Bojíte sa zubára ako čerta? Máme pre vás tip na zmiernenie bolesti

zubár

SITA

Podľa prieskumov sa viac ako polovica ľudí bojí najviac práve zubárskeho kresla. Tretina dokonca potrebuje na návštevu zubára špeciálnu psychickú prípravu. A len 10% ľudí dokáže ísť na vyšetrenie spontánne ako chodí na nákup do obchodu. Patríte aj vy k tým vystrašeným? Vieme, ako zmierniť váš strach – akupunktúrou!

Nedávna štúdia Viedenskej univerzity dokázala, že na uchu máme body, vďaka ktorým sa dokážeme zbaviť strachu. Jedna z iniciátoriek prieskumu Andrea Michalek-Sauberer vysvetlila, že sa zámerne zamerali práve na strach zo zubára, aby akupunktúru mohli obhájiť ako možnú anestéziu pri zubárskych zákrokoch.

Pomáha to!

Dokázala to štúdia, ktorej sa zúčastnilo 182 ľudí. Respondentov rozdelili do troch skupín. Jednej aplikovali akupunktúru na body na uchu, druhej na iné body na rukách a na prstoch. Tretia skupina dostala iba placebo. Takto pripravení pacienti sa dvadsať minút na to podrobili zubárskemu ošetreniu. A výsledok? Ľudia po správne aplikovanej akupunktúre sa skutočne báli menej. Dokonca aj tí, u ktorých aplikovali akupunktúru inde boli viac uvoľnení.


Tiež by vás mohlo zaujať: Minerálka pre zdravie: Ktorá je pre vaše telo najlepšia?


Novinka ešte potrebuje čas

Na to, aby sa spomínaný postup stal novou skutočnosťou si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Jedna štúdia nestačí a samozrejme, že takýto systém by si museli osvojiť aj zubári. Tí sa zatiaľ prikláňajú ku klasickým metódam. No ak je pre vás návšteva u zubára horšia ako ísť v práci k šéfovi na koberec, môžete túto metódu vyskúšať aj tak. Stačí si iba zladiť termíny vyšetrenia a pred zubárom sa staviť na akupunktúre, kde vás bodmi na uchu upokoja, aby ste sa v zubárskom kresle necítili ako pod gilotínou.  


Tiež by vás mohlo zaujať: Nový úsmev alebo zub za zub


Skroťte strach odmenou

Ak nemáte možnosť  vyskúšať si spomínanú novú metódu, čo takto siahnuť po overenej klasike? V každom dospelom spí dieťa a preto naň vždy budú platiť „rodičovské“ triky. Takže, ak je pre vás návšteva zubára dňom štátneho smútku, lebo za ňou vidíte iba utrpenie a bolesť, musíte túto predstavu zmeniť. Zaveďte si vlastný systém odmien – ak zvládnete návštevu u zubára, doprajte si niečo špeciálne. Môže to byť čokoľvek, čo si za iných okolností nedoprajete – prosto si niečím urobíte radosť. Ak si nabudúce budete značiť do kalendára zubársku prehliadku alebo ošetrenie, nemyslite na utrpenie v zubárskom kresle, ale na to príjemné, čo vás po vyšetrení čaká – či už je to pol dňa dovolenky alebo fľaša kvalitného vína. Podľa psychológov by takýto prístup mohol zmierniť váš strach aj o polovicu.

Zdroj: SITA, sita, Pippa
Odporúčame