Vysoký cholesterol často končí smrťou: Skontrolujte si svoje hodnoty!

Foto: Gettyimages

Cholesterol je základným kameňom pre mnohé bunky. Pre fungovanie organizmu je nevyhnutný a bez neho by sa telo nedokázalo uzdravovať ani regenerovať. Jeho absencia by pôsobila na pamäť, správne fungovanie nervov, vytváranie vitamínu D a negatívne by ovplyvňovala mnoho ďalších funkcií v tele. Spája sa však aj s mnohými negatívami, až smrťou. Kedy spozornieť?


Nová kniha Igora Bukovského je bestseller: (Za)chráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas!


Poznáme dva druhy

Zjednodušene môžeme povedať, že existuje dobrý a zlý druh. Ten dobrý sa podieľa na dôležitých funkciách nášho tela. Zlý cholesterol je zaradený k tretej najčastejšej príčine smrti. Nasleduje hneď po kardiovaskulárnych ochoreniach a fajčení. Patrí aj medzi významné rizikové faktory vzniku kardiovaskulárnych ochorení a prispieva k vzniku aterosklerózy, teda zaneseniu výstelky ciev.

Cirkuluje v krvi a presúva sa z pečene do tkanív. Cholesterol spôsobuje aj to, že cieva sa zužuje, môžu sa v nej vytvárať krvné zrazeniny, znižuje sa prietok krvi, a to spôsobuje nedokrvenie jednotlivých orgánov. V tomto prípade môže vzniknúť napríklad demencia, srdcový infarkt i obličková nedostatočnosť.

Odkiaľ sa berie a aké hodnoty sú v poriadku?

Tridsať percent cholesterolu pochádza z potravy, najmä tukov živočíšneho pôvodu. Sedemdesiat percent sa však syntetizuje v pečeni, a preto aj niektorí ľudia, ktorí žijú zdravo, môžu mať z dôvodu genetickej metabolickej preddispozície vysokú hladinu cholesterolu. Normálne hodnoty celkového cholesterolu by u zdravých ľudí mali byť menej ako 5. Zlý cholesterol by nemal byť vyšší ako 3.

Slováci sú na tom zle

Na Slovensku približne 80 percent pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami nedosahuje odporúčané hodnoty zlého cholesterolu. Dôvody sú rôzne, napríklad nedostatočná spolupráca a nedodržiavanie predpísanej liečby, ale aj nezáujem lekára alebo genetické faktory. Obrovským problémom je aj pandémia obezity. Nadváhu alebo obezitu má 60 percent dospelých mužov a 42 percent žien a obézne sú už aj deti, čo je alarmujúce.

Chráňte sa už dnes

„Populačné štúdie, ktoré bežia už desiatky rokov, zistili, že ak sa podarí tzv. zlý cholesterol nefarmakologickými opatreniami alebo liekmi znížiť o 20 percent, vedie to k nižšej úmrtnosti o 30 percent,“ tvrdí lekárka. Najdôležitejšie je nefajčiť, pretože práve to ničí cievy najviac.

Ďalším opatrením je vhodná strava, ktorá zlepšuje funkciu výstelky ciev. Čo si dopriať?

  • Ovocie a zeleninu červenej, oranžovej a žltej farby, najlepšie čerstvé
  • Primerané množstvo mäsa, rýb, vajec, mliečnych výrobkov
  • Dôležitá je tiež fyzická aktivita a otužovanie.

U niektorých ľudí však režimová liečba na zníženie cholesterolu nestačí. Na ovplyvnenie funkčnosti výstelky ciev a zníženie rizika cievnej príhody pacienti užívajú najmä lieky z kategórie statínov.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok!

 

Zdroj: TASR
Odporúčame