Svet sa každým dňom vyvíja a to platí aj pre finančný sektor. Už čoskoro možno nebudeme platiť mincami a bankovkami. Okrem digitálnych peňazí je na vzostupe aj ďalšie platidlo – kryptomeny. Nielenže do nich viete investovať, no časom sa z nich zrejme stane platidlo budúcnosti. Kde sa dajú kúpiť a ako ich správne zdaniť?
V článku sa dočítate:
- Čo je bitcoin a akú má históriu
- Čo si zaň na Slovensku kúpite
- Tri spôsoby, ako ho zaobstarať
- Ako ho zdaniť
Čo je bitcoin?
Kryptomena je digitálna alebo virtuálna forma meny, ktorá používa šifrovanie na zabezpečenie transakcie. Kryptomeny sú decentralizované. To znamená, že nie sú riadené žiadnou centrálnou autoritou, ako sú napríklad banky. Namiesto toho fungujú na základe blockchainu, čo je verejne dostupná kniha s históriou transakcií.
Najznámejšia a aktuálne aj najvýnosnejšia kryptomena na svete je bitcoin. V skratke by sa dalo povedať, že bitcoin je elektronická forma peňazí, ktorú môžete použiť na nákup vecí online aj v reálnom svete. Nie je kontrolovaný žiadnou vládou alebo bankou, takže transakcie s ním sú relatívne anonymné.
Jeho história
Bitcoin bol vytvorený v roku 2009 anonymným tvorcom alebo skupinou tvorcov pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. V prvých rokoch bol používaný iba ako záujem zberateľských komunít a niektorých používateľov, ktorí ho využívali na nákup tovaru a služieb na internete.
Avšak o pár rokov sa bitcoin stal populárnejším jeho hodnota výrazne stúpla. To viedlo k väčšiemu záujmu zo strany investorov, ktorí videli potenciál v tejto novej forme digitálnej meny. Dnes sa bitcoin používa ako investičný nástroj a platobná metóda po celom svete.
Tak ako euro má symbol € a skratku EUR, tak aj bitcoin svoje označenie – konkrétne symbol ₿ a skratku BTC. Ešte v roku 2010, krátko po svojom uvedení, mal jeden bitcoin hodnotu 9 eurocentov. To bolo v čase, keď malo Slovensko zavedené euro len jeden rok. Dnes, v roku 2023, má bitcoin hodnotu cca 22-tisíc eur, pričom ešte v roku 2021 presiahol 60-tisíc eur.
Prečo investovať do bitcoinu?
Najväčším mínusom bitcoinu je jeho nestabilita. Akciové fondy a dlhopisy neklesnú zo dňa na deň o desiatky percent, no kryptomeny môžu. Napriek tomu doň investuje mnoho ľudí z rôznych kútov sveta a v rôznom veku.
Decentralizácia znamená, že banky ani politika naň nemajú vplyv a aj preto ho výrazne nepoznačila ani pandémia. Aj množstvo bitcoinov je obmedzené a vydaných môže byť len 21 miliónov mincí, čo zvyšuje ich hodnotu v budúcnosti. Z dlhodobého, respektíve niekoľkoročného hľadiska má stúpajúcu tendenciu, ktorá sa pohybuje v stovkách percent.
Čo robiť s bitcoinom?
Bitconom sa dá už aj dnes platiť, nie však všade. Platby v tejto mene prijíma napríklad Microsoft, Wikipedia, Tesla a iné veľké firmy, ktoré majú svoj zisk uložený v aktívach. Prvou krajinou sveta, kde si za bitcoin môžete kúpiť napríklad pizzu alebo zmrzlinu, sa stal Salvádor v roku 2021.
Aj niektoré firmy podnikajúce na Slovensku akceptujú bitcoin, no nakoľko nie je oficiálnou menou, nezaplatíte ním všade. Vo väčšine ho prijímajú podnikatelia zameraný na predaj služieb, napríklad hostingové agentúry. Jedlo, kaderníčku či lístok do kina si bitcoinmi aktuálne nekúpite.
Peniaze budúcnosti?
O bitcoine sa hovorí ako o peniazoch budúcnosti. Stále však nie je isté, či sa tak stane. Za hovoria argumenty ako rýchlejšie platenie, rovnaká hodnota na celej planéte, anonymita spojená s nakupovaním či nižšie poplatky počas platenia.
Naráža však aj na zopár negatív, napríklad na volatilitu, teda rýchle klesanie alebo stúpanie jeho hodnoty, stálu reguláciu spojenú so zneužívaním a jednoduchým okrádaním bez možností dokázania viny či nedostupnosť. Negatívami sú aj obmedzené množstvo na trhu a aktuálna nevôľa prijať ho ako platidlo. Jeho budúcnosť je zatiaľ otázna.
Spôsob číslo 1: Na burze
Prvým a aktuálne aj najpoužívanejším spôsobom je kúpa bitcoinu jednoducho na burze. Na rôznych webových stránkach alebo v aplikáciách (napríklad Binance, Kraken alebo Coinbase) si založíte účet, vyplníte svoje údaje a môžete nakupovať. Mnohé z nich však ponúkajú len obmedzený prístup k nákupu bez overenia konta.
Ak budete nakupovať len na meno a priezvisko, zvyčajne si môžete kúpiť bitcoin len do hodnoty 100 eur. V prípade, že chcete investovať viac, musíte nafotiť váš občiansky preukaz z oboch strán, aby algoritmus vedel, že ste skutočnou osobou a môžete pokojne nakupovať viac a za vyššie sumy. Overenie trvá jeden až dva dni.
Svoje eurá odošlete priamo z platobnej karty, pričom vám bude strhnutý aj menší manipulačný poplatok a daň, zvyčajne do 5 % v závislosti od aplikácií a trhu, na ktorom bitcoin nakupujete. Ak si ich chcete vybrať, posielate ich cez takzvané FIAT transakcie, počas ktorých sa toto platidlo stane platným, teda z bitcoinu je euro v hodnote daného prevodu z aktuálneho dátumu. Peniaze vám prídu priamo na účet, no tiež zaplatíte pár percent ako manipulačný poplatok.
Spôsob číslo 2: Bitcoinový automat
Druhým spôsobom je nakúpiť bitcoin cez fyzický automat, ktorý sa podobá na bankomaty komerčných bánk. Miesta, kde presne sa na Slovensku, ale aj vo svete sa nachádzajú, sa dočítate na ich oficiálnom webe. Prevažne sú umiestnené vo veľkých nákupných centrách pri ostatných bankomatoch.
Aj v tomto prípade platí, že vám okrem samotnej ceny bitcoinu strhnú aj manipulačný poplatok, avšak len jedno percento. Počítajte však s tým, že nákup je drahší ako predaj. Ak by sme si v čase písania tohto článku kúpili bitcoin, stál by nás cca 21 700 eur, no ak by sme ho hneď predali, dostaneme zaň len niečo cez 21 200 eur.
Manipulačný poplatok je v oboch prípadoch jedno percento. Okrem bitcoinu si v týchto automatoch kúpite aj iné stabilnejšie kryptomeny, napríklad Ethereum. Automaty berú nielen bankomatové karty, ale aj hotovosť, čo je dobré v prípade, že chcete, aby vaša transakcia prebehla v anonymite.
Spôsob číslo 3: Kryptopeňaženky
Kryptopeňaženky sa delia na dve kategórie – softvérové a hardvérové podľa miesta, kde budete bitcoin uschovávať.
Softvérové
Ako ich názov napovedá, softvérové peňaženky sú aplikácie a neviete ich fyzicky chytiť do ruky. Aplikácie si inštalujete do počítača alebo mobilu. Predstavte si to ako aplikáciu k vášmu bankovému účtu a vášmu internet bankingu. V nej môžete vykonávať všetky transakcie.
Znova sa musíte registrovať a overovať totožnosť, navyše si však musíte vytvoriť a zapamätať heslo, ktorým bitcoin chránite. To neodporúčame zdieľať na internete, nakoľko je ľahko dohľadateľné. Nevýhodou softvérovej peňaženky je vyššia možnosť vyrabovania účtu, čo sa však aj tak stáva len raritne. Výhodou je rýchly a okamžitý prístup z ktoréhokoľvek zariadenia.
Hardvérové
Hardvérové peňaženky sú fyzické a predstaviť si ich viete ako väčšie USB kľúče. Tieto zariadenia kúpite v každom dobrom elektre (vyrába ich dokonca aj jedna česká firma) a obsluha vám rada povie aj návod, ako s nimi pracovať. V skratke, fungujú veľmi podobne ako softvérové, no s tým rozdielom, že prihlásiť sa do svojej peňaženky môžete len v prípade, že ju zapojíte do počítača. Pripisuje sa im lepšie zabezpečenie, nakoľko bez pripojenia k nim nemá nikto prístup.
Ako ho zdaniť?
Slovenský zákon o zdanení príjmov, ktorý bol naposledy aktualizovaný v roku 2018, neobsahuje názov „kryptomena“. Nájdete v ňom len virtuálne meny a práve tam spadá aj bitcoin. Všetky kryptomeny, ktoré vám zarobia nejaké peniaze, sú predmetom zdaňovania a pokladajú sa za príjem z činnosti.
Myslí sa tým však len tá časť zárobku, ktorú ste si previedli na svoj účet, nie tá, ktorú držíte stále v kryptomenách. Zjednodušene: všetko, čo ste počas kalendárneho roka presunuli z kryptopeňaženky (akejkoľvek) na svoj účet, je predmetom daní, pokladá sa za príjem a musíte ho zdaniť.
Fyzické osoby sú povinné platiť dane z krypomien v objeme 19 %, ak je ich ročný príjem do 37 981,94 eur a v objeme 25 %, ak je ich príjem nad túto čiastku. Podnikatelia sú povinní platiť 15 % pri ročnom príjme do 49 790 eur, 21 % pri ročnom príjme nad túto čiastku.
Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor
Zdieľať na