Chudnúť sa dnes už dá aj bez diéty: Stačí obmedziť negatívne emócie

Brucho

pixabay.com

Existujú desiatky či dokonca stovky diétnych programov so “zaručeným” výsledkom. Väčšinou však záleží na šťastí a odhodlaní samotného človeka. Jednou z noviniek je chudnutie pomocou potláčania negatívnych emócií, ktoré nás často nútia k prejedaniu.

Chudnutie je psychickou záležitosťou

Vo svojich videách na internete psychoterapeut Jean-Michel Gurret hovorí viac o psychológii ako o kalóriách. Avšak jeho metóda Mental Slim, ktorú vymyslel v roku 2007, je skutočne diétnym programom. O tom svedčia mnohé svedectvá, kedy ľudia schudli asi desať až 30 kilogramov ročne. Jeho technika? Venovať pozornosť nielen tomu, čo jeme, ale aj emóciám, ktoré vedú k tomu, že priberáme. Podľa tohto lyonského psychoterapeuta sa zhadzovanie kilogramov odohráva rovnako tak v našej hlave, ako na tanieri.

Regulujeme to, čo nás núti jesť

Jeho diétny program sa zaoberá viacerými príčinami ako následkami prírastku hmotnosti. Neregulujeme spôsob stravovania, ale to, čo vyvoláva nutkavé jednanie, hovorí Jean-Michel Gurret. Takzvaný jojo efekt, ktorý sa dostavuje po opakovaných diétach, je z veľkej časti dôsledkom emócií, ktoré nemáme pod kontrolou. Ak chcete ovládať svoje jednanie, psychoterapeut ponúka program, ktorý kombinuje vyváženú stravu a riadenú meditáciu, ktoré nás majú zbaviť dôvodov k priberaniu na váhe.


Mohlo by vás zaujímať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Ako liečenie úzkostí

Psychologická súčasť programu je založená na technikách emocionálnej slobody (Emotional Freedom Techniques), techniky pracujúcej na princípe uvoľnenia emócií. Táto prax spočíva v tom, že sa ľahko klepká na akupunktúrne body a pacient zároveň opakuje pozitívne vety. Tým sa zvládajú negatívne emócie. EFT sa používa tak pri liečbe úzkosti, ako aj iných porúch, ktoré pochádzajú z detstva. V rámci diétneho programu je cieľom tejto techniky ovládať emócie, ktoré človeka vedú k tomu, že sa vrhne na čokoládu.

Sústrediť sa na prvotný moment

Videonahrávky vás vedú k tomu, aby ste sa sústredili na moment, po ktorom ste začali priberať na váhe, a aby ste akceptovali emócie, ktoré to sprevádzali. „Niektoré ženy, keď sa stanú obeťami násilia, priberú 20 kilogramov. Podvedome sa už nechcú páčiť. Vďaka EFT sa opäť vystavujú tejto udalosti a poklepanie na akupunktúrne body na tvári, na hlave, na hornej časti hrudníka a na rukách umožňuje upokojiť emócie, ktoré sú s tým spojené,“ hovorí Gurreta.


Mohlo by vás zaujímať: Podarí sa vám konečne schudnúť? S týmto prístupom určite áno!


Program zvláda negatívne myšlienky

Môžeme sa rovnako sústrediť na rôzne negatívne spomienky, ako je smútok, rozchod alebo poznámky, s ktorými sme sa stretávali ako deti. Mental Slim vám umožňuje zvládať negatívne myšlienky, ktoré sú s tým spojené, a sľubuje vám, že dokážete kontrolovať kvalitu a množstvo toho, čo zjete. Táto prax sa veľmi podobá autonómnemu psychoterapeutickému sedeniu. „Zaoberáme sa malými traumami,nie tými veľkými, ktoré môže liečiť iba odborník,“ uisťuje Gurret.

„Pokiaľ ide o stravu, nie je pre našu metódu podstatná, ale vypracovali sme vyváženú diétu za pomoci nutričného poradcu,“ hovorí Gurret. Ak je priberanie na váhe skutočne spôsobené viacerými faktormi, potom nič nebráni tomu, aby sa každý poradil s lekárom, nutričným poradcom alebo s psychológom.


Máte skúsenosti s chudnutím bez použitia diéty? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, thinkstockphotos.com, Milan, Le Figaro, ČTK
Odporúčame