Umývanie dosky na krájanie saponátom či mokrý drez: Aké najčastejšie chyby robíme pri upratovaní?

Umývanie lopára pod vodou

Čistiace produkty na riad nedokážu preniknúť do dosky natoľko, aby ju zbavili nečistôt dôkladne, a to ani v prípade, ak ich umývate pod horúcou vodou (Zdroj: GettyImages)

Priestor, v ktorom žijeme, pochopiteľne, ovplyvňuje aj našu pohodu. Hoci veľké upratovanie môže podľa Marie Kondo, autorky knihy Kúzelné upratovanie, priniesť do domu harmóniu, ani pravidelné menšie udržiavanie poriadku netreba zanedbávať. Pozreli sme sa na to, ako ho vykonať čo najefektívnejšie a vyhnúť sa pritom chybám, ktoré nás môžu spomaliť alebo viesť k priemerným výsledkom.

1. Zabudnete vopred namočiť špinavý riad

Drez plný riadu nepôsobí lákavo, namáčanie špinavých hrncov a tanierov je však v konečnom dôsledku významným šetričom času a námahy. Nielenže pôjde odstraňovanie zaschnutých častí dolu ľahšie, je to aj hygienickejšie, keďže ho zbavíte baktérií. Pred umývaním namočte riad aspoň na 30 sekúnd do horúcej vody s teplotou najmenej 75 °C.

Platí to aj v prípade, keď dávate riad do umývačky. Odstránenie zvyškov jedla zabráni ušpineniu umývačky aj silnému zápachu. Keď je riad čistý, nechajte ho vyschnúť na vzduchu. Nepoužívajte utierku, ktorou čistíte aj iné povrchy – zbytočne by ste naň zaniesli nové choroboplodné zárodky.

2. Používanie jednej utierky

Používanie tej istej utierky na viacerých miestach vedie k neželanému šíreniu baktérií po celom dome. Od kuchynskej linky až po pracovný stôl v študovni, či konferenčný stolík v obývačke. Aj keď na utierku nastriekate silné čistiace prostriedky, budú naďalej šíriť choroboplodné zárodky a špinu z jedného miesta na druhé. Použite na rôzne povrchy nové handričky, alebo si vyberte tie z mikrovlákna, ktoré lepšie odstraňujú baktérie a po každom použití sa dajú v práčke ľahko vyprať.


Mohlo by vás zaujať: Aj dobrá gazdinka občas spraví chybu: Upratujete svoj domov naozaj správne?


3. Kefu na čistenie záchoda hneď vrátite na miesto 

Keď kefu po vyčistení toalety ihneď vrátite do stojana, vlhkosť a baktérie z toalety zostanú uväznené na štetinách kefy a v držiaku. Pri ďalšom umývaní sa uvoľnia naspäť do toalety, kde sa potom ďalej množia. Nechajte kefu po použití vždy najprv dobre vysušiť, až potom ju vráťte do stojana. Ten je tiež potrebné pravidelne umývať.

4. Čistenie nerezovej ocele krúživými pohybmi

Umývanie hrncov a panvíc z nerezovej ocele krúživými pohybmi na nich po uschnutí zanecháva viditeľné stopy. Platí to aj pre rúry na pečenie, mikrovlnky či chladničky z rovnakého materiálu, ktoré časom strácajú svoj lesk. Rovnako ako drevo, aj oceľ má svoju zrnitosť – veľmi slabé pruhy, ktoré sa nachádzajú na povrchu spotrebičov a pokračujú v rovnakom smere na celom kuse. Je preto dôležité určiť smer týchto pruhov a čistiť vodorovne s nimi. Ak budete čistiť kolmo na ne, spotrebiče síce nepokazíte, no zvyšky čistiaceho prostriedku zmiešaného s nečistotami na nerezovej oceli sa dostanú hlbšie do malých štrbiniek a takto postupne stratia nielen svoj lesk, ale aj hygienickú čistotu.

5. Umývanie dosky na krájanie saponátom

Dosky na krájanie sú plné choroboplodných zárodkov, najmä ak sa používajú na krájanie surového mäsa. Čistiace produkty na riad nedokážu preniknúť do dosky natoľko, aby ju zbavili nečistôt dôkladne, a to ani v prípade, ak ich umývate pod horúcou vodou. Ak dosky umývate medzi rezaním rôznych druhov potravín, pravdepodobne na nich budú stále škodlivé baktérie.

Na to, aby ste kuchynské dosky poriadne vyčistili, postačia tri suroviny, ktoré pravdepodobne už máte doma – soľ, sóda bikarbóna a citrón. Nasypte jedlú sódu spolu so soľou na dosku a pokvapkajte ju šťavou z jedného citróna. Nechajte pôsobiť aspoň 5 až 10 minút, následne dosku poriadne opláchnite pod vlažnou tečúcou vodou a nechajte na vzduchu dôkladne vysušiť. Ak dosky po použití aromatických surovín ako cibuľa alebo cesnak zapáchajú, pomôžte si citrónom, ktorým dôkladne pretrite celý povrch dosky. Pach rýchlo zmizne.


Mohlo by vás zaujať: Ako vyčistiť rúru rýchlo a jednoducho? Prinášame overené tipy aj bez chémie!


6. Striekanie čistiacich prostriedkov priamo na povrch

Keď nastriekate čistiace roztoky priamo na povrchy dosiek, nábytku alebo skla, vytvoria sa nánosy, ktoré sa odstraňujú ťažšie. Výsledkom sú pruhované okná a mastné povrchy, na ktorých sa bude držať prach. Striekaním čistiacich roztokov priamo na povrchy sa tiež uvoľňujú do ovzdušia chemikálie, ktoré môžu dráždiť ľudí s astmou, alebo alergiami. Namiesto toho pred utretím povrchov nastriekajte čistiaci roztok na handričku z mikrovlákna, ktorou všetko dôkladne poutierajte.

7. Po umytí riadu necháte mokrý drez

Rýchle opláchnutie drezu po umytí špinavého riadu na zničenie baktérií nestačí. Kuchynský drez je živnou pôdou pre baktérie, keďže zvyšky jedla z príborov a panvíc často zostávajú na povrchu. Najobľúbenejšie sú práve nerezové drezy, ktoré majú nenáročnú údržbu, sú však háklivé na prítomnosť vodného kameňa a zaschnutých kvapiek. V zásade platí, že na čistenie nepoužívame žiadne agresívne prostriedky, ale skôr odstraňovače mastnoty, vodného kameňa, jemnú hubku či bavlnenú handričku. Pri silnejšom znečistení sa odporúča použiť chlórnan sodný na kuchynské použitie zriedený v pohári vody, ktorý po 30 minútach pôsobenia dobre umyte teplou vodou.

Uľahčite si život 

Využiť môžete taktiež služby upratovacej firmy.  Znie to celkom lákavo, prísť domov a nemusieť nič upratovať, nemyslíte? Zárukou kvality bude pre vás profesionálnu spoločnosť Zavas.sk, ktorá vám príde poupratovať do Bratislavy a okolia. So zľavovým kódom elan10 dokonca môžete využiť 10 % zľavu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame