Odpovedá výživová poradkyňa: Akú stravu zvoliť pri vaginálnej mykóze?

vaginálna mykóza

Akú stravu zvoliť pri vaginálnej mykóze? (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň,

je to už dlhší čas, čo ma trápi vaginálna mykóza. Čítala som o protikvasinkových diétach. Fungujú? Ako sa mám konečne tohto problému zbaviť.

Ďakujem, Eva


Pekný deň, milá Eva,

ďakujem za Vašu otázku. Čo sa týka protikvasinkových diét, zvyčajne ich podstata spočíva vo vylúčení sladkostí, teda bieleho cukru, bielej múky a alkoholu z jedálnička. Stopku by mali dostať všetky vysoko priemyselne spracované potraviny (polotovary, údeniny, konzervované jedlá…). Nevhodná je aj konzumácia kukurice, pistácií, arašidov, húb, plesnivých syrov. Naopak, stravovací plán sa obohatí o veľa zeleniny, vhodné ovocie a potraviny a doplnky výživy bojujúce proti premnoženým kvasinkám.

Môžeme si stručne predstaviť protikvasinkovú diétu. Ako je spomenuté vyššie, je nevyhnutné vylúčiť potraviny s obsahom bieleho cukru, rafinovanej múky a alkohol. Potom je vhodné v jedálničku preferovať potraviny, ktorých prehľad uvádzam v kategóriách:

  • Zelenina – artičoky, špargľa, brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, zeler, uhorka, baklažán, cesnak, kel, cibuľa, špenát, paradajky, cuketa
  • Ovocie – avokádo, citrón, limetka, olivy
  • Celé zrná – pohánka, proso, ovsené otrub, quinoa, teff, cirok, amarant
  • Zdravé proteíny – ančovičky, kura, vajíčka, sleď, divoký losos, sardinky, morčacie mäso
  • Mliečne výrobky – maslo, ghí maslo, kefír, probiotický jogurt
  • Orechy a semená – mandle, kokos, ľanové a slnečnicové semiačka a lieskovce
  • Bylinky a koreniny – jablčný ocot, bazalka, čierne korenie, škorica, klinček,y kôpor, cesnak, zázvor, oregano, paprika, rozmarín, tymián, kurkuma
  • Zdravé tuky a oleje – extra panenský kokosový, ľanový, olivový a sezamový olej
  • Sladidlá – stévia, xylitol
  • Kvasené potraviny – kyslá kapusta, kvasené uhorky, fermentované sójové produkty ako miso, natto a tempeh
  • Nápoje – pitná alebo filtrovaná voda, bylinkové čaje

Pri zbavovaní sa premnožených kvasiniek Candida albicans je kľúčová strava, ktorej účinky je vhodné doplniť suplementami výživy. Vhodná je kombinácia vitamínu C, omega-3 nenasýtených mastných kyselín, echinacey a extraktu z grepových jadier. Pri užívaní echinacey myslíme na to, že ju užívame 3 razy denne po dobu dvoch týždňov, potom si urobíme týždeň prestávku a cyklus opakujeme. Extrakt z grepových jadier užívame takisto 3 razy denne. Čo sa týka vitamínu C a omega-3 nenasýtených mastných kyselín, riadime sa príbalovým letákom konkrétneho produktu.

Ešte na záver pridám niekoľko všeobecných informácií, ako predchádzať kvasinkovej infekcii. Pri hygiene intímnych partií sa vyhýbajte parfumovaným mydlám, radšej stavte na čistú vodu. Preferujte bavlnenú bielizeň, vyhýbajte sa kúpeľom v horúcej vode. Nemenej podstatné je naučiť sa zvládať stres a pravidelne sa venovať antistresovým aktivitám.

Mirka


Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame