Prečo vzniká opar a ako sa mu úspešne vyhnúť? Tieto zásady sú pri liečbe dôležité

žena, ktorú trápi opar na perách

Vírus herpes simplex môže byť príčinou mnohých ochorení (Zdroj: Freepik/KamranAydinov)

Ako často vás trápi opar? Ľudia s týmto ochorením by mali používať vlastný príbor, uterák i kefku a držať ich oddelene od ostatných. Dôležité je takisto, aby poranené miesto nechytali rukami. Odporučila to dermatovenerologička Regina Paulinyová v rámci zásad, ktoré zamedzia šíreniu vírusu herpes simplex. Dnes už vieme, že vírus sa prenáša priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou a jeho inkubačná doba je 2 až 7 dní.

Opar spôsobuje vírus, ktorý spoznáme už v detskom veku

Lekárka ozrejmila, že: „Herpes simplex je jedným z mnohých vírusov z rozsiahlej skupiny herpetických vírusov. Spôsobuje väčšinou bolestivé a často sa opakujúce opary lokalizované najčastejšie na mäkkej, tenkej a bohato prekrvenej pokožke pier a ich bezprostredného okolia.“ Herpesvírusy patria medzi svetovo najrozšírenejšie, a podľa nich opar získal pomenovanie, a to herpes.

Vysvetlila, že vírus má dva varianty. Prvým je HSV-1, pri ktorom k nákaze dochádza najčastejšie už v detskom veku. „Prenáša sa osobným kontaktom, kvapôčkovou infekciou, ale aj používaním rovnakého príboru či uteráka a deti ho zvyknú najčastejšie chytiť od dospelej osoby, ktorá je nositeľom vírusu,“ priblížila odborníčka. Upozornila, že po zahojení pľuzgierov vírus zostáva v tele a reaktivuje sa pri:

  • oslabenej imunite,
  • silnom UV žiarení,
  • hormonálnych zmenách či strese.

Infekcia druhým variantom HSV-2 je pravdepodobnejšia u starších ľudí a prenáša sa orálno-genitálnymi sexuálnymi aktivitami.

Dodržujte tieto rady a neprenášajte vírus na druhých

Paulinyová v prípade výskytu oparu odporúča používať vlastný príbor, pohár, uterák, kefku, ale aj návliečky na vankúše a periny. Radí takisto nezdieľať s ostatnými kozmetiku. „Aplikátory líčidiel po výseve infekcie dezinfikujte,“ dodala. Zdôraznila, že poranené miesto nie je dobré chytať rukami, ak sa tak stane, je potrebné ich dezinfikovať.

„Obzvlášť opatrní buďte, keď má niektorý z členov rodiny drobné poranenia – narušená kožná bariéra je ideálnou plochou na preniknutie herpetického vírusu do tela,“ vysvetlila. Rodičom, u ktorých sa vyskytne opar, radí nebozkávať svoje deti. „Bábätká a deti približne do troch rokov sú najzraniteľnejšou skupinou na prenos tohto vírusu,“ ozrejmila odborníčka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Bolesťami chrbtice trpia čoraz mladší ľudia: Zistite, aké sú príčiny a kedy sa treba vybrať k lekárovi

Dodala, že ak sa opary objavujú často v krátkych intervaloch, je dobré zvážiť návštevu lekára. „Namieste sú aj posilnenie imunity a zmeny v životnom štýle, ktoré vírus udržia pod kontrolou,“ podotkla Paulinyová.


Máte skúsenosti s týmto nepríjemným vírusovým ochorením?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame