Šikovný ťahák, ako si vybrať saunu: Urobte si domáci wellness

saunovanie

Sauna pôsobí detoxikačne a relaxačne (Zdroj: GettyImages)

Saunovanie je jednou z najstarších metód starostlivosti o telo aj dušu. Práve s príchodom zimy nastáva ideálny čas na to, aby sme si vyhriali telo. Pre mnohých sa tak stala sauna symbolom relaxu a zdravotnej prevencie. Vôbec neplatí, že ide o finančne náročnú aktivitu, práve naopak. Dnes je úplne bežné, že si ľudia zaobstarávajú saunu aj k sebe domov. V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať tú najlepšiu práve pre vás.

Aká je história saunovania?

História saunovania siaha tisícky rokov do minulosti. Na vytváranie tepla používali ľudia v minulosti oheň a horúce kamene. Najznámejšie sú však fínske sauny, ktoré, ako už názov našepkáva, pochádzajú zo severských krajín. Už v stredoveku sa Fíni uchyľovali do drevených domčekov, kde horúce kamene polievali vodou, aby vytvorili paru. Nie je to však len o severských krajinách. Aj v iných kultúrach existujú podobné tradície – známe sú turecké kúpele a takzvaný turecký hammam, ruské banyi alebo japonské onsens. Každý z týchto štýlov priniesol unikátne postupy v saunovaní, pričom mnohé pretrvávajú dodnes.

Druhy sáun

Sauny možno rozdeliť do niekoľkých základných kategórií. Líšia sa spôsobom ohrevu, vlhkosťou vzduchu a, samozrejme, aj intenzitou tepla. Nezabúdajte, že medzi cyklami v akejkoľvek saune je dôležitý oddych a ochladenie.

1. Fínska sauna

Ide o najtradičnejšiu a najrozšírenejšiu formu sauny. Vyznačuje sa vysokou teplotou (80 – 100 °C) a nízkou vlhkosťou. Vzduch sa ohrieva pomocou horúcich kameňov, ktoré sa polievajú vodou kvôli vytvoreniu pary. Fínska sauna podporuje detoxikáciu, zlepšuje krvný obeh a uvoľňuje svalové napätie. Odporúčaná dĺžka pobytu je 8 – 15 minút a opakovať sa môžu maximálne tri cykly. Deti a tínedžeri by tu mali stráviť menej času, a aj to len pod dohľadom dospelej osoby. Tento typ sauny však nebude vhodný pre ľudí, ktorí majú kardiovaskulárne ochorenia, ani pre tehotné ženy a osoby s akútnymi infekciami alebo horúčkou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Na vlastnej koži: Ajurvédska masáž v lone prírody – nechcelo sa mi odísť a toto ma úplne dostalo
fínska sauna
(Zdroj: unsplash.com/HUUM)

2. Infrasauna

Infrasauny sú obľúbené pre svoje účinky na pokožku, regeneráciu a podporu chudnutia. Tento moderný typ sauny využíva infračervené žiarenie, ktoré ohrieva telo priamo, bez zahrievania okolitého vzduchu. Teploty sú nižšie (40 – 60 °C), čo z nej robí ideálnu voľbu pre ľudí, ktorí neznesú vysoké teploty. Keďže sú v nej teploty nižšie, je možné zostať tu dlhšie ako vo fínskej saune. Navyše, môžu sem ísť aj deti, a to už od 6 rokov. Zároveň neplatí, že je tento typ sauny vhodný pre všetkých. To vôbec. Infrasaune by sa mali vyhýbať ľudia s kovovými implantátmi, kardiostimulátorom, tehotné ženy v prvom trimestri a osoby s kožnými ochoreniami.

3. Parná sauna

Parná sauna je známa aj ako turecký hammam. Má vysokú vlhkosť, a to až 100 %, ale takisto nižšie teploty ako fínska sauna. Teplo v parnej saune sa pohybuje okolo 40 – 50 °C. Je ideálna pre ľudí so suchou pokožkou alebo dýchacími problémami. Teplá para otvára póry, čistí pokožku a upokojuje dýchacie cesty. Pobyt v parnej saune by ste nemali predĺžiť na viac ako 10 či 15 minút počas jedného cyklu. Deti by do parnej sauny mali ísť len v sprievode dospelej osoby, a aj to až od veku 10 rokov. Parná sauna zároveň nie je vhodná pre ľudí s dýchacími problémami, ako je astma alebo chronická bronchitída, a ani pre osoby s nízkym krvným tlakom a ľudí citlivých na vlhkosť.

aromaterapia, arómoterapia, aromaterapeutický olej, arómoterapeutický olej
(Zdroj: unsplash.com/Christin Hume)

4. Biosauna

Biosauna je akýmsi kompromisom medzi fínskou saunou a parnou saunou. Má miernejšie teploty (50 – 70 °C) a vyššiu vlhkosť. Často sa kombinuje s arómaterapiou, čo z nej robí ideálnu voľbu na relaxáciu a regeneráciu. Podmienky biosauny umožňujú stráviť v nej o niečo dlhší pobyt ako vo fínskej saune. Odporúčaný čas je však maximálne 20 minút. Výrazné kontraindikácie pri tejto saune nie sú. Neodporúčajú sa len v prípade kombinácie s arómaolejmi, a to pre ľudí s alergiou na arómoterapeutické oleje či pre osoby s akútnymi infekciami.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zrelaxujte u našich susedov: Top 10 termálnych kúpeľov v Maďarsku

Čo zvážiť pred kúpou?

Pri výbere sauny je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Medzi ne patrí:

  • účel používania – ak hľadáte intenzívny detox, vhodná je fínska sauna, na regeneráciu a mierne teploty je ideálna infrasauna,
  • priestorové možnosti, ktoré doma máte,
  • materiál a kvalita spracovania sauny – drevené sauny by mali byť vyrobené z kvalitného dreva (napríklad z cédra alebo jelše), ktoré odoláva vlhkosti a teplu,
  • overený predajca – vždy sa snažte čítať recenzie,
  • cena a prevádzkové náklady – infrasauny sú energeticky menej náročné, zatiaľ čo fínske sauny spotrebujú viac energie, pri výbere si porovnajte aj náklady na údržbu.

Čo by ste mali vedieť?

Saunovanie ponúka množstvo zdravotných a psychologických výhod. Najdôležitejšou výhodou je detoxikácia. Počas saunovania dochádza k intenzívnemu poteniu, ktoré pomáha telu zbaviť sa toxínov. Navyše striedanie tepla a chladu zvyšuje odolnosť organizmu. Saunovanie tiež rozširuje cievy a zlepšuje prietok krvi, čo pomáha pri regenerácii svalov.

A na záver – sauna pomáha znižovať stres, zlepšuje spánok a podporuje celkovú psychickú pohodu. Nezabudnite však pred saunovaním a po ňom piť dostatok vody. Ak sa cítite nekomfortne, pobyt v saune ihneď ukončite. Rovnako ak máte chronické ochorenia, pred začatím saunovania sa poraďte s lekárom o vhodnosti saunovania.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame