Ako sa zbaviť holubov? Pomôžu staré CD-čka aj tento jednoduchý trik s maketami

Holuby na streche domu

Holuby na streche domu (Zdroj: GettyImages)

Problém, ktorý zažívajú nielen ľudia v mestách, ale aj na dedinách, sú holuby. Tieto na pohľad neškodné vtáky dokážu znepríjemniť život natoľko, až sú ľudia neraz nútení siahnuť po všelijakých riešeniach ich odplašenia. Ako škodia nielen zdraviu a aké sú naše možnosti ich odstránenia?

Stratili plachosť

Kedysi patrili holuby k užitočným vtákom. Využívali sa na posielanie listov a bolo isté, že sa takmer vždy vrátia späť. S odstupom času sa však z holubov stali, povedzme to prehnane, úhlavní nepriatelia mnohých ľudí. Rozoznávame niekoľko druhov, avšak tým najznámejším je divo žijúci holub, vyskytujúci sa najmä v mestách. Pozor, mestský holub nie je synonymom pre hrdličku, ako sa mnohí mylne domnievajú.

„Treba podotknúť, že holub hrivnák aj hrdlička záhradná sú pre ľudí nekonfliktnými druhmi, keďže nehniezdia na miestach, ktoré obsadzujú mestské holuby,“ uvádza sa na webe asb.sk. Mestské holuby stratili akúkoľvek plachosť. Dá sa povedať, že ju priam vymenili za drzosť. Odplašiť ich nie je vôbec jednoduché. Vyskytujú sa nielen na námestiach, ale aj priamo v obytných štvrtiach. Nejde pritom len o odľahlé miesta či poškodené budovy. Často ich vídať na zábradliach balkónov a lodžií, strechách, parapetách či na detských ihriskách.

Môže za to človek? Áno aj

Problém s množstvom holubov je zrejme v každom väčšom meste. Možno si kladiete otázku, kde sa vzali. Nuž vedzte, že za to môže aj človek.

Vznik mestských populácií holubov majú na svedomí ľudia, presnejšie chovatelia holubov. Mestské divo žijúce holuby sú potomkami poštových a domácich holubov, ktoré sa chovajú ešte aj dnes a ktoré sa po vypustení nevrátia k svojim majiteľom. Holuby s krúžkami možno často vidieť v spoločnosti mestských holubov, ku ktorým sa pridávajú. Problém teda nevznikol sám od seba, ale vznikol aj pričinením ľudí,“ uvádza na svojich stránkach mesto Martin.

kŕmenie holubov an námestí
Kŕmením holubov na námestí situáciu iba zhoršujeme (Zdroj: Wikimedia Commons A. Omer Karamollaoglu)

Problémom sú tiež nekryté kontajnerové stojiská, ktoré poskytujú vtákom možnosť potravy. Tam to však zďaleka nekončí. Aj my sme boli neraz svedkami toho, ako tieto vtáky kŕmili ľudia pod oknami svojich bytov či na námestiach. V mestách navyše holuby nemajú prirodzeného predátora, čo podporuje ich premnoženie. Zvláštny paradox. Ak sa v blízkosti našich príbytkov vyskytujú hlodavce ako myš alebo potkany, takmer okamžite zasiahnu mestá či mestské časti. Ak sa vyskytujú holuby, iba málokedy sa podniknú kroky na ich odstránenie.

Dožiť sa môžu až 10 rokov, pričom sa rozmnožujú po celý život. Hniezdia aj viackrát do roka. Aké problémy so sebou mestské holuby prinášajú?

Ohrozenie zdravia

Zdravie máme len jedno a pokiaľ sa ho snažíme chrániť, treba do úvahy zobrať aj ďalšiu, mimoriadne nepríjemnú nákazu. Holuby prenášajú množstvo nebezpečných chorôb. Známa je salmonelóza či ornitóza. Vyjadril sa k tomu aj MVDr. Rudolf Hromada, PhD. v časopise študentov Univerzity Veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

„Zoonózy sú jeden z hlavných dôvodov, prečo treba radikálne redukovať populáciu divých holubov. Holub je prenášačom množstva nebezpečných chorôb. Veľavravná bola napríklad štúdia kolegov z Madridu. U miestnych vtákov ukázala vysoký výskyt niektorých chorôb, napríklad vírusu vtáčej chrípky, baktérie psitakózy (Chlamydophila psittaci, u 69 % zvierat), kampylobaktera (Campylobacter jejuni, 52 %), ďalej rôznych mykobaktérií a salmonely. Za zmienku stoja aj ektoparazity, či už mäkké kliešte, alebo švoly,“ vysvetľuje odborník.

Pán Hromada ďalej v časopise dodáva, že pracovať s holubmi a čistiť po nich priestory je zdraviu nebezpečné, všetci od toho z vlastnej opatrnosti dávajú ruky preč. Odstránenie hniezdísk komplikuje aj platná legislatíva, podľa ktorej musíte osobitne nakladať s trusom a osobitne s telami.

V zborníku vedeckých prác z roku 2015, sa uvádza, že: „Zo zoonotických druhov chlamýdií predstavuje pre ľudí najväčšie riziko C. psittaci, ktorá sa primárne vyskytuje u vtákov. C. psittaci je pôvodcom ornitózy-psitakózy“. Dočítať sa môžete až k popisu priebehu ochorenia, z ktorého až mrazí.

