Príďte si pozrieť nádhernú zbierku slovenskej keramiky: Pochádza z manufaktúry, ktorú založil manžel Márie Terézie

Podobné skvosty môžete vidieť aj na výstave (Zdroj: Wikimedia Commons/Libert Melvin)

Pohľad na detailné spracovanie krehkej keramiky priam vyráža dych. Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum vlastní najväčšiu muzeálnu zbierku holíčskej keramiky na Slovensku. Návštevníci Bratislavského hradu sa môžu na jeho 3. poschodí pokochať rozsiahlym výberom fajansového a kameninového tovaru. Výstava s názvom Príbeh holíčskej manufaktúry potrvá až do konca roka.

Holíčsku manufaktúru založil v prvej polovici 18. storočia František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie. Výrobky, ktoré tu vznikli, sú dodnes atraktívne. V múzeách patria k cenným akvizíciám a k jedným z najvýznamnejších zbierkových predmetov.

„Výstava je akýmsi vesmírom keramiky, kde sa navzájom prelína rôznorodá škála tvarov a dekórov produkcie holíčskej manufaktúry, v netradičnej inštalácii s ukážkami tvorby nielen svetových dielní, ktoré ju ovplyvnili, ale aj ľudových hrnčiarov, pre ktorých sa stala dôležitou inšpiráciou,“ priblížila výstavu jej kurátorka a autorka Andrea Milanová zo SNM – Historického múzea.

Medzi zhruba 500 predmetmi nájdete skvostné jedálenské servisy, nádoby vyrábané vo veľkosériách, dekoratívne stolové predmety či predmety dennej potreby. Svoje zastúpenie tu majú tiež solitérne kusy a drobné plastiky. „Predstavujú život a stolovanie nielen vysokej šľachty, pre ktorú boli pôvodne určené, ale aj odberateľov z radov mešťanov,“ dodáva Milanová k výstave, ktorej spoluautorom je Daniel Hupko z Múzea mesta Bratislavy.

Vystavené predmety pochádzajú prevažne zo zbierok SNM – Historického múzea. K atraktivite výstavy však prispeli aj ďalšie múzeá a súkromný zberateľ. Vďaka nim boli zapožičané zaujímavé predmety, vyrobené v holíčskej manufaktúre.

Autori pripomínajú, že odborná i laická verejnosť bude mať možnosť vidieť výrobky holíčskej manufaktúry po prvý raz v rozsahu, ktorý zodpovedá takmer celej škále v Holíči vyrábaného tovaru. Obdivovať môžu ale aj práce ľudových hrnčiarov, pre ktorých bola holíčska produkcia dôležitou inšpiráciou.


Páči sa aj vám stará keramika?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame