Keď nadmerné potenie komplikuje život: Dostaňte ho pod kontrolu

Potenie

thinkstockphotos.com

Leto je obdobím, keď je prirodzené, že naše telo sa potí o niečo viac. Pre niektorých ľudí však potenie predstavuje obrovský problém, ktorý nemožno len tak ignorovať. Takzvanou hyperhidrózou, čize nadmerných potením, trpí jedno až tri perentá populácie. Kde je teda hranica medzi normálnym vylučovaním slanej vody a zdravotným problémom?

Koľko toho vypotíme?

Z viac ako dva a pol miliónov potných žliaz, ktoré sa na tele nachádzajú, denne vypotíme v priemere až pol litra vody. V teplých dňoch to však môže byť desaťkrát toľko. Vplýva na to aj naše pohlavie. Z rôznych štúdií vyplýva, že keď obe pohlavia vypijú rovnaké množstvo tekutiny a takisto podstúpia totožnú telesnú záťaž, žena vypotí o 50% menej ako muž.

Ľudia trpiaci hyperhidrózou sa však potia až päťkrát viac, ako zdraví ľudia. Nejde len o jednotlivé časti, ako napríklad podpazušie, dlane, chodidlá či čelo. K poteniu zvyčajne dochádza celoplošne po celom tele.


Mohlo by vás zaujímať: Potíte sa viac ako ostatní? Pomôžu vám tieto triky


Hyperhidrózu dedíme i získavame

Hyperhidrózu delíme na primárnu a sekundárnu. Tá prvá sa vyskytuje častejšie, je vrodená a dedičná. Druhá je zvyčajne vyvolaná inými vplyvmi. Môže byť dôsledkom cukrovky alebo neurologických či psychiatrických ochorení. Na jej vznik tiež vplýva obezita, stres, problémy s pankreasom alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy.

Niekedy môže ísť len o prechodné obdobie a s postupným vyzdravením organizmu tiež odíde nadmerné potenie. Ak je však dlhodobé, treba ho riešiť lekársky. Môže totiž ísť o indikátor iných nepríjemností, o ktorých ešte nevieme.

Hyperhidróza tiež môže spustiť i rôzne kožné problémy. Na vlhkej pokožke sa rýchlejšie rozvíjajú bakteriálne infekcie, špeciálne na miestach, akými je podpazušie. Ľudia trpiaci touto diagnózou zároveň riešia aj iné záležitosti, akým je prepotené oblečenie. Jej následkom môžu byť aj psychické ťažkosti a stránenie sa ľudí, či pocit hanby.


Mohlo by vás zaujímať: Leje sa z vás pot aj bez príčiny? Ponúkame možné dôvody aj riešenia!


Antiperspirant či deodorant?

Pri hyperhidróze je možná aj liečba liekmi, no tú treba konzultovať s dermatológom, špeciálne kvôli vedľajším účinkom. Najzákladnejším riešením je používať klasickú ochranu v podpazuší. Deodorant a antiperspirant však nie sú synonymami. Pokiaľ vás trápi prílišné potenie, vyberte si práve antiperspirant. Ten blokuje vylučovanie potu. Naopak, deodorant iba kryje pachy. Antiperspiranty určené na nadmerné potenie sa nevyužívajú každý deň, ale len niekoľkokrát do týždňa a zvyčajne sa aplikujú pred spaním.

Pri potení dlaní, nôh, podpazušia i hrudníka pomáha aj takzvaná vodná iontoforéza. Ide o fyzikálnu metódu, ktorá sa v medicíne využíva na dopravu elektricky nabitých častíc – iontov – do tkanív. Najčastejšie je využívaná práve pri hyperhidróze. Pacient absolvuje spočiatku pravidelné sedenia, pri ktorých ponára časti tela do vaničky, postupne sa ich interval predlžuje, až sa dosiahne želaný efekt.

Druhou lekárskou metódou je aplikácia botulotoxínových injekcií. Nevýhodou je, že nejde o trvalú liečbu, navyše je pomerne finančne náročná. Možný je aj chirurgický zákrok, no využíva sa až v prípade, že všetky dostupné liečby zlyhali. Odstránia sa pri ňom jednotlivé žľazy, prípadne prerušia nervové dráhy.


Ktoré triky pri boji s nadmerným potením najviac pomohli vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame