Viete, čo je to gua-sha? Nenápadný nástroj na masáž tváre nemusí fungovať tak, ako sme si doteraz mysleli!

gua sha

grizzled mature woman massaging her face with a jade board while looking in the mirror.

Aké sú vlastne výhody kĺzania kryštálu po tvári? Ak neviete, čo je to gua-sha, zbystrite pozornosť. Prekvapivejší než jej účinky je azda len samotný príbeh o pôvode tohto trendu. Funguje skutočne gua-sha tak, ako sa o nej odvšadiaľ dozvedáme? Keďže ide o trend krásy, ktorý v poslednej dobe explodoval v rámci svojej popularity, pozreli sme sa naň bližšie.

Gua-sha nástroje sa stali základom v arzenáli masážnych nástrojov na tvár, s pridaným bonusom starodávnej autentickosti. Táto technika či nástroj samotný boli spojené okrem iného s nespočetným množstvom výhod: hladšia pokožka, tvarovanie čeľuste, redukcia akné, prevencia vrások.

Aký je skutočný pôvod tohto trendu?

„Existuje veľa neoficiálnych dôkazov o tom, že masáž tváre je prospešná pre pokožku a možno aj zlepšuje niektoré známky starnutia,“ hovorí dermatologička Cara McDonald z Melbourne, „bohužiaľ, nie je veľa kontrolovaných vedeckých štúdií ktoré poskytujú skutočné dôkazy o účinnosti akejkoľvek liečby.“

Príbeh tohto trendu je taktiež zaujímavý. V tradičnej čínskej medicíne sa gua sha nepoužíva na tvári. Namiesto toho zahŕňa energické škrabanie kože na chrbte a ramenách, čo je v podstate aj spôsob, akým vznikajú modriny. Na vykonávanie tejto techniky sa bežne používajú špeciálne polievkové lyžice a iné predmety, napríklad mince.

„Gua“ v preklade znamená škrabanie, zatiaľ čo „sha“ je výraz používaný v tradičnej čínskej medicíne, ktorý označuje akútne ochorenie. Zástancovia tejto techniky veria, že podporuje krvný obeh a uvoľňuje „stázu“ z tkanív. Ale vysokokvalitné vedecké dôkazy o tejto technike sú slabé, čiastočne preto, že je ťažké prísť s presvedčivým placebom.

Dôkazy o jej prospešnosti sú sporné

Jedna malá štúdia naznačila, že táto technika by mohla zmierniť chronickú bolesť krku, ale našli sa len slabé dôkazy podporujúce jej výhody. Gua-sha si privlastnil wellness priemysel a zapojil to do techniky starostlivosti o pleť. Aby bolo jasné: tvárová verzia gua-sha, ktorú niektorí opísali ako „jemnejšiu formu“ techniky, má však trochu komerčnejší zámer.

„Určite sa zvýšilo povedomie o gua-sha za posledný rok alebo dva, odkedy sa to stalo trendom na sociálnych sieťach. Mnohí z mojich pacientov chcú vedieť, či im to pomôže v boji s procesom starnutia. Skutočnosť je taká, že v porovnaní s inými dostupnými zásahmi, ako sú lasery, LED svetlo a mikroprúdové zariadenia, je nepravdepodobné, že im bude môcť gua-sha konkurovať,“ hovorí McDonald.

Ak vám to pomáha, pokračujte v tom

Technika tejto „masáže“ tváre nie je vo svojej podstate škodlivá, aj keď existuje len málo dôkazov o jej výhodách. „Ak máte gua-sha a radi ho používate, určite v tom pokračujte,“ hovorí McDonald. Masáž tváre v širšom meradle môže dokonca zmierniť napätie v tvárových svaloch.

„Môžu to použiť tí, ktorí majú výrazné napätie vo svaloch tváre, čeľuste a v pokožky hlavy. Hlboký tlak dlane je tiež dobrý na opuchy a lymfatickú drenáž. Masážne zariadenia môžu byť užitočné najmä pre tých, ktorí trpia zápalmi alebo opuchmi na tvári. Nadmerná masáž však môže spôsobiť zápal alebo podráždenie kože a bude mať negatívne účinky na citlivé typy pleti,“ dodáva odborníčka.



Zdroj: theguardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame