Zariaďujete spálňu? Vyspovedali sme architektku, s týmto to radšej nepreháňajte!

spálňa

S našimi tipmi si zariadite spálňu ako profesionál (Zdroj: GettyImages)

Vedeli ste, že prespíme približne tretinu nášho života? Aj preto by sme spálni mali venovať zvýšenú pozornosť. Ak uvažujete nad jej rekonštrukciou alebo naopak, ešte len sa chystáte ju zariadiť v novom bývaní, s našimi tipmi vám to pôjde jedna radosť.

Základom je dobrý spánok 

Šírku postele prispôsobte dispozícii vašej izbe. Nemusí ísť za každých okolností o 180 centimetrovú posteľ. Skúste zvážiť aj 160 centimetrov širokú a poprípade, ak viete, že budete bývať dlhodobo sami, stavte dokonca na 140 centimetrov. Najmä pri menších či užších izbách tak ušetríte vzácne centimetre.

„Materiálovo sú najkvalitnejšie masívne postele, niekto však preferuje čalúnené. Tie sú v súčasnosti veľmi populárne a k dispozícii je naozaj široké spektrum farieb,“ uvádza architektka Laura Svrčková.

Farby vhodné do spálne

Spálňa je priestorom, v ktorom by sme si mali oddýchnuť. Pohodu v nej dokážeme podporiť vhodne zvolenými farbami. Vhodné sú jemné, neutrálne odtiene, poprípade jedna farebne výraznejšia stena za čelom postele. Dobrým variantom je aj použitie tapety. Vyvarovať by sme sa mali krikľavým farbám alebo takým, ktoré sú príliš agresívne. Medzi ne patrí napríklad červená či oranžová.

Pozor na úložný priestor

Spálňa sa v mnohých domácnostiach stáva akousi odkladacou izbou. To je obrovská chyba, ktorú robia nielen Slováci. „Veľa ľudí má tendenciu do spálne vopchať všetok úložný priestor. Takto sa spálňa stáva preplneným miestom s nepotrebnými vecami. Pokiaľ je možné,  určite odporúčam vstavané skrine so sezónnym oblečením alebo iné menej potrebné veci, ako napríklad záclony, náhradnú posteľnú bielizeň a iné, umiestniť napríklad do skrine na chodbe,“ vysvetľuje architektka.

V zásade platí, že lesklé materiály odrážajú svetlo a sú vhodnejšie do menšieho priestoru. In je aj čierny nábytok, ktorý sa dá využiť najmä v prípade dobre presvetlenej izby. Pôsobil by ako akcentujúci prvok. Berte však na vedomie, že tmavý nábytok izbu ešte viac opticky zmenšuje.

Zútulnenie

Textílie v podobe závesov, posteľnej bielizne a dekoračných vankúšikov sú dobrým začiatkom, ale nestačia. Doplňte to kobercom. Odporúča ich aj Laura Svrčková, ktorá zariaďovala už nejednu spálňu. „Sú výbornou alternatívou k podlahe. Dá sa k nim výborne doladiť farba stien, tapiet ale aj nábytku. Pôsobia mäkko. Veľkoformátové koberce sú dnes veľmi populárne.“ Nebojte sa ich ani v prípade, že patríte ku alergikom, architektka vysvetľuje, že existuje množstvo druhov aj pre alergikov, s rôznou dĺžkou vlasu, hrúbkou, farebnosťou a podobne.

Svoje urobia aj kvety a zeleň. Pozor však na ich výber, aby neboli príliš aromatické. Vynechajte pracovné miesto a nezabúdajte, že do spálne v žiadnom prípade nepatrí televízia. „Útulnosť vieme docieliť aj použitím vhodného osvetlenia. Okrem klasického lustra, ktorý môže byť kľudne aj dominantnejším, treba priestor doplniť aj ďalšími lampami. Či už výškovou, alebo tými na nočnom stolíku.“

Ako zariadiť úzku spálňu?

Zariadiť rozmerovo ideálnu spálňu nie je problém. Čo ale v prípade, ak je vaša izba úzka? Aj v tomto prípade sme si nechali poradiť. Najzákladnejšie odporúčaniavám zhŕňame v nasledujúcich bodoch:

  • Použitie svetlých farieb – béžová, krémová, bledohnedá.
  • Ak je posteľ na celú šírku izby, výborným pomocníkom sú tapety na stenách, ktoré sú odolnejšie proti ošúchaniu ako klasická omietka. Jemné tapety nemusia vôbec pôsobiť ťažkopádne.
  • Priestor nad dverami môžete využiť ako úložný.
  • Používanie bielych lesklých materiálov na nábytku.
  • Používajte menej dekorácií.
  • Stropné svietidlo zvoľte visiace a užšie.

Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: plnielanu.sk, Laura Svrčková,
Odporúčame