Chystáte sa počas jesene na túru? Čo odporúčajú záchranári?

muž a žena na túre

Počas jesene buďte na túrach obozretní (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Na jeseň sú dni stále kratšie, preto sa kráti aj čas, počas ktorého môžete ísť na túru v horách. Horská záchranná služba (HZS) odporúča turistom, aby odchádzali na turistiku v ranných hodinách a ukončili ju do zotmenia.

„Ak v lete stačilo do terénu vyraziť predpoludním, na tú istú trasu je teraz treba vyraziť minimálne o dve až tri hodiny skôr a mať so sebou baterku alebo čelovku,“ ozrejmil riaditeľ HZS Marek Biskupič. Predísť volaniu na tiesňovú linku HZS 18 300 mohli v priebehu predchádzajúcich dní napríklad aj dve turistky, ktoré kvôli zle naplánovanej túre zastihla tma a daždivé počasie. Pod sedlom Medziholie pri zostupe turistického chodníka v časti Šlahorka si bez svetla a vyčerpané zavolali na pomoc HZS.

Keďže práve prebieha striedanie teplejších a chladnejších dní, horskí záchranári odporúčajú turistom zistiť si pred odchodom na túru aj aktuálnu predpoveď počasia. Tá je k dispozícii na stránkach slovenského i poľského hydrometeorologického ústavu, a tiež na webe HZS.

Záchranári pomáhali počas uplynulého týždňa v daždivom počasí aj turistovi, ktorý uviazol v strmom lese nad obcou Rudinka kvôli mokrému a šmykľavému terénu. HZS upozorňuje, že blatistý a šmykľavý terén je po výdatných dažďoch v Stredných Beskydách a v Poloninách.

Aktuálne platí výstraha prvého stupňa pred snehom, vetrom, ľadom aj nízkymi teplotami v lokalitách v Západných a Vysokých Tatrách. „Apelujeme na návštevníkov horských oblastí, aby oblečenie vrstvili, nosili turistickú nepremokavú obuv, pribalili si čiapku aj rukavice. V nižších polohách môžu pociťovať relatívne teplo, ale po vystúpení do nadmorskej výšky 1500 až 2000 metrov môže byť teplotný rozdiel nižší o desať až 15 stupňov Celzia,“ uviedol Biskupič.

Dodal, že turistické chodníky sú po daždi na viacerých miestach blatisté a šmykľavé a vo vyšších polohách pokryté snehom. Hrozí taktiež uvoľnenie snehových „splazov“ z mokrého snehu alebo malých lavín.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Predajne budú 29. augusta a 1. septembra pre sviatky zatvorené: Ktoré obchody majú výnimku?

V prípade núdze môžu turisti kliknúť v aplikácii HZS na tlačidlo „Privolať pomoc“ a spoja sa tak tiesňovou linkou HZS. Pokiaľ by pre úraz nemohli hovoriť alebo sú nepočujúci, komunikovať so záchranármi dokážu aj prostredníctvom chatu alebo SMS správ.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame