Trpíte aj vy sennou nádchou? Lekári ju na Slovensku podľa pozorovaní diagnostikujú najčastejšie

chorá žena fúkajúca si nos

Alergie sú u Slovákov bežné, najviac prevláda senná nádcha (Zdroj: Freepik/vh-studio)

Klinickí imunológovia a alergiológovia sledovali v roku 2021 vyše 495 tisíc pacientov. Z pozorovaní vzišli zaujímavé závery. Zistilo sa, že u pacientov najčastejšie prevláda senná nádcha, ktorú diagnostikovali v 265 585 prípadoch. Nasledovali pacienti so stavmi oslabenej imunity, a to v 130 266 prípadoch a alergickou astmou, ktorou trpí 93 282 pacientov. Pozorovanie vyplýva to z dát zverejnených Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI).

Alergiológov navštevujú prevažne dospelí, najviac v Bratislavskom kraji

Imunologické a alergiologické ambulancie zaznamenali v danom roku 1 321 714 návštev, z ktorých vyše 70 % tvorili návštevy dospelých nad 19 rokov. „Po prepočte na 10.000 obyvateľov je to o jedno percento viac ako v predchádzajúcom roku,“ doplnilo centrum.

Najviac sledovaných pacientov bolo v Bratislavskom kraji, a to niečo vyše 90 tisíc. Ďalej nasledoval Prešovský kraj s počtom 77 262 pacientov. Najmenej pacientov navštevuje alergiologické ambulancie v Trenčianskom (36 238) a Trnavskom kraji (45 899).

„Počty sledovaných pacientov môžu byť z veľkej miery ovplyvnené počtom ambulancií v jednotlivých krajoch, ktoré sú v rámci SR rozložené nerovnomerne,“ dodalo NCZI.

Trpíte aj vy sennou nádchou?

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame