Idú k vám vnúčatá na prázdniny? Takto si ich získate!

Stará mama pečie s vnučkou

Získať si vnúča a vytvoriť s ním jedinečné puto nie je až také ťažké, ako sa zdá (Zdroj: GettyImages)

Získať si dieťa a vytvoriť s ním jedinečné puto nie je až také ťažké, ako sa zdá. Chce to len byť dôsledný, dodržiavať určité pravidlá a nebáť sa zlyhania. Deti sú vnímavé a lásku a úprimný záujem vycítia a ocenia. Poradíme vám, ako si ich získate.

Buďte ústretoví

Majú vaše vnúčatá chuť na koláč, chcú si s vami pozrieť obľúbený film, alebo chcú u vás cez víkend prenocovať? Vyjdite im v ústrety, ak je to len trochu možné. Snažte sa prispôsobiť ich želaniam. Zvlášť, keď nimi dávajú nevedomky najavo, že ste pre nich dôležití a že chcú s vami tráviť svoj voľný čas.

Prejavte empatiu

Kým sú deti malé, ich problémy sa vám často môžu javiť ako malicherné. Avšak, nepodceňujte ich a pristupujte k nim s plnou vážnosťou. Riešenie týchto „mikroproblémov“ vnímajte ako príležitosť na budovanie vzťahu či vzájomnej blízkosti. Vďaka empatii sa snažte vžiť do pocitov dieťaťa a pozrieť sa na problém jeho očami. Nebojte sa ukázať pochopenie pre jeho emócie a dať mu najavo, že ste tu preto, aby ste mu pomohli.


Mohlo by vás zaujať: Užite si svoje vnúčatá čo najviac: Toto sú zásady, ktoré by mala poznať každá stará mama


Pozorne počúvajte

Začnú vám deti z ničoho nič rozprávať svoje zážitky zo škôlky či školy? Hovoria o svojich kamarátoch, koníčkoch, túžbach či plánoch na prázdniny? Nastražte uši a pozorne počúvajte. Schopnosť skutočne počúvať je totiž dôležitým predpokladom pre budovanie dobrého vzťahu. Keď vám dieťa niečo rozpráva, neodvracajte svoju pozornosť na niečo iné, vnímajte ho od začiatku do konca. Bez prejavenia skutočného záujmu nie je možné budovať priateľstvo, ani komunikáciu.

Staňte sa dôverníkom

Babka a dedko sú vždy ideálnou bútľavou vŕbou pre vnúčatá. Tie totiž vedia, že ich nebudete napomínať či dokonca výchovne trestať ako rodičia. Skôr ich povzbudíte a podporíte. Nepokazte to však tým, že budete na vnúčatá žalovať rodičom! Vychutnávajte si rolu dôverníka, zväčša netrvá dlho.

Zbierajte spoločné zážitky

Darovaná hračka síce vyčarí úsmev, oveľa viac však budú znamenať spomienky na spoločné zážitky s vami. Urobte si s vnúčatami zoznam činností, ktoré spolu podniknete. Môže to byť spoločne upečený koláč, kino, táborák, púšťanie šarkana, výlet na pekný hrad alebo zámok či návšteva múzea. Určite vnúčatám nevolajte len vtedy, keď majú sviatok, ale snažte sa byť prítomní pri každom ich dôležitom dni a významnej udalosti – prvom dni v škole, zápase, koncerte, novom krúžku…


Mohlo by vás zaujať: Chcete byť skvelým starým rodičom? Poradíme, ako zlepšiť vzťah s vnúčatami


Držte s deťmi krok, no s mierou

Snažte sa porozumieť svetu dnešných detí, učte sa nové veci. Deti ocenia, že viete, čo je smartfón, Facebook, Instagram či kto je Harry Potter alebo Justin Bieber. Zachovajte si však aj svoju osobitosť – pre deti je dobré vedieť, že svet je aj o inom. Zásobujte vnúčatá rozprávaním o detstve ich rodičov, o svojom živote, spomínajte na predkov, ktorí už nežijú. Budete prekvapení pozitívnou reakciou a zvedavosťou detí.

Vystrájajte

Rola starých rodičov je jedinečná. Tešte sa z toho, že sa na výchove vnúčat iba podieľate – dodržiavajte základné výchovné pravidlá, ktoré stanovili rodičia, ale ostatné hoďte s chuťou za hlavu. Šantite, rozmaznávajte, a užívajte si čas, ktorý s vnúčatami strávite. Lozte po kolenách, váľajte sa po zemi, robte grimasy, smejte sa – vek nehrá žiadnu úlohu. Zbierajte vtipy a hádanky pre deti, hrajte osvedčené hry, ktoré ste sa hrávali ešte ako deti, a nebojte sa vymyslieť aj nové tajné hry, na ktoré budete spoločne spomínať ešte po rokoch.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame