Viete, ako bezpečne vybrať kliešťa? Povieme vám, čo rozhodne nerobiť a ako si vyrobiť prírodný repelent

ako odstrániť kliešťa

Ako bezpečne odstrániť kliesťa? (Zdroj: GettyImages)

Výlety do prírody patria k teplému počasiu. Akokoľvek ste však spätý s týmto prostredím, nepodceňujte ho. Na kliešte si dávajte obrovský pozor, pretože môžu byť prenášačom nebezpečnej encefalitídy. Odborníci preto radia odstrániť kliešťa čo najskôr. Ideálne je však použiť repelent, aby ste takejto situácií, čo najlepšie predišli.

Drobné parazity si len ťažko všimnete vo voľnej prírode. Kliešte sa zachytávajú sa na trávach a koncoch listov prízemných rastlín, kríkov, a potom sa prichytia na telo alebo na odev. Odtiaľ sa nebadane rozlezú do zákolenných jamôk, medzi stehná, pod prsníky alebo do podpazušných jamôk.

Ochorenia spojené s parazitmi

Vírus kliešťovej encefalitídy prenášajú približne dve percentá kliešťov. Proti tomuto vírusu nemá telo protilátky, preto môže človek vážne ochorieť. Prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr. „Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj alimentárnou cestou kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Ochorenie sa však neprenáša z človeka na človeka,“ vysvetlil Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Kliešte prenášajú rôzne ochorenia, najčastejšie ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Inkubačný čas s typickým dvojfázovým priebehom trvá najčastejšie sedem až 14 dní.

Ako kliešťa odstrániť

Miesto prisatia najskôr dezinfikujte, potom kliešťa rovno vytiahnite pinzetou tak, aby ste ho nerozmliaždili a nedostali sa do styku s obsahom jeho čriev (netočte ho). Potom miesto prisatia opäť dezinfikujte. Ak sa v krátkom čase na to objavia príznaky podobné chrípke alebo miesto po vytiahnutí ostalo začervenané, treba sa obrátiť na svojho lekára.

Kliešťovej encefalitíde sa dá predchádzať očkovaním. Kliešťom sa dá vyhnúť napríklad používaním repelentov aplikovaných na telo, alebo vhodným oblečením – nosením dlhých rukávov a nohavíc či vyhýbaním sa hustej vegetácii v prírode. Na Slovensku je známych 33 oblastí, kde sa kliešte vyskytujú, pričom najznámejšie prírodné ohniská sú v okresoch Nitra, Komárno, Bratislava a Rožňava.

Prírodný repelent si vyrobíte aj doma

Jednou z účinných rastlín, ktoré fungujú ako prírodný repelent je levanduľa. Jej výrazná aróma v prírodnom svete kraľuje, a z vás urobí nežiaduci objekt pre hmyz. Na výrobu budete potrebovať dva éterické oleje – levanduľový a citrónový. Do malej ampulky nalejte 10 ml rastlinného oleja, pridajte 2 kvapky levanduľového a 2 kvapky citrónového éterického oleja. Premiešajte a aplikujte na pokožku, od členkov vyššie.

Pomôcť môžu aj klinčeky. Na zhotovenie repelentu budete potrebovať 100 ml vodky, Alpy alebo liehu. Približne 20 kusov klinčekov v alkohole nechajte vylúhovať aj niekoľko týždňov. Prelejte do rozprašovača a dajte pozor na svetlé oblečenie. Tinktúra zhnedne, preto by ho mohla nenávratne zafarbiť.

Zaujímajú vás aj iné repelenty? Ďalšie recepty nájdete TU!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame