Cvikla sa vracia do našich záhrad: Ako ju pestovať, uskladniť a napokon chutne využiť v kuchyni?

Ako spracovať cviklu

Pozrite si naše rady na uskladnenie aj spracovanie cvikle (Zdroj: GettyImages)

Cvikla, alebo presnejšie červená repa, vyvoláva ešte stále u mnohých rozpačité pocity. Kým niektorí nedajú na jej intenzívnu chuť dopustiť, iní sa nedokážu zbaviť spomienok na cviklu podávanú v školskej jedálni. Táto buľva výraznej červeno-fialovej farby však v sebe ukrýva výnimočný ozdravný potenciál a v kuchyni sa dá spracovať hneď niekoľkými chutnými spôsobmi. My vám o nej čo-to prezradíme.

Jej pestovanie zvládne aj začiatočník

Áno, červená repa nie je na pestovanie náročná a radosť z úrody urobí aj pestovateľom bez veľkých skúseností. Dá sa vypestovať zo semienok a okrem slnečného stanoviska a dostatočného prísunu vody nemá žiadne špeciálne požiadavky. Výborne odoláva škodcom aj chorobám. Pamätajte, že buľvy s priemerom maximálne do 7 – 8 cm patria medzi najchutnejšie. Väčšie kusy už strácajú na svojej sviežej chuti a sú tvrdšie.


Mohlo by vás zaujať: Cvikla je výborná pri chudnutí aj pre zdravie: Spoznajte jej výhody aj vy


Ako cviklu uskladniť?

Cviklu po vybratí zo zeme očistíme, zbavíme veľkých listov (ponecháme zopár menších pri srdiečku) a odložíme do debničky. Debničku vystelieme starými novinami a menšou vrstvou piesku. Piesok by sme mali počas uskladnenia udržiavať vlhký. Postará sa o to, aby predčasne nezvädli.

Červená repa v studenej pivnici nestráca zo svojich kvalít. Najbližší polrok po jesennom zbere tak máme po ruke prírodný dar, ktorý je bohatý na vitamín C, E, železo, zinok, draslík, horčík aj vápnik. