto, že sa nudím?“ Premyslite si to. Ak máte chuť na malé občerstvenie a odpoviete si áno, choďte do toho, ale ak je vaša odpoveď nie, v tomto momente ste sa zastavili v bode, ktorý zabezpečí, aby ste sa zbytočne neprejedali.

Technika „zastav sa, premýšľaj, jedz“ vám umožní pozastaviť sa a premyslieť si si vaše chute. Ak siahate po nejakej nezdravej pochúťke a uvedomujete si, že v skutočnosti nie ste vôbec hladní, možno máte chuť na niečo celkom iné. Skúste ísť na prechádzku, dajte si prestávku na čaj alebo na kávu, osprchujte sa, zavolajte niekomu alebo si kvalitne zdriemnite.

 Nakupujte rozumne, do jedálnička zaraďte veľa vlákniny

Svoju chladničku naplňte potravinami s vysokým obsahom vlákniny, napríklad zeleninou, šalátmi či ovocím. Rýchlo vás zasýtia, pretože vláknina naberá „objem“. Potraviny bohaté na vlákninu tiež pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi, čo môže pomôcť zabrániť impulzívnemu prejedaniu sa.

Rozhodnutia, ktoré urobíte počas nákupu, vedia vo vysokej miere predpovedať, či dokážete v rámci vášho jedálnička ostať na správnej ceste. Jednoducho povedané, čo si prinesiete domov, to aj zjete, takže vyberajte uvážene. Ak nechcete narušiť svoje diétne ciele, nechajte maškrty a pochutiny, ktoré majú potenciál mariť vaše úsilie, v regáli v obchode.

Kontrolujte si a načasujte jednotlivé porcie

Pri výbere rôznych druhov občerstvenia a pochutín sa predovšetkým vyhnite veľkým baleniam, ktoré vám ľahko umožnia prejesť sa. Zvoľte menšie balenia, alebo si kúpte tie väčšie a potraviny rozdeľte do iných menších zatváracích plastových nádob a vreciek.

Naplánujte si vopred druhy jedál a čas, počas ktorého ich budete jesť. Pri práci z domu je to nesmierne dôležité, najmä spolu s prestávkami v jedení. Dodržiavanie stanovených časov určených na to, aby ste sa v pokoji najedli, vám pomôže skrotiť prehnané chute a dodá vášmu dňu väčšiu štruktúru.

Skúste si občas dopriať, jedzte na svojom obľúbenom mieste 

Podobne ako pri plánovaní jedla si môžete naplánovať aj to, kedy sa nebudete pri jedení vo zvýšenej miere kontrolovať. Najlepšie je brať do úvahy rôzne oslavy, večierky alebo posedenia. Aj v každodenných situáciách môže cielené plánovanie maškrtenia pomôcť k tomu, aby ste zabránili prejedaniu.

Ak máte chuť na čokoládu, odložte si ju na poobedňajšie hodiny. Ak milujete pizzu, vychutnajte si ju raz týždenne na obed alebo večeru. To môže tiež pomôcť minimalizovať sústavné myšlienky na tieto zakázané“ potraviny, keďže sa vlastne nebudete príliš obmedzovať a vychutnáte si ich v rozumnej miere.

Vytvorte si priestor na vychutnanie si jedla do sýtosti. Sadnite si za stôl v kuchyni, najedzte sa vonku na terase alebo si nájdite akýkoľvek iný priestor, kde budete radi jesť. Jedzte pomaly každé sústo, venujte pozornosť kombinácii a textúre potravín, aby ste si ich mohli čo najviac užiť. Navyše, váš žalúdok si pri pomalom jedení skôr uvedomí, že sa začína plniť, a tak budete časom nasýtení aj z menších porcií.



Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame