Čo spôsobuje obezitu? Odborníci sa zhodli – môže ísť o malé stvorenia v našich črevách

obezita

Obezitu môže spôsobovať aj črevný mikrobióm (Zdroj: Pexels/Towfiqu barbhuiya)

Nadváha alebo obezita je závažný problém, ktorý sa vyskytuje aj v našej spoločnosti. Kým kilá navyše nie sú síce ideálne, obezita môže už vážne ublížiť na zdraví. Hoci sa môžete domnievať, že ide len o nesprávnu životosprávu, odborníci prišli so zaujímavým vysvetlením – črevný mikrobióm.

Výskumníci objavili molekulu spájajúcu drobné stvorenia, ktoré nazývajú naše črevá domovom, s hladinami tuku v našom tele. „Teraz máme molekulárny mechanizmus, ktorý poskytuje východiskový bod na pochopenie nášho mikrobiómu ako spojenia medzi našou stravou a zložením nášho tela,“ vysvetlil biochemik z Univerzity Emory Dean Jones.

Zmeny v našich črevách

Náznaky tohto prepojenia pribúdajú už nejaký čas, keď sme sa dozvedeli, do akej miery môže tento ekosystém mikróbov v nás – obývaný baktériami, kvasinkami a inými mikróbmi a ich parazitmi – výrazne ovplyvniť naše zdravie, dĺžku života a formovať naše telá. Nedávne štúdie dokonca naznačili, že chudnutie alebo priberanie na váhe môžu byť  nákazlivé“ v dôsledku šírenia rôznych mikróbov.

Vzostup epidémie obezity v modernej dobe sa zhodoval s masívnymi zmenami v našich črevných mikrobiómoch. Ale obezita so súvisiacimi zdravotnými problémami, vrátane srdcových chorôb a cukrovky, je komplikovaný stav zahŕňajúci súhru medzi našimi génmi, prostredím a stravou, ako aj zložením nášho mikrobiómu.

Dôležité sú dve látky

Štúdie odhalili, že 10 percent molekúl podieľajúcich sa na zdravom fungovaní organizmu u myší možno vysledovať späť k ich mikrobiómu. Molekulárny biológ Ken Liu a jeho kolegovia sa preto rozhodli preskúmať tieto chemikálie bližšie. Vo svojom výskume zaregistrovali látku nazývanú delta-valerobetaín u myší vystavených mikróbom. Nebola však potvrdená u myší bez mikrobiómov chovaných a držaných v nedotknutých podmienkach ako kontrolná skupina. Pomocou bunkových kultúr tím preukázal, že delta-valerobetaín znižuje hladiny karnitínu – látke, ktorá napomáha získavaniu energie.

Zatiaľ čo vedci nemohli priamo dokázať tento mechanizmus u ľudí, prepojenie medzi hladinami delta-valerobetaínu, karnitínu a telesného tuku sa zhodovali. U 214 ľudí zistili, že priemerné hladiny delta-valerobetaínu v krvi boli o 40 percent vyššie u ľudí s BMI vyšším ako 30 v porovnaní s ľuďmi s nižším BMI.

Niektoré typy baktérií pravdepodobne produkujú viac delta-valerobetaínu ako iné. To by vysvetľovalo, ako faktory ovplyvňujúce zloženie nášho mikrobiómu, od stravy až po to, s kým žijeme a aké lieky berieme, menia aj to, ako náš mikrobióm ovplyvňuje našu váhu.



Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame