Oči nie sú len bránou do duše: Čo všetko môžu prezradiť o našom tele a zdraví?

oči

Vaše oči prezrádzajú veľa aj o vašom fyzickom zdraví (Zdroj: Freepik/towfiqu999)

Ako sa často hovorí, oči o nás prezrádzajú mnoho. No vedeli ste, že z nich viete vyčítať aj svoj zdravotný stav? Najnovšie výskumy ukazujú, že to, v akom stave máte oči, môže byť jasným výkričníkom pred chorobou alebo ochorením. Suché oči môžu byť príznakom reumatoidnej artritídy.

Vysoké hladiny cholesterolu môžu spôsobiť, že sa okolo farebnej časti oka, nazývanej dúhovka, vytvorí biely, sivý alebo modrý krúžok. Medený zlatý prsteň okolo dúhovky je kľúčovým znakom Wilsonovej choroby, vzácnej genetickej poruchy, ktorá spôsobuje hromadenie medi v mozgu, pečeni a iných orgánoch.

Skutočný vek vášho tela

Časť oka nazývaná sietnica dokonca môže pomôcť určiť skutočný biologický vek nášho tela – ktorý môže, ale nemusí odrážať náš chronologický vek. Sietnica ponúka jedinečné, dostupné „okno“ na vyhodnotenie základných procesov systémových cievnych a neurologických ochorení, ktoré sú spojené so zvýšeným rizikom úmrtnosti.

Štúdia analyzovala viac ako 130-tisíc snímok sietnice zo vzoriek, ktoré poskytli ľudia zúčastňujúci sa britskej dlhodobej vládnej štúdie. Zúčastnení boli vo veku od 40 do 69 rokov. Pomocou modelu hlbokého učenia, ktorý je formou strojového učenia, vedci odhadli „vekový rozdiel sietnice“ medzi skutočným biologickým zdravím oka a vekom osoby od narodenia.

Vyššie riziko úmrtia

Štúdia zistila, že za každý rok rozdielu medzi skutočným vekom osoby a vyšším biologickým vekom identifikovaným v oku sa riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny zvýšilo o dve percentá. Väčšie rozdiely, ktoré predstavovali tri až desať rokov medzi skutočným vekom a biologickým vekom meraným zo sietnice boli spojené s až o 67 percent vyšším rizikom úmrtia na špecifické ochorenia. A to aj po zohľadnení iných faktorov, ako je vysoký krvný tlak, hmotnosť a rozdiely v životnom štýle, ako je fajčenie.

Výsledky sú skutočne zaujímavé, no rozhodne si vyžadujú ďalšie testy. Takýmto spôsobom by v budúcnosti bolo možné predpovedať čas smrti konkrétneho človeka. Uvedenie tejto teórie do praxe je v tomto bode v očiach výskumníkov iba zábleskom. Štúdia však ukazuje ďalšiu výhodu toho, že dovolíte inej osobe nahliadnuť hlboko do vašich očí, aj keď je to len váš očný lekár.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame