Máte vo svojej blízkosti dostatok zelene? Pravdepodobne sa tak znižuje riziko výskytu mŕtvice

žena sedí na lavičke v parku a číta si knihu

Z tejto psychologickej drámy nespustíte oči (Zdroj: Freepik/freepik)

Zelené plochy vám poskytujú viac než len miesto, kde sa môžete poprechádzať a poriadne si prevetrať hlavu. Ukazuje sa totiž, že môžu tiež ovplyvniť vaše zdravie. Podľa novej štúdie sa trávnaté plochy v blízkosti bydliska dajú prepojiť so zníženým rizikom výskytu mŕtvice.

Výskum prebehol v Španielsku

Na účely výskumu sa blízke zelené plochy počítali ako plochy do 300 metrov alebo pätiny míle od domova. V rokoch 2016 a 2017 sa zozbierali údaje z verejného systému zdravotnej starostlivosti, ktoré pokrývajú viac ako 3,5 milióna dospelých v regióne Katalánsko v Španielsku.

Aj keď údaje nepreukazujú, že zelené plochy sú priamou príčinou zníženia rizika mŕtvice, výskumníci poznamenávajú, že asociácia je dostatočne silná na to, aby zaručila ďalšie skúmanie – a podporila myšlienku, že mať okolo seba viac prírody  je prospešné pre naše zdravie.

Bývanie najmä pri prírode

Súvislosti medzi rizikom mŕtvice, zeleným priestorom a znečisťujúcimi látkami z áut zostali výskumníci aj pri kontrole sociálno-ekonomických faktorov, ako je vek alebo fajčenie. To naznačuje, že platíme cenu v zmysle nášho zdravia, keď sa rozhodneme žiť v mestských oblastiach.

Zeleň a prírodné priestory môžu podporiť zdravie mnohými spôsobmi. Môžu znížiť stres, poskytnúť ľuďom priestor na cvičenie a môžu chrániť duševné zdravie. Zdá sa, že existuje aj určitý vplyv na pravdepodobnosť zníženia problémov ako s nervovou sústavou, tak aj pri srdci a cievach.

Neznamená to však, že pozitívne je len bývanie na vidieku alebo na samote uprostred lesa. Pokiaľ máte radi mestské prostredie, nie je na tom nič zlé. Mali by ste však často navštevovať miestne parky a lesy, alebo si rovno vybrať bývanie v ich blízkosti.Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame