Alergikov medzi staršími ľuďmi pribúda: Ktorý alergén je v tomto období najsilnejší?

starší pán si fúka nos

Alergikov medzi staršími pribúda (Zdroj: Freepik/dexondee)

Alergikov medzi staršími ľuďmi pribúda, v minulosti ňou trpeli najmä deti. Prevalencia alergických ochorení v seniorskom veku je okolo piatich percent. Upozornila na to hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

„Nie je výnimkou, že sa alergická reakcia objaví aj u starších ľudí, ktorí zrazu začali trpieť sennou nádchou, dýchavičnosťou, slzením a zápalom spojiviek v jarných mesiacoch,“ doplnila. Okrem peľových alergií nie sú v tejto vekovej skupine podľa nej raritou ani liekové alergie a alergické reakcie na bodnutie hmyzu.

Najviac alergikov je na západe

V pravidelnej lekárskej starostlivosti bolo podľa posledných údajov NCZI viac ako 542-tisíc osôb. Z toho ich viac ako 368-tisíc bolo vo veku 19 a viac rokov. Vo vekovej skupine šiestich až 18 rokov ich eviduje NCZI viac ako 128.000, vo veku jedného až piatich rokov zase viac ako 42-tisíc. Viac ako 3 900 bolo detí do jedného roka.


Mohlo by vás zaujímať: Peľovou alergiou trpí približne každý piaty Slovák: Ako proti nej zabojovať?


Najviac sledovaných alergikov bolo v priemere na jednu ambulanciu v Trnavskom a Nitrianskom kraji, najmenej zase v Košickom kraji. Posledné dáta tiež ukazujú, že v alergiologických ambulanciách je najviac sledovaných pacientov s alergickou rinitídou, imunodeficientnými stavmi či alergickou astmou. Sivá upozornila aj na to, že alergická sezóna  nastupuje v súčasnosti v dôsledku klimatickej zmeny skôr.

Najsilnejšie alergény

Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších dní ostáva breza. Jej peľ v ovzduší dosiahne vysoké denné koncentrácie na väčšine územia Slovenska. Informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.


Mohlo by vás zaujímať: Astma a alergie: Ak ich máte v anamnéze, zvýšte pozornosť, môžu viesť k rôznym ochoreniam srdca!


Pripomenula, že peľ hrabu a duba bude ešte dosahovať významné koncentrácie. Rovnako ich môže dosiahnuť aj peľ jaseňa i drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, najmä na strednom a severnom Slovensku. Doplnila, že s otepľovaním začne pribúdať peľ tráv z čeľade lipnicovitých aj v chladnejších oblastiach Slovenska.

Peľ je ovplyvnený aj počasím

Ako dodala, peľ tráv sa počas najbližších týždňov stane na dlhé obdobie najvýznamnejším a najsilnejším alergénom. Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením. Podľa nej v uplynulom kalendárnom týždni na celom území Slovenska vrcholila peľová sezóna brezy. Na celom území poklesli denné koncentrácie peľu vŕby a topoľa v ovzduší. Naopak, zvýšili sa koncentrácie hrabu v ovzduší, najmä na strednom, východnom a severnom Slovensku.

„Monitorovacie stanice v Bratislave a Nitre zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých,“ zdôraznila Lafférsová. Najvyššie denné koncentrácie peľu brezy zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, ďalej v Košiciach, v Nitre a v Žiline. „Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ duba, buka, javora, smrekovca a v teplejších oblastiach aj pagaštanu,“ ukončila Lafférsová.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame