Ako sa správne starať o rôzne podlahy? Pripravili sme pre vás zbierku užitočných tipov

Výber podlahy

Rôzne druhy podláh ponúkajú rôzne vlastnosti a zároveň majú aj odlišné nároky na starostlivosť (Zdroj: GettyImages)

Pravidelná starostlivosť o podlahy nemusí ísť vždy jednoducho a podľa predstáv. Bojujeme s prachom, zvieracími chlpmi, ale aj šmuhami a škrabancami. To, čo funguje na jeden typ podlahy, je pre ďalšiu veľkým rizikom. Pripravili sme pre vás zbierku užitočných tipov, ako získať bezchybný vzhľad podlahy.

Nadčasové drevené podlahy

Drevená podlaha je zo všetkých typov podláh najviac chúlostivá. Hoci pri správnej starostlivosti vydrží desaťročia, neodpúšťa časté chyby. Drevená podlaha vyžaduje denné zametanie alebo vysávanie. Vysávanie vyčistí škáry od prachu a zachytených nečistôt, čím si vytvoríte ideálne podmienky pred zotieraním navlhko.

Azda najviac citlivá je totiž na nadmernú vlhkosť (zareaguje napučaním). Práve preto sa pri umývaní obmedzte iba na mierne vlhký, nie mokrý spôsob umývania. Veľmi dobrým riešením je použitie moderného rozprašovača. Čím jemnejšie kvapky, tým jednoduchšie a efektívnejšie zotieranie bez zvyškovej vlhkosti.

Cenovo dostupné laminátové podlahy

V mnohých domácnostiach hrajú laminátové podlahy prím. Lepšia cenová dostupnosť sa môže neskôr negatívne odraziť na ich odolnosti. Lacný laminát je náchylný na poškriabanie – dokonca už tvrdším zmetákom alebo tvrdou hubicou vysávača. Stopku by mali dostať aj lesky a vosky na podlahy, keďže vám neskôr znemožnia umývanie bežných škvŕn. Aj pri lamináte obmedzujte mokré čistenie. Síce je z času na čas nevyhnutnosťou, ak už, potom iba stieranie namokro v smere lamiel, nikdy nie kolmo na škáry.


Mohlo by vás zaujať: Marmoleum prírodná alternatíva vašej podlahy: Čo o ňom potrebujete vedieť?


Znova moderné korkové podlahy

Korkové podlahy majú jednu výnimočnú vlastnosť – výborne pohlcujú hlučnosť. Za posledné roky prešli výraznými zmenami a opäť sa dostávajú aj do moderných interiérov. Sú na pocit teplé a oveľa mäkšie, ako drevené podlahy, čo ocenia najmä ľudia, ktorí chcú šetriť svoje kĺby. Čistenie nie je náročné. Ako základ starostlivosti postačí pravidelné zametanie alebo vysávanie.

Okamžité znečistenie umyte vlhkou handričkou a utrite do sucha. Umývanie namokro stačí v nižšej intenzite – približne raz za 2 týždne. Používajte prípravok určený na korkové podlahy. Je dôležité vyhnúť sa prípravkom s obsahom malých abrazívnych častíc (piesok) a prípravkom na báze amoniaku. Nezabúdajte na voskovanie – ideálne raz za 6 až 12 mesiacov.

Podlaha verzus vlhkosť

Suchý vzduch ani zvýšená vlhkosť vzduchu nie sú pre život v domácnosti vítanými spoločníkmi. Môžu spôsobovať celý rad zdravotných komplikácii – od respiračných ochorení, až po chronickú únavu. Menej sa už hovorí o ich vplyve na podlahy. Spojenie vysušeného vzduchu (teda nízkej vlhkosti pod 40 %) a teploty vyššej ako 20 °C zapríčiňuje vznik špár v drevenej aj laminátovej podlahy. Naopak – ak je vlhkosť vzduchu vyššia ako 60 %, najmä drevené podlahy sú ohrozené napučaním a vydutím. Ak sa o podlahu staráte podľa odporúčaní a predsa vás už dlhodobo trápi jej zhoršujúci sa stav, zamerajte sa na vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti.

Hrubá špina a ostré hrany

Drevo, laminát, vinyl, PVC, korok – každý materiál ponúka iné vlastnosti a zároveň má aj mierne odlišné nároky na starostlivosť. Majú však dvoch spoločných nepriateľov – hrubú špinu a ostré hrany. Pozor na piesok, kamienky, štrk a ostré hrany na nábytku či opätky. Na nábytok používajte ochranné filcové podložky. Za vstupné dvere umiestnite rohožku, ktorá zachytí čo najviac hrubej špiny, ak by ste aj dovnútra vošli v topánkach. Roznosenie hrubej špiny po podlahe vám nielen pridá prácu navyše, zároveň je rizikom pre expresný vznik trvalých škrabancov a oderov.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame