Vďaka dodržiavaniu niekoľkých jednoduchých pravidiel, napríklad dôkladným varením alebo skladovaním potravín pri bežnej teplote, sa dá výrazne znížiť riziko ochorení z potravín. Čo by sme mali vedieť pri manipulácii s jedlom? Katarína Kromerová zo sekcie ochrany a podpory zdravia v oblasti životného a pracovného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozornila na zásady prevencie, ktoré spracovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Dodržujte čistotu
Dodržiavanie čistoty pri spracúvaní jedla je jednou z najpodstatnejších zásad. Podľa Kromerovej sa nebezpečné mikroorganizmy skrývajú v pôde, vode, u zvierat aj u ľudí. „Tieto mikroorganizmy sa prenášajú rukami, na utierkach a náradí, predovšetkým na doskách na krájanie. Aj ten najmenší kontakt ich môže preniesť do jedla a vyvolať choroby spôsobené jedlom,“ skonštatovala.
Pripomenula, že umývanie rúk pred manipuláciou s potravinami či po použití toalety je z hygienického hľadiska veľmi podstatné. Okrem toho dodala, že treba umývať všetky plochy a zariadenia používané na prípravu jedál a tiež chrániť priestory kuchyne a jedlo pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami.
Uchovávajte jedlo pri správnej teplote
Odporúča sa tiež oddeľovať surové a uvarené jedlá. Ako uviedla Kromerová, surové potraviny, najmä mäso, hydina a morské živočíchy môžu obsahovať nebezpečné mikroorganizmy, ktoré sa potom ľahko prenášajú na ostatné pokrmy.
Ľudia by mali byť podľa nej dôslední aj pri varení a ohrievaní jedál. „Správne varenie zabíja takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy. Štúdie preukázali, že varenie potravín pri teplote 70 stupňov Celzia môže pomôcť zaistiť ich bezpečnosť na konzumáciu,“ uviedla. Kromerová ďalej zdôrazňuje, že potraviny by sa mali skladovať pri bezpečnej teplote. Pre tepelne spracované jedlá je najvhodnejšia teplota pod 5°C. Jedlo by ste pred podávaním mali udržiavať v teplote viac ako 60°C.
„Mikroorganizmy sa môžu množiť veľmi rýchlo, ak sa potraviny skladujú pri izbovej teplote. Tým, že sa teplota udržiava na hodnote pod päť stupňov alebo nad 60 stupňov Celzia, rast mikroorganizmov sa spomaľuje alebo zastavuje,“ ozrejmila.
Ako prevenciu je podľa nej podstatné používať zdravotne bezpečnú vodu a suroviny. „Suroviny vrátane vody a ľadu môžu byť kontaminované nebezpečnými mikroorganizmami a chemikáliami. Toxické chemikálie sa môžu vytvárať v poškodených a plesnivých potravinách,“ priblížila.