Aktivisti sa podujali na opravu turistických mostíkov: Viacero z nich je vo veľmi zlom stave

muž a žena na turistike pri rieke

Na niektorých miestach mostíky chýbajú a inde sú v havarijnom stave (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Viaceré turistické mostíky v Západných Tatrách čaká rekonštrukcia. Stav niektorých z nich v súčasnosti ohrozuje bezpečnosť návštevníkov. Ich komplexnú opravu si chcú vziať na starosti aktivisti z turistického klubu Hikemates.

Baníkov je najvyšší vrchol Roháčov v Západných Tatrách. Medzi domácimi aj zahraničnými turistami je veľmi obľúbený. Výstupovú trasu cez Jaloveckú dolinu pretína na niekoľkých miestach horský potok. „Problémom sú poškodené či chýbajúce mostíky cez horské potoky. Ich zlý stav ohrozuje bezpečnosť turistov. Rozhodli sme sa preto postarať o ich komplexnú obnovu s cieľom zlepšiť stav turistickej infraštruktúry v Západných Tatrách,“ uviedol Patrik Pajta z Hikemates.

Ich cieľom je opraviť šesť mostíkov v Jaloveckej doline, ktoré sú v havarijnom stave. „Na začiatku doliny je desaťmetrový most, ktorý pomáha prekonať roklinu na trase. Dva menšie mosty sú uprostred doliny, najdlhší 11-metrový most sa nachádza v mieste, kde sa stretáva Jalovecká s Bobroveckou dolinou. A nakoniec posledné dva mostíky s dĺžkou päť a sedem metrov,“ ozrejmil Pajta.

Do Jaloveckej doliny nevedie prístupová cesta. Hoci sú objekty pomerne malé, nosné trámy dlhších mostov vážia viac ako pol tony. Na miesto sa nedajú dostať manuálnu a preto je podľa Pajtu pri rekonštrukcii potrebná výpomoc helikoptéry.

Aktivisti plánujú mostíky obnovovať postupne, pričom ich výstavba bude závisieť od dostupných financií. Komplexná obnova týchto šiestich mostíkov v Západných Tatrách bude stáť cez 30.000 eur. Prostriedky na ich obnovu chceme vyzbierať z verejnej zbierky, ktorú sme už spustili, časť nákladov pokryjeme od partnerov,“ dodal Pajta.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame