Neustále hádky medzi súrodencami? Poradíme vám, ako efektívne vyriešiť detské škriepky

detské hádky

Poradíme vám ako vyriešiť detské škriepky efektívne (Zdroj: Freepik/prostock-studio)

Súrodenecká rivalita, najmä pokiaľ ide o deti rovnakého pohlavia, je bežná – a ešte viac, keď sú medzi nimi vekový rozdiel menej ako dva roky. V prvom rade je veľmi dôležité uvedomiť si, že rivalite a drobným škriepkam sa nedá zabrániť úplne. Každé dieťa je svojská osobnosť a povaha, takže je prirodzené, že sem-tam k roztržkám dôjde. Pokiaľ ich však chcete obmedziť, skúste niekoľko tipov od renomovaných psychológov.

Vcíťte sa do ich pocitov

„Musíme pochopiť, že je ťažké mať súrodenca,“ povedala pre webový portál CNN Becky Kennedyová, klinická psychologička. Toľko z nás má deti a… si myslia: ‚Och, budem mať deti, ktoré spolu vychádzajú. Budú mať kamaráta na hranie. Realita však býva často iná“. Pozrite sa na to z perspektívy malého dieťaťa.

„Prvé dieťa má celý rodinný systém a potom príde druhé dieťa a všetko, čo prvé dieťa vedelo o tom, ako sa cítiť vo svete bezpečne, ako získať lásku a pozornosť od svojich rodičov, je obrátené hore nohami,“ opisuje doktorka Kenedyová. Človeka, ktorého chceme, aby naše dieťa videlo ako kamaráta, vníma ako konkurenta.

Vyhnite sa slovu prestaň

Treba myslieť najmä na fakt, že deti nerobia dobré rozhodnutia, pretože nemajú zručnosti a skúsenosti. Preto im musíme dať priestor, aby ich mohli získať. Pokiaľ im budete niečo len zakazovať, nebudú skúmať hĺbku toho, či niečo urobili zle, jednoducho vnímajú príkaz. Nemali by sme deťom hovoriť vety ako Vráť hračku alebo Prestaň s tým. Doktorka Kenedyová namiesto toho odporúča nahradiť „nerobíme a prestaneme“ za „nenechám ťa.“ Pokiaľ skúsite napríklad vetu Nenechám ťa zobrať hračku, pôsobíte ako autorita a zároveň otvárate priestor na vysvetlenie svojich dôvodov.

Dajte im na výber

Ruka v ruke s predchádzajúcim tipom, je ponúknutie alternatívy. Napríklad, ak dieťa rado skáče po gauči, čo preň môže byť nebezpečné, skúste mu povedať: Nenechám ťa skákať, pretože sa môžeš buchnúť. Môžeš ale skočiť na zem, ak mi pritom budeš držať ruku. 

Dávate tak svojmu dieťaťu možnosť bezpečnej voľby a zároveň vytvárate vzťah medzi správaním a možnými dôsledkami. Keď tak bude najbližšie samé, nebude skákať, lebo si spomenie na to, že sa môže buchnúť. Ale bude si pýtať vašu ruku ako znak bezpečia a skočí dolu. Vyhnete sa tak trucu a nervozite.

Vyskúšajte suchý nácvik

Doktorka Kenedyová navrhuje cvičenie, ktoré si môžete vyskúšať. Vezmite jedno z detí a zahrajte si scenár, napríklad spor o hračku. Opýtajte sa svojho 4-ročného dieťaťa Mám super modré autíčko. Čo by si mohol urobiť, ak by si ho chcel aj ty?. Nemôžeš ma udrieť alebo chytiť, lebo ma to bolí. Čo teda môžeš urobiť?.

Pamätajte, rodičovstvo v tomto veku je o dlhodobom vytváraní hraníc. Spôsob, akým našim deťom predkladáme informácie, buď buduje ich vlastné porozumenie a zmysel pre zodpovednosť a ich vlastnú vnútornú motiváciu robiť veci určitým spôsobom v porovnaní s viac kontrolným postojom, (ktorý) končí krátkodobo a potom sa deti neučia.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame