Čo predchádzalo vzniku SR? Stredoslovenské múzeum priblíži historické míľniky na pútavej besede

Thurzov dom v BB

Príďte si vypočuť zaujímavú besedu o našej histórii (Zdroj: sk.wikipedia.org/Patrik Kunec)

Ak sa chcete dozvedieť viac o vzniku SR, môžete sa zúčastniť zaujímavého podujatia. Pri príležitosti 30. výročia vzniku SR si Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici pripravilo besedu historika a riaditeľa SSM Marcela Pecníka. Historické míľniky, ktoré predchádzali vzniku našej republiky, priblíži návštevníkom 11. januára o 17.00 h v Thurzovom dome. TASR o tom v nedeľu informovala Dana Kurtíková, manažérka múzea.

„Mimoriadne veľa v oblasti štátu a štátnosti zažívali Slováci v búrlivom 20. storočí. Polemická ústava z roku 1920, krízy Československa, slovenská autonómia, prvá Slovenská republika, ďalšia veľká vojna, SNP, znovuobnovenie ČSR, komunistický prevrat, sovietska okupácia, federácia, Nežná revolúcia, demokratizácia pomerov, rozpad ČSFR, ale aj rýchle kroky k samostatnému štátu ukázali, že Slovenská republika patrí na mapu sveta,“ skonštatoval Pecník.

Podľa jeho slov by sme si počas 30.-teho výročia vzniku nášho štátu mali pripomenúť, že snahy o národné sebaurčenie a vlastnú štátnosť tvorili významnú časť našej histórie. „A treba to urobiť aj s úctou k ľuďom, ktorí v časoch, ktoré boli úplne iné ako naše teraz, riskovali neraz svoje životy, keď doslova bojovali za našu budúcnosť, ktorá je pre nás dnes realitou. Pre nich však bola iba vytúženým a vzdialeným snom,“ zdôraznil riaditeľ SSM.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame