POROVNANIE Ušetrite vodu aj čas: Najlepšia umývačka riadu práve pre vás je na dosah!

Umývačka riadu

Poradíme vám, ako si vybrať umývačku pre vašu domácnost (Zdroj: GettyImages)

Kto dnes umyje riad? Toto je večerná otázka, ktorá často znie v domácnostiach, nehľadiac na to, koľko má členov. Počas dňa sa nakopí množstvo riadu z varenia a jedenia a ak ho neumývame postupne (čo je však plytvaním vody), začínajú sa známe hádky o umývanie riadu.

Tejto situácii sa ale viete jednoducho vyvarovať. Umývačka riadu je domácim pomocníkom, ktorý vám odporučí každý, kto ju aktívne používa. Nielenže šetrí prácu počas umývania, je šetrná k prírode a minie niekoľkonásobne menej vody ako pri ručnom umývaní. Navyše, čo môže byť lepšie, ako zbaviť sa nechcenej domácej činnosti?

Umývačky riadu sa delia najmä podľa toho, či chceme vstavanú alebo nie. Uvažujte nad ňou už pri zariaďovaní bytu či domu. Väčšina ľudí ju umiestni priamo do kuchynskej linky, no zaobstarať si umývačku nikdy nie je neskoro. Nejde o šikovného pomocníka len do veľkej domácnosti, kompaktné modely využijete aj v prípade, že žijete ako pár.

Vstavané umývačky splynú s kuchyňou

Ide o bežný typ zariadení, ktorý sa umiestni priamo do kuchynskej linky, najlepšie neďaleko drezu, resp. prívodu vody. Zakryjete ju krytom v dekore linky a v podstate splynie s kuchyňou. Známi preto ani nemusia vedieť, že nejakú umývačku máte. Ovláda sa pomocou panelu na vrchnej strane otvárania, v ktorom si stačí vybrať program, prípadne dĺžku umývania a teplotu vody (ak ju chcete zmeniť z prednastavených hodnôt), potvrdiť umývanie a nechať ju robiť svoju prácu.

Jednou z výhod zabudovaných umývačiek je ich tichý chod, nakoľko je schovaná medzi skrinkami v kuchyni. Nezabúdajme však ani na spomínaný fakt, že nekazí dizajn kuchyne. Medzi nevýhodami určite spomenieme, že ju treba umiestniť do linky, ktorá ešte nie je osadená. Pri jej zapojení budete potrebovať aj odbornú pomoc. Základná modely kúpite od 300 do 350 eur.

Voľne stojace umývačky

Voľne stojace zariadenia sú flexibilné, nakoľko ich môžete umiestniť kamkoľvek. K takejto umývačke treba taktiež spraviť prívod vody a elektriny. V prípade, že nechcete meniť vašu kuchynskú linku, no chcete si zaobstarať umývačku riadu, hovoríme o type, ktorý je určený priamo pre vás. Zopár modelov ponúka aj možnosť nadstavby, takže ich viete umiestniť aj priamo do linky, no jej dvere neprekryjete podobne ako vstavené typy.

Výhodou týchto modelov je manipulácia. Časom si ju môžete presunúť na iné miesto, dokonca ju pri nespokojnosti predať. Funguje ako samostatný a nie vstavený spotrebič. Kvôli tomu však môže kaziť estetiku kuchyne. Vidieť bude možno aj vodovodné rúry. Ak máte malú kuchyňu, umývačku si viete umiestniť aj na iné miesto v byte, myslite však na prívod na vody a vývod odpadu. Cenovo sa vyrovnajú vstavaným umývačkám, no na lacnejších modeloch viete približne 50 eur ušetriť.


Mohlo by vás zaujímať: Umývanie dosky na krájanie saponátom či mokrý drez: Aké najčastejšie chyby robíme pri upratovaní?


Stolové umývačky do menšej domácnosti

Typ stolových umývačiek je vhodný do menšej domácnosti, v ktorej žije jeden, prípadne dvaja členovia. Umiestniť ju však môžete aj do práce, kancelárie alebo na chatu. Niektoré modely sú tak kompaktné, že nepotrebujú ani prívod vody a napúšťajú sa ručne. Dá sa jednoducho prenášať, pretože zväčša vážia 15 kilogramov. Niektoré kúsky majú zaujímavé nadčasové vyhotovenie, ktoré vie oživiť vzhľad kuchyne.

Výhodou je, samozrejme, nízka spotreba oproti ručnému umývaniu a jednoduchá manipulácia – nemusíte na zapojenie a sprevádzkovanie volať obdobnú pomoc. Čo však nepoteší, je vysoká cena aj napriek tomu, že ide o oveľa menšie zariadenie ako vstavený model. Začínajú na 250 eurách, no vedia atakovať aj hranicu 500 eur. A to v nich umyjete niekoľkonásobne menej riadu.

Ktorý typ je dnes najžiadanejší? Opýtali sme sa odborníka na umývačku riadu Miroslava: „Ľudia vyhľadávajú voľne stojaci umývačky, pretože nechcú kvôli nim búrať kuchyňu. Noví zákazníci, ktorí si kuchyňu zariaďujú, chcú umývačku vstavanú. Pociťujeme nárast práve tohto typu a časom zrejme budú viesť. Po umývačkách je všeobecne stále vyšší dopyt.“

Zamerajte sa pri kúpe na tieto parametre

Okrem výberu správneho typu je dôležité zamerať sa na zopár parametrov. Myslite nielen na rozmery či kapacitu, ale aj na hlučnosť či vnútorné usporiadanie.

Rozmery: Ak zariaďujete kuchyňu a kupujete vstavanú umývačku, mala by byť široká a dlhá ako vaše skrinky. Pri voľne stavaných či ručných si vymerajte, aké maximálne veľkosti môže mať. Štandardom sú 85 x 60 x 60 centimetrov, menšie majú na šírku miesto 60 centimetrov len 45.

Spotreba vody: Aj spotreba sa mení od modelu k modelu. Priemerná spotreba vody sa pohybuje medzi 10 – 20 litrami na jeden cyklus (ktorý trvá zvyčajne 2 hodiny). Čím väčšia domácnosť a čím viac cyklov, tým lepšiu spotrebu hľadajte.

Energetická trieda: Nezľaknite sa, ak v elektrodome uvidíte štítky s označením G. Nedávno sa energetické štítky menili a dnes už sú kritériá prísnejšie. Aby ste však ušetrili aj na energiách, hľadajte aspoň D, prinajhoršom E, ktoré by pri starších štítkoch znamenali A, prípadne B.

Hlučnosť: Nájdete rôzne hodnoty hlučnosti. Bežne sa pohybujú hodnoty na 50 dB, čo je pre vstavané modely primeraná hlučnosť za rozumné peniaze. Ak miesto ušetrených eur uprednostňujete bezhlučný chod, hľadajte model v okolí 40 dB.

Kapacita: Skúste vyrátať, koľko riadov miniete v priebehu jedného až dvoch dní. Väčšie umývačky poskytujú miesto na 12 až 15 súprav, menšie o 3 až 4 menej. Stolové modely pojmú maximálne 8 súprav, ak teda nerátame umiestnenia hrnca.

Vnútorné usporiadanie: Usporiadanie súvisí s kapacitou. Overte si, ako vyzerá umývačka zvnútra, aké má miesto na príbor, koľko pojme tanierov a najmä si odmerajte, či nebudú stojacie taniere alebo veľké hrnce zavadzať vnútornej otočnej tryske.


Mohlo by vás zaujímať: POROVNANIE Kávičkári, zbystrite pozornosť: Našli sme tie najlepšie kávovary na našom trhu a pomôžeme vám vybrať!


Funkcie navyše, ktoré potešia

Zvyčajne platí, že čím je model drahší, tým viac funkcií ponúka (toto však nie je pravidlo). Funkcia Autostop zabráni vytopeniu – zariadenie uzatvorí prívod vody do umývačky. Aquasafe zasa pri úniku vody vypne cyklus a vyčerpá vodu, ktorú už nasala. Ak hľadáte funkciu odložené štartu, poobzerajte sa po tomto označení, nie po časovači.

Niektoré značky majú však aj svoje prémiové funkcie. Electrolux ponúka AirDry, aktívne sušenie, ktoré po ukončení cyklu pootvorí dvierka, aby sa riad lepšie presušil a bol rýchlejšie chladný. Whirlpool zasa disponuje funkciou PowerDry, ktorá vháňa paru ventilátorom do kondenzátora. Väčšina modelov má aj detskú poistku, ktorá zabráni prepnutiu programov počas umývania či zastaví cyklus pri otvorení dverí.

Akú kombináciu umývacích prostriedkov odporúča Miroslav? „Niektorí využívajú aj bežné umývacie prostriedky, no osobne ich neodporúčam. Je lepšie zvoliť kombináciu kvalitných tabliet, leštidla a soli. Tablety nepoužívajte pri krátkych cykloch, nestihnú sa rozložiť. Radím použiť aj vôňu do umývačky, ktorá zabráni pachu z odtoku.“

Obľúbené modely Slovákov

Víťazom Testmagazínu z decembra 2021 je vstavaná umývačka Bosch SMV4ECX14E. Hlučnosť 44 dB, možnosť 6 programov, 9,5-litrová spotreba vody, energetická trieda C a kapacita až 13 sad riadu z nej robia kráľovnú vo svojej kategórii. Pripravte si však 660 eur.

V jej tesnom závere sa umiestnila vstavaná umývačka Electrolux EEM48320L. Ponúka 8 programov, funkcie automatického otvárania či odloženého štartu a nízku spotrebu vody. V dobrej akcii ju kúpite za 500 eur, inak sa jej cena pohybuje na hranici 600 eur.

Z voľne stojacich odporúčame model Whirlpool WFO 3C33. Zaručená je veľmi nízka hlučnosť, nerezové vyhotovenie, spotreba 6,5 litra vody pri programe Eco, možnosť umytia 14 sad riadu naraz a množstvo rozmanitých funkcií. To všetko za rozumnú cenu 400 eur.

Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu vstavanej umývačky, Testmagazín odporúča BEKO DIN 26420. Nájdete u nej výborné parametre a veľa funkcií. Zmieriť sa však musíte s tým, že Eco program trvá takmer 4 hodiny. Na druhú stranu, pri kúpe značne ušetríte, stojí len 350 eur.

Zdroj: plnelanu.sk, e-spotrebice.sk, testmagazin.sk
Odporúčame