Užite si svoje vnúčatá čo najviac: Toto sú zásady, ktoré by mala poznať každá stará mama

Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

Byť starou mamou má niečo do seba. Môžete sa z chuti pomaznať so svojím vnúčaťom bez toho, aby ste museli celý ten kolotoč vstávania, prebaľovania a kŕmenia absolvovať od znova. Avšak aj rola starého rodiča si vyžaduje určité pravidlá. Viete, aké to sú?

Dávajte len vyžiadané rady

Príchod nového člena do rodiny je pozitívna a krásna udalosť. Čerstvá rodička si len zvyká na novú úlohu, vy už máte za sebou nemalé rodičovské skúsenosti a určite sa s nimi chcete podeliť. Oveľa lepšie, než poučovať novopečenú mamičku, je naučiť sa ju podporiť. „Moja mama mi do výchovy dcérky vôbec nezasahovala,“ spomína Kristína. „Mala som ťažký pôrod a mama mi najviac pomohla tým, že sa starala o domácnosť. Ja som sa mohla zotavovať a venovať sa len maličkej,“ dodáva. Užite si to. Aj pre vás je to nová skúsenosť.

Verte svojím deťom

Váš syn či dcéra od vás preberá rodičovskú štafetu. I keď sme zvyknutí ich po celý život vychovávať, dôležité je aj to, aby sme poznali svoje hranice. Vaše vnúčatko má svojich rodičov, ktorí za neho berú zodpovednosť, nechajte ich, nech si tým sami prejdú. Nesnažte sa robiť veci poza chrbát. Keď vnúčatkám u vás dovolíte to, čo majú doma zakázané, rodičia to čoskoro zistia a oheň je na streche. Základom všetkých úspešných medziľudských vzťahov je dôvera. Ak budete dôverovať a rešpektovať svoje deti ako rodičov vy, to isté odovzdajú svojím deťom aj oni.


Mohlo by vás zaujať: Strávite leto s vnúčatami? Naplánujte im prázdniny, na ktoré nezabudnú


Doprajte si čas na hlúposti

Stará mama nemusí byť synonymom prísnosti. Skôr naopak. Nebojte sa odviazať a poriadne si užiť čas strávený s deťmi. Ak ste na dôchodku, pracovné povinnosti vás už netlačia, a tak máte viac času vymyslieť si spoločne nejakú bláznivú aktivitu. „Detstvo mojich detí mi prebehlo cez prsty, veľa som pracovala“ spomína Tereza. „Teraz sa aspoň vnúčatám snažím vynahradiť čas, ktorý som nemohla venovať vlastným deťom.“ Mnohí starí rodičia majú za sebou podobnú skúsenosť. Možno aj preto si vedia skutočne užiť chvíle s rodinou.

Počítajte s neporiadkom

Aj vy máte po návšteve vnúčat pocit, že váš dom zasiahlo tornádo? Deti vedia narobiť neporiadok. Môžete ich formou hry učiť, aby si po sebe upratali, no váš dom nemusí vyzerať ako vystrihnutý z katalógu. Ak po ich odchode objavíte nejakú hračku strčenú za gaučom, skúste sa usmiať. Budete mať aspoň peknú spomienku na spoločné chvíle zábavy.

Darujte zážitky, nie materiálne veci

To, čo je pre nás dospelých samozrejmosťou, môže byť pre dieťa nepoznaným svetom. Ak sú pri vás vnúčatá, skúste ich zapojiť do rôznych činností. Pre vás je možno kŕmenie sliepok každodennou rutinnou, no pre deti to môže predstavovať hotové dobrodružstvo. Ukážte im, že tie najdôležitejšie veci nie sú veci, ale zážitky. Spomienky, ktoré si v sebe odnesú, sú jednoducho na nezaplatenie.


Mohlo by vás zaujať: Chcete byť skvelým starým rodičom? Poradíme, ako zlepšiť vzťah s vnúčatami


Myslite aj na seba

Rola starého rodiča vie dať niekedy poriadne zabrať. Aby ste nevyhoreli, skúste si nastaviť zdravé hranice. Byť milujúcou starou mamou predsa neznamená, že budete strážiť dieťa každý deň a bude u vás viac ako doma. Preto myslite aj na seba, svoje aktivity či priateľov. To, že s vnúčatkom nebudete tráviť každú voľnú chvíľku neznamená, že ho menej milujete.

Bonzujte

Určite si aj vy spomeniete te na nejakú vtipnú príhodu so svojím (teraz už dospelým) dieťaťom, na ktorú by najradšej zabudlo. No sami dobre viete, ako vnúčatá prahnú po senzáciách. Skúste im ich maminu či tatina priblížiť v inom, zábavnejšom svetle. Vravte o tom, ako vyrástlo, čo vám vyviedlo. Nielenže si oživíte úsmevné spomienky, ale posilníte aj puto.


Darí sa vám byť dobrým starým rodičom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame