Ako si udržať zdravie mozgu? Odborníci radia okrem trénovania pamäti aj toto!

Pamäť

Ako si udržať mozog zdravý? (Zdroj: Freepik/Burdun)

Práve prebieha Týždeň mozgu (13. – 19. 3.). Táto celosvetová kampaň upozorňuje na potrebu udržiavať mozog v aktivite, a to napríklad tréningom pamäti.  Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s touto kampaňou odporúča, ako podporiť správnu funkciu mozgu a vyzýva na „precvičenie mozgových závitov“ na sociálnych sieťach.

Akákoľvek aktivita vie byť prospešná

Mozog patrí k najdôležitejším orgánom v tele a jeho zdravie s správne fungovanie je pre prežitie plnohodnotného života zásadné. Síce je najtvárnejší a najcitlivejší v ranom detstve, jeho vývin prebieha v podstate po celý život. „Aj v dospelom veku stále máme potenciál rozvíjať svoje mozgové funkcie vďaka plasticite (prispôsobivosti) mozgu, a to prostredníctvom ich stimulácie a pravidelného tréningu,“ vysvetlil odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ.

Podľa odborníkov by sme ho rozhodne nemali nechať zlenivieť. „Akákoľvek aktivita mu prospieva – komunikácia, udržiavanie sociálnych vzťahov, literatúra, nové podnety, kultúra, umenie, pestovanie koníčkov, spoločenské hry, učenie sa cudzích jazykov,“ priblížili. Aj pamäť by mala byť aktívna, pretože sa jej výkon môže s pribúdajúcim vekom znižovať.

Trénujte si aj pamäť

„Dôležité je používať aj vlastnú pamäť, nielen tú digitálnu. Skúste svoj mozog priebežne stimulovať napríklad vedomostnými súťažami, rébusmi, krížovkami, sudoku, pexesom alebo šachom,“ ozrejmili. Prospešné mozgu sú aj vyvážená strava či dostatok tekutín. Výkonnosť mozgu zvyšuje aj kvalitný spánok, pravidelná fyzická aktivita, pohyb na čerstvom vzduchu či krátke prestávky a oddych počas dňa.

„Prospieva pohľad z okna, chôdza po schodoch, hlboké dýchanie, krátka meditácia,“ ozrejmil ÚVZ, ktorý ľuďom okrem iného radí aj obmedziť používanie informačných a komunikačných technológií na nutnú mieru, prípadne si vyhradiť dni, kedy ich človek nebude vôbec používať. Funkcii mozgu škodí aj dlhodobý a chronický stres, fajčenie či nadmerné užívanie alkoholu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Riziko vzniku rakoviny: Čím ho možno znížiť a akú úlohu zohráva včasná prevencia?

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame