Správne skladovanie liekov v horúcom lete nepodceňujte! Dajte pozor na teplotu i vlhkosť, radia odborníci

správne skladovanie liekov

So stúpajúcou izbovou teplotou sa lieky znehodnocujú (Zdroj: Unsplash/Volodymyr Hryshchenko)

Počas leta netreba zabúdať na správne skladovanie liekov, pripomínajú lekárnici. Pre zachovanie účinnosti a bezpečnosti liečby je veľmi dôležité, aby lieky boli skladované pri správnej teplote, upozornila Slovenská lekárnická komora (SLeK) na sociálnej sieti. O správnom skladovaní sa odporúča poradiť s lekárnikom pri výbere lieku. Dokonca, výrobcovia niektorých druhov liekov už vyžadujú ich skladovanie v chladničke.

Praktické rady pre skladovanie liekov od odborníkov

Odborníci radia nenechávať žiadne lieky napríklad v aute, na priamom slnku, v priestoroch s vyššou teplotou a vlhkosťou ako kuchyňa či kúpeľňa. Lieky, vyžadujúce skladovanie v chladničke, ako napríklad inzulíny, vakcíny či viaceré detské sirupy treba dopraviť z lekárne domov čo najskôr, ideálne v termotaške. Napríklad čapíky sa podľa lekárnikov topia už pri teplotách nad 30 ºCelzia.

SLeK upozornila, že mnohé lieky sú náchylné na vzdušnú vlhkosť. „Preto tablety v lete vyberajte z originálneho obalu až tesne pred použitím a pri rozdelení tablety zvyšok po oddelení riadne zabaľte,“ uviedla komora.

Nadmerné slnečné žiarenie a vysoké teploty poškodzujú všetky druhy liečiv

Ozrejmila, že aj lokálne lieky – masti, krémy, roztoky, môžu pri nesprávnom skladovaní už po krátkom čase úplne stratiť svoje technologické vlastnosti. Lieky v tlakových obaloch, ako niektoré inhalátory, môžu zase pri vysokom zahriatí podľa lekárnikov spôsobiť poranenie.

Pripomenuli tiež, že mnohé lieky spôsobujú zvýšenie citlivosti na slnečné žiarenie, čo môže poškodiť zdravie pacienta. Počas letných dní interiérové teploty ľahko presiahnu odporúčanú hranicu 25 ºC. Jej presiahnutie lieky nepoškodí, len pokiaľ ide o krátky časový úsek. Dlhodobým vplyvom tepla už lieky strácajú účinnosť, a to môže viesť aj k predĺženiu liečby a potrebe užívania ďalších liekov.

Lieky doma nenechávajte na priamom slnku, napríklad na parapete v kuchyni, ale neskladujte ich ani v blízkosti spotrebičov ako umývačka riadu, pretože produkuje zvýšenú vlhkosť. Pred užitím lieku ho radšej vizuálne prekontrolujte, či nezmenil konzistenciu alebo nezapácha. Touto kontrolou si ušetríte starosti, ktoré by mohli nastať po jeho užití.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pálčivý problém, ktorý trápi množstvo ľudí: Prečo treba navštíviť lekára už pri prvých príznakoch?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, liekysrozumom.sk
Odporúčame