Zvyknete si poplakať aj keď necítite smútok? Vieme, kedy ide o zdravý proces a kedy je vhodná už pomoc odborníka

staršia žena plače a drží sa za tvár

Zvyknete si poplakať aj keď necítite smútok? (Zdroj: Freepik/karlyukav)

Máte za sebou náročné obdobie, cítite sa vyčerpaní a zrazu zistíte, že plačete pri peknej reklame na plienky. Alebo vás možno prepadne nádcha a fakt, že váš partner spotreboval všetko mlieko, vás núti plakať. Môžete byť naozaj smutní z toho, že ste chorí alebo unavení, ale prečo tie slzy?

Čo nás núti plakať?

Slzy plnia viacero psychologických funkcií. Pôsobia ako fyzický indikátor nášho vnútorného emocionálneho stavu a vyskytujú sa, keď cítime intenzívny smútok alebo intenzívnu radosť. V našom mozgu silné emócie aktivujú centrálnu autonómnu sieť neurónov.


Mohlo by vás zaujímať: Vyrovnajte sa so smrťou domáceho miláčika: Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré pomôžu prekonať smútok


Táto sieť sa skladá z dvoch častí: sympatikového systému (ktorý aktivuje našu reakciu na stres) a parasympatikového nervového systému, ktorý navracia telo do stavu pokoja. Silné emócie aktivujú sympatickovú časť tohto systému, ale keď plačeme, aktivuje sa parasympatiková časť, vďaka čomu sa cítime lepšie.

Význam sĺz

Okrem psychologických dôvodov zohrávajú slzy niekoľko sociálnych úloh. Aj keď naša spoločnosť môže nesúhlasiť so silnými prejavmi emócií, slzy v skutočnosti pomáhajú vytvárať a udržiavať sociálne väzby. Slzy môžu pôsobiť ako volanie o pomoc, viditeľne ukazujúce ostatným, že nie sme v poriadku a potrebujeme podporu.


Mohlo by vás zaujímať: Aj hádky majú svoje pravidlá: 10 rád, ako upokojiť emócie a zvládnuť konflikty


Slzy často vyvolávajú pocity sympatie v iných, čo nám pomáha spojiť sa s nimi. Slzy sa môžu objaviť aj vtedy, keď cítime hlboký súcit s inou osobou, plačeme spolu s ňou, čo ešte viac posilňuje sociálne väzby. Okrem psychologických a sociálnych dôvodov existujú aj fyzické dôvody na slzy.

Únava či ochorenia dýchacích ciest

Napríklad, keď sme unavení, tvrdo pracujeme na tom, aby sme mali oči otvorené, čo oči vysušuje. Naše telá produkujú slzy, aby pôsobili proti suchosti a udržiavali oči vlhké, aby sme mohli jasne vidieť. Vodnaté oči sú bežné aj pri ochoreniach dýchacích ciest, ako je prechladnutie, chrípka a koronavírus.

Keď máme infekciu v tele, biele krvinky sa mobilizujú, aby bojovali proti cudzorodej látke. Tieto biele krvinky môžu spôsobiť zápal krvných ciev v oku, čo spôsobí upchatie očných kanálikov a slzenie. Slzy sú prirodzenou súčasťou ľudského fungovania. k však zistíte, že nadmerne plačete, môže byť užitočné porozprávať sa so svojím lekárom o možných fyzických alebo psychických príčinách.Konverzácia


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk sciencealert.com
Odporúčame