Náhla bolesť žalúdka: Prvú pomoc nájdete aj v kuchyni, skúste tieto rady a uľavte si

Žena s bolesťami žalúdka

Bolesti žalúdka sú vždy veľmi nepríjemné (Zdroj: GettyImages)

Náhla bolesť žalúdka vie poriadne prekvapiť. Zastihla aj vás? Nemusíte hneď siahať po liekoch. Úľavu môžete nájsť aj v komore či kúpeľni. Prinášame vám niekoľko osvedčených prírodných spôsobov, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Namiešajte si ozdravný nápoj

Prvou pomocou pri bolesti žalúdka môže byť vhodný nápoj, ktorý si ľahko pripravíte aj doma.

Budete potrebovať:

  • 1 polievkovú lyžicu šťavy z citrónu alebo limety
  • 1 čajovú lyžicu sódy bikarbóny
  • 250 ml vody

Všetko dobre zmiešajte. Vďaka tejto kombinácii sa začne produkovať kyselina uhličitá, ktorá pomáha znížiť plynatosť a zlepšiť trávenie. Pokiaľ trpíte zápchou, tento nápoj zlepší pohyb čriev.

Stavte na škoricu

Škorica zmierňuje nadúvanie, nutkanie na zvracanie či kŕče v žalúdku. Je bohatá na antioxidanty, ktoré pomáhajú pri trávení a zároveň znižujú riziko podráždenia a poškodenia tráviaceho traktu. Pridať si ju môžete nielen do kávy, ale aj do ovsenej kaše alebo horúceho čaju.

Nastrúhajte si zázvor

Je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, tam však jeho pozitívny účinok zďaleka nekončí. Štúdia, publikovaná v British journal of anaesthesia ukázala, že zázvor je veľmi efektívnym prostriedkom najmä pri bolesti žalúdka. A to kvôli silným protizápalovým vlastnostiam. Čerstvý koreň nastrúhajte do šálky a zalejte horúcou vodou. Zázvorový čaj si môžete dochutiť medom a citrónom.

Vyskúšajte mätu piepornú

Bylinky ukrývajú v sebe ohromnú silu. Mäta pieporná sa už celé storočia využíva v tradičnej medicíne ako účinný prostriedok proti plynatosti, nutkaniu na zvracanie, bolesti žalúdka či hnačke. Najlepší je čaj z čerstvej mäty, no ak ho doma nemáte, môžete vyskúšať aj sušený.

Pite dostatok vody

Nedostatok vody má na svedomí viacero zdravotných komplikácií, a medzi ne patrí aj bolesť žalúdka. Ako uvádza portál Medical News Today, ženy by mali za deň vypiť v priemere 2,7 litra vody, muži až 3,7 litra. Približne 20 percent z tohto množstva prijímame zo stravy, zvyšok treba doplniť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chýbajú vám niektoré lieky? Liečivo môže byť dostupné aj v inej forme, ktorú odporučí lekárnik

Nelíhajte si

Keď nás niečo bolí, máme vo zvyku si ľahnúť. Pri bolesti žalúdka by ste sa mali aspoň na pár hodín vyvarovať horizontálnej polohe. Radšej sa choďte prejsť alebo si sadnite a počkajte, kým tá najväčšia bolesť pominie. Ak si naozaj musíte oddýchnuť, dbajte na to, aby ste mali hornú časť tela v zvýšenej polohe – môžete sa podložiť vankúšmi.

Stavte na suché teplo

Stiahnuté svaly dokáže uvoľniť aj teplo. Pripravte si horúci kúpeľ, príjemnú teplú sprchu alebo vyskúšajte termofor. Ten priložte na brucho aspoň na dvadsať minút. Dobre poslúži aj 1,5-litrová fľaša, ktorú napustíte teplou vodou.

Oddychujte

Proti bolesti žalúdka môže pomôcť aj zmiernenie stresu. Nerobte zbytočné fyzicky náročné aktivity a vezmite si v práci radšej voľno. Snažte sa dýchať pomaly a zhlboka.

Vylúčte to, čo vám škodí

Občas je najsprávnejšie to najjednoduchšie riešenie. Viete, čo vám spôsobuje tráviace ťažkosti a z čoho vás väčšinu bolí žalúdok? Tak sa skúste nabudúce týmto potravinám vyvarovať. Najčastejšie bolesť žalúdka spôsobuje:

  • vyprážané a mastné jedlo
  • ťažké, smotanové jedlo
  • príliš slané a korenisté jedlo
  • prípadný alkohol

Vyhľadajte doktora

V niektorých prípadoch bolesť v oblasti brucha nemusí znamenať len pokazený žalúdok. Keď je vám naozaj zle a problémy pretrvávajú, navštívte doktora. Ten vám spraví základné vyšetrenia a zistí, či sa za bolesťou žalúdka predsa len neukrýva vážnejšie ochorenie.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame