Prastarý spôsob behania zažíva boom: Je vhodný aj pre začiatočníkov!

Zrelá žena športujúca v parku

S príchodom teplých dní sa Slovensko opäť rozbehalo (Foto: GettyImages)

S príchodom teplých dní sa Slovensko opäť rozbehalo. Bežcov stretnete v parkoch, na cyklotrasách, po nábrežiach, ale aj v uliciach či na lesných a poľných cestičkách. Túžite začať aj vy? Skúste túto netradičnú techniku!

Indiáni prešli desiatky kilometrov

Indiáni zo Severnej Ameriky dokázali za deň prejsť bez prestávky až 80 kilometrov. Nešlo pritom o žiadnych maratóncov – zvládli to práve tým, že rýchly pohyb striedali s pomalým. Inšpirujte sa nimi aj vy! Indiánsky beh je skvelá technika, ktorá je vhodná pre všetkých. Ocenia ju začiatočníci, seniori, aj menej zdatní športovci. Prastará forma pohybu vám umožní získať potrebnú kondíciu.

Zahŕňa klasický beh kombinovaný s rýchlou chôdzou. Ide v podstate o klasickú formu intervalového tréningu, ktorá sa v športe často využíva. Časom si na záťaž telo zvykne a budete môcť intervaly postupne predlžovať a dostanete sa do lepšej formy. Výhodou však nie je len postupné získavanie kondície, ale aj efektívne chudnutie a formovanie postavy.


Mohlo by vás zaujať: Behanie v meste a jeho vplyv na zdravie: Je pohyb v uliciach dobrý nápad?


Dá sa ľahko prispôsobiť

Mnohí ľudia po štyridsiatke, ale aj netrénovaní mladší jedinci, začali behať s veľkým elánom. Keď po chvíli zistili, že nestíhajú s dychom, alebo dostávajú kŕče do nôh, odradilo ich to od ďalších športových aktivít a s behom rýchlo skončili. Podobné riziká sú pri indiánskom behu znížené. Ide o jednoduchú a príjemnú techniku, vďaka čomu ju zvládne naozaj takmer každý:
– Začnete pomalým behom, keď zistíte, že nevládzete, jednoducho s úplným pokojom prejdete do chôdze.
– Odkráčate, koľko potrebujete, keď budete cítiť, že ste pripravení, zase sa rozbehnete.
– Takto by ste mali pokračovať 30 minút, ideálne tri až štyrikrát do týždňa.
– Inou možnosťou je stanoviť si pevné intervaly, po ktorých budete beh s chôdzou striedať. To sa odporúča už trošku pokročilejším bežcom, respektíve, keď sa intervaly chôdze skracujú a doba behu je stále dlhšia a dlhšia.

Správne tempo aj obuv

Pre beh je dôležité zvoliť si správne tempo. Nepotrebujete k tomu žiadne prístroje – správne tempo poznáte podľa toho, že sa pri behu dokážete rozprávať. Určite nám dáte za pravdu, že rozprávať sa sám so sebou by bolo trochu čudné. Zavolajte so sebou priateľa či priateľku, prípadne partnera, s ktorým sa budete navzájom povzbudzovať a podporovať.

Pred vybehnutím sa nezabudnite rozcvičiť a ponaťahovať, ušetríte si prípadné zranenie. Základom by mala byť vhodná bežecká obuv, ktorá vás nebude tlačiť a bude najmä pohodlná. V špecializovaných obchodoch vám predajcovia poradia. Pripravte sa, že ceny za takéto tenisky sú trochu vyššie, no chodidlá sa vám poďakujú. Ak je topánka kvalitná, noha sa menej potí a predchádzate aj riziku vzniku plesňových ochorení.

A čo si obliecť? Spočiatku stačia aj pohodlné legíny či tepláky a priliehavé tričko. Ak sa vám pohyb zapáči, investujte do funkčnej bielizne. Tá dobre odvádza pot z tela a reguluje aj telesnú teplotu. Navyše, športové kúsky sú veľmi pohodlné a často ani neviete, že ich máte oblečené.


Mohlo by vás zaujať: Behanie verzus chôdza: Čo je lepšie pre vaše zdravie a čo pre postavu?


Myslite na pitný režim!

Spočiatku si so sebou vždy radšej vezmite fľašu s vodou. Zvlášť v horúcich dňoch sa vám môže ľahko stať, že budete pociťovať smäd. Počas fyzickej aktivity na slniečku sú aj mdloby bežná vec. Myslite na pravidelný pitný režim. Všeobecne sa odporúča vyhnúť pobytu na priamom slnku od 12:00 do 15:00. Voľte radšej skoré ráno alebo podvečer, prípadne beh v tieni stromov alebo v blízkosti vody, kde je vzduch chladnejší. Zohľadnite svoje sily a nepreceňujte sa. Pohyb by vám mal robiť hlavne radosť.


Čo všetko potrebujete vedieť o behu predtým, než začnete? Odpovede nájdete v tejto knihe na Martinus.sk

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame