Ľuďom v Trnave hrozilo, že skončia na ulici: Vďaka charite dostali druhú šancu na dôstojný život

Bezdomovec

Trnavská charita pomôže rodinám na hranici chudoby (Zdroj: Freepik/freepik)

Bývanie v podnájme a komplexnú odbornú pomoc zabezpečí Trnavská arcidiecézna charita desiatim vybraným klientom, ktorým hrozí pre ich nepriaznivú životnú situáciu bezdomovectvo. Stane sa tak vďaka projektu Dostupné bývanie. Projekt je financovaný z európskych fondov a vychádza z modelu housing first (bývanie prvoradé). Vznikol v severských krajinách a jeho hlavným cieľom je sprostredkovať štandardné, cenovo dostupné a samostatné ubytovanie pre ľudí, ktorí nemajú prístup k vlastnému bývaniu.

„Ľudí, ktorých do projektu naši pracovníci vyberú, musí spájať veľká motivácia zmeniť svoju súčasnú situáciu,“ vysvetlila manažérka rozvoja sociálnych služieb Katarína Pažitková. Po celý čas budú preto spolupracovať s tímom odborníkov a pripravovať sa na to, že sa postavia na vlastné nohy a budú žiť svojpomocne. Do tímu už charita prijala sociálnych pracovníkov, psychológa, asistenta bývania a pracovníka pre riešenie bytových otázok.

„K tomu, aby raz dokázali fungovať samostatne, im budú osožné aj rekvalifikačné kurzy a poznatky o tom, ako hospodáriť s rodinným rozpočtom. Vďaka terapiám so psychológom zas môžu riešiť dlhodobo nahromadené problémy. V projektovom tíme bude tiež človek, ktorý si v minulosti prešiel podobnou nepriaznivou životnou situáciou, úspešne ju prekonal a dnes môže byť pre núdznych motiváciou,“ doplnila Pažitková.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame