Bylinkami ku krajšej postave: Vyskúšajte žeruchu, šalviu i čaj maté

Záhrada

thinkstockphotos.com

Mnohé bylinky, ktoré používate pri varení, vám môžu pomôcť dostať sa bližšie k vašej vysnívanej postave. Niektoré urýchľujú trávenie, iné dokážu zázraky v spaľovaní tukov, či brzdiť hlad a privodiť pocit sýtosti. Nebojte sa ich vyskúšať aj vy a získate tak jedlo, ktoré vám nielen pomôže schudnúť, ale bude mať aj výbornú chuť.

Neznamená to však, že stačí pridať do jedla bylinky a zázračne schudnete. Nezabúdajte na pravidelnú fyzickú aktivitu a upravené stravovanie.

Bazalka pre rýchlejšie trávenie

Bazalka zbavuje telo odpadových látok, odvodňuje ho a zároveň urýchľuje trávenie. Pôsobí aj proti nadúvaniu a zbaví vás nepríjemných kŕčov. A tak sa už nemusíte obávať nepekne nafúknutého bruška. Používajte ju, sušenú alebo čerstvú, ako súčasť šalátov, polievok či paradajkových omáčok. Nielenže vylepšíte chuť vašich jedál, ale zároveň spravíte niečo aj pre svoju postavu. Podľa štúdie vykonanej na University of Baroda v Indii pomáha bazalka aj pri znížení hladiny cholesterolu.

Oregano pre pocit sýtosti

Pocit sýtosti sa rýchlejšie dostaví, ak do svojich pokrmov pridáte oregano, ktoré dokáže aj urýchliť látkovú premenu. Ak patríte k priaznivcom talianskej kuchyne, máte v podstate vyhrané, keďže sa pridáva do väčšiny týchto jedál.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?


Medvedí cesnak

Medvedí cesnak okrem toho, že pomáha pri chudnutí, má výborné antibakteriálne a a protiplesňové účinky. Vyskúšajte jeho silu aj v boji s celulitídou. Nebojte sa ho používať pri varení, jeho silná aróma vám navyše prevonia každé jedlo a zároveň jeho výrazná chuť sčasti nahradí množstvo tukov.

Šalvia proti vlčiemu hladu

Mávate problémy s náhlym vlčím hladom, kedy neviete zastaviť napchávanie sa? Pridávajte do jedla aromatickú šalviu, ktorá obsahuje horké látky a vďaka ním bráni návalom hladu. Je výborná v polievkach, cestovinách alebo pokrmoch z mäsa. Chuť na sladké zas zastavíte, keď budete žuť pár lístkov šalvie.

Žerucha pre stabilnú hladinu cukru

O rýchlejšie spaľovanie tukov, brzdenie hladu a navodenie pocitu sýtosti sa postará zas nenápadná bylinka žerucha. Obsahuje totiž veľa chrómu, ktorí udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi, čím predchádza vlčiemu hladu. Použitie je veľmi jednoduché, keďže sa hodí do rôznych šalátov, nátierok i tvarohu. Pokojne si dajte aj každý deň na chlieb dve polievkové lyžice žeruchy.


Mohlo by vás zaujať: Pomocníčka kapucínka: Pre vaše telo toho dokáže spraviť naozaj veľa


Maté vás odvodní

Aj keď je maté čaj u nás menej zaužívaný, určite by ste ho mal začleniť do vašej domácnosti. Vďaka nemu budete pociťovať menší hlad. V podstate platí, že čím viac ho budete piť, tým jednoduchšie budete zhadzovať kilá, keďže má výborne odvodňovacie účinky. Už paraguajskí Indiáni poznali jeho účinky a vďaka nemu vydržali byť dlhšie aktívni a jedlo im tak veľmi nechýbalo. Pripravíte si ho tak, že zalejete 1-2 lyžičky horúcou vodou a necháte 5 min. lúhovať. Nepite ho viac ako 5 šálok denne.

Palina proti chuti na sladké

Ak máte problém schudnúť kvôli neutíchajúcej chuti na sladké, vyskúšajte palinu. Dochuťte ňou polievky, bylinkové oleje alebo octy. Takisto si ju môžete zaliať ako čaj, no nesmiete presiahnuť odporúčanú dávku. Môžete ju užívať maximálne dva týždne a potom aspoň mesiac mať pauzu.


Ktoré zo spomínaných byliniek si doprajete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame