Takmer polovica Slovákov žije v bytoch: Tu sú najčastejšie problémy, ktoré ich trápia

Muž, žena a dieťa sedia v byte.

Zdroj: Adobe Stock

Na Slovensku žije podľa Eurostatu až 46 percent ľudí v bytových domoch. Takéto bývanie má svoje výhody, ale aj nevýhody. Pozrite sa na tie najhlavnejšie a zistite, ako si s nimi poradiť a užívať si bývanie v byte na maximum.

Nedostatok priestoru

Menšia rozloha môže byť výhodou, pretože sa netreba starať o väčšie priestory. Upratovanie a celková starostlivosť vám zaberú menej času v byte ako v dome. Zároveň je však niekedy výzvou dostať do bytu všetko, čo potrebujete. Náruživým záhradkárom môže chýbať vonkajší pozemok.

  • Čo s tým?

Pri tvorení úložných priestorov sa zamýšľajte nielen nad dizajnom, ale aj nad ich praktickosťou. Viac priestoru zväčša získate riešením na mieru, ktoré naozaj využije každý centimeter a zároveň nemusí vytvoriť ani pocit stiesnenosti. Stavte na vstavané skrine či police až po strop. Nezabudnite na hluché miesta – oplatí sa mať napríklad skrinku pod aj nad umývadlom. Ak máte balkón, berte ho ako plnohodnotný priestor, nielen fajčiareň či sušiareň. Uspokojte na ňom svoje záhradkárske ambície a vytvorte si na ňom oázu oddychu. Kvety, pohodlná stolička či dve – to je všetko, čo potrebujete.

Máte k bytu aj pivnicu? Výborne! Prispôsobte ju tak, aby sa vám do nej prehľadne zmestilo čo najviac vecí. Pomôže napríklad držiak na bicykel, police po strop a podobne. Všetko ukladajte do označených krabíc. Zmestí sa vám do nej toho viac a najmä nebudete mať problém s hľadaním.

Žena sedí a číta knihu na balkóne.
Zdroj: Adobe Stock

Viac susedov a menej súkromia

V bytovom dome si musíte zvyknúť, že vo vašej tesnej blízkosti žijú iní, cudzí ľudia a treba brať na nich ohľad. Nemôžete o polnoci len tak začať vŕtať či vysávať. Samozrejme, platí to aj opačne. Neraz sa vám stane, že susedia vás budú svojimi aktivitami či životným štýlom vyrušovať.

  • Čo s tým?

Domový poriadok berte ako dohodu so susedmi o priateľskom spolunažívaní, nie ako otravnú a nepodstatnú maličkosť. Práve vďaka nemu vás neruší búchanie neskoro večer či výkaly zvierat na chodbe. V bytovom dome sa viac ako inde cení slušnosť a empatia. Skúste brať blízkosť susedov ako výhodu.

Vzájomným vzťahom pomáha platforma Resitech, vďaka ktorej sa vyrieši mnoho problémov – napríklad s nadmerným hlukom od susedov či neporiadkom okolo smetných košov. Susedia na nej komunikujú slušnejšie ako napríklad na sociálnych sieťach. Zároveň si môžete cez mobil či počítač dohodnúť zapožičanie vodováhy alebo spoločnú prechádzku so psíkmi.

Problémy s parkovaním

Keď bývate v dome, auto si zväčša zaparkujete na svoj pozemok, kde je chránené pred celým okolitým svetom. Nájsť voľné miesto pred bytovkou je často náročné, najmä vo veľkých mestách a vo večerných hodinách. A keď už nejaké nájdete, vždy hrozí, že vaše vozidlo môže poškodiť nepozorný vodič alebo neprajný okoloidúci.

  • Čo s tým?

Najjednoduchšie je prenajať si miesto od mestskej časti, ak je to možné. Keď nie, porozmýšľajte napríklad nad prenájmom, alebo ešte lepšie kúpou garáže. Uľahčí život a zároveň je investíciou, ktorú môžete hocikedy predať. Na prenájom či predaj garáže sa môžete opýtať aj svojich susedov v bytovke priamo cez Resitech.

Máte dve autá alebo svoje vozidlo až tak nevyužívate? Pouvažujte nad jeho predajom. Ak veľa nejazdíte, kombinácia MHD a taxíkov pre vás môže byť z dlhodobého pohľadu dokonca lacnejším riešením. Neveríte? Spočítajte si, koľko vás stojí údržba auta, poistka, tankovanie, prípadné opravy a k tomu hodnota auta samotného. Možno budete prekvapení.

Schôdze vlastníkov a nutnosť kompromisov

Chcete na svoj dom novú strechu alebo si ho zatepliť? Nasporíte si a môžete ísť na to. V bytovom dome to funguje inak – o investíciách na chod domu rozhodujete spoločne s ostatnými vlastníkmi. To býva neraz problém, pretože niektorí susedia sa skrátka o dianie v dome nezaujímajú, alebo napríklad žijú inde a ani poriadne nevedia, čo sa rieši. Zateplenie či kompletná oprava strechy sa tak môžu zdržiavať.

  • Čo s tým?

Našťastie aj v tomto smere je už možné využívať moderné technológie – platforma Resitech dovoľuje jednoducho hlasovať online o spoločných veciach odkiaľkoľvek. Keďže elektronického hlasovania sa zúčastňuje 80 až 90 percent obyvateľov, všetky otázky a problémy možno riešiť oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie.

Resitech zároveň vlastníkom ponúka na jednom mieste všetky dôležité informácie od správcu bytového domu – dátumy konania schôdzí, rôzne výpadky energií a podobne. Susedia môžu cez Resitech aj navzájom komunikovať a dohadovať si napríklad jarné upratovanie okolo domu či spoločnú grilovačku. Táto platforma je vhodným riešením pre správcovské spoločnosti, spoločenstvá vlastníkov bytov a developerov.

ZISTITE VIAC O SLUŽBE RESITECH

Resitech.
Zdroj: Resitech
Zdroj: PR článok
Odporúčame