„Ornitóza-psitakóza u ľudí prebieha ako akútne horúčkovité ochorenie s rôznymi klinickými prejavmi – od inaparentných infekcií cez miernejšie, chrípku pripomínajúce formy, až po ťažké pneumónie so sepsou, končiace často smrteľne v neliečených alebo náležite neliečených prípadoch. Priebeh choroby závisí od vlastností kmeňa C. psittaci vyvolávajúceho infekciu, pravdepodobne v súvislosti s prameňom nákazy a od veku postihnutých.“

Nie je to však všetko. Podľa odchytholubov.sk sú známe aj ďalšie ochorenia:

  • vtáčia tuberkulóza
  • kliešťová encefalitída
  • trichomonáza
  • pseudomor
  • diftéria
  • toxoplazmóza
  • alergia
  • astma

Treba uviesť, že nakaziť sa možno aj bez priameho kontaktu s holubmi. Stačí vdýchnuť parazity z ich trusu. Netýka sa to však iba ľudí. Zdravotné problémy môžu spôsobiť aj domácim zvieratám. Ak si uvedomíme, že holuby žijú vo veľkom počte, dostáva tento problém úplne iný rozmer.

Škody na majetku a ďalšie nepríjemnosti

Okrem vyššie uvedeného ohrozenia zdravia, nám tieto vtáky dokážu značne znepríjemniť život aj škodami na majetku. Najčastejšie ide o:

  • Výkaly holubov sú nielen škodlivé, ale aj esteticky odporné. nehovoriac o zápachu
  • Pri dlhodobom pôsobení dokážu poškodiť napríklad fasádu budovy či pamiatky ako napríklad sochy 
  • Rozhrábaná zem v kvetináčoch, poškodené kvety.

Ako sa zbaviť nechcených spolubývajúcich

Na úvod treba uviesť, že mestský holub nie je chránený. Aj napriek tomu sa však na neho ako na zviera vzťahuje Trestný zákon. Pozor teda, aby ste sa kvôli nim nedostali do ešte väčších problémov. Povieme vám však niekoľko trikov, ktoré zaručene fungujú.

  • Železné hroty proti holubom – nie sú síce esteticky príťažlivé, ale fungujú spoľahlivo! Lepia sa napríklad na parapetnú dosku alebo na miesto, kde by sa vtáky mohli usadiť – dôležité je umiestniť ich nahusto. Ich obstarávacia cena je nízka, takže smelo do toho. Existujú aj špirálové zábrany, ktoré pomáhajú zabrániť holubom dosadnúť napríklad na parapetu.
  • Sieťka/Pletivo na celý balkón – lacné a 100 % účinné riešenie, ako zabrániť holubom vstup na váš balkón či lodžiu. Sieťka musí byť poriadne napnutá a byť vyhotovená z kvalitného materiálu, ktorý sa neopotrebuje. Odporúčame dať to urobiť firme. Celé zasieťovanie balkóna zaberie približne 90 minút. Účinnosť oceníte nie len v zamedzeniu príletu vtáctva, ale aj v prípade, že chováte mačku.
  • Zasklenie balkóna alebo lodžie – mimoriadne účinné, no drahšie riešenie. Mínusom je aj to, že sa musíte rozlúčiť s otvoreným balkónom. Treba však rátať s tým, že pokiaľ sedávajú holuby na balkóne nad vami, okná môžete mať špinavé od ich trusu taktiež.
  • Odchyt holubov – týmto spôsobom by malo dochádzať k regulácii počtu holubov. Realizuje sa to najmä v mestách, na povalách rodinných či bytových domov a podobne. Odchyt holubov zabezpečuje špecializovaná firma. Odchytené holuby by sa mali vypustiť ďaleko od miest. Je však možné, že sa časť z nich vráti späť na miesto, kde boli odchytení.
  • Nasadenie prirodzených predátorov – Holuby nemajú v meste prirodzeného predátora. Pomôcť by mohlo nasadenie napríklad sokolov.

Babské rady, ktoré nefungujú

  • Poriadok – samotný poriadok neodláka holubov, ale aspoň ich zbytočne neupúta.
  • CD-čka – povešané CD-čka fungujú iba chvíľu, potom sú absolútne neúčinné.
  • Maketa dravca – Sú na tom podobne ako CD-čka. Tým, že sa maketa nehýbe, po čase sa holuby osmelia a keď zistia, že im maketa nič neurobí, začnú ju absolútne ignorovať.
  • Silná dezinfekcia – poumývať si so SAVOm alebo iným dezinfekčným prípravkom balkón je ideálne najmä z hygienického hľadiska. Akonáhle však z povrchu vyprší, holuby sú späť.
  • Postreky proti holubom – neúčinné.
  • Zvukové plašiče – fungujú iba dočasne. Ide o zvuky napríklad čajok, ktorých by sa holuby mali báť. Existujú aj ultrazvukové plašiče, ktoré sú o niečo účinnejšie. Na to, aby fungovali proti holubom, sa musí meniť frekvencia, aby ju nemohli predvídať.

Pokiaľ vás trápia holuby, nenechajte to iba tak. Ohláste to príslušnému úradu – či už správcovi bytového domu, obecnému alebo okresnému úradu. Snažte sa to maximálne riešiť. V prípade, že žijete v bytovom dome, zvolajte domovú schôdzu a snažte sa tento problém vyriešiť aj spoločne. Inak riskujete nielen svoju pohodu, ale aj zdravie.

Zdroj: plnielanu.sk, asb.sk, m.martin.sk, odchytholubov.sk, Časopis Ardo, Zborník vedeckých prác Životné podmienky a zdravie
Odporúčame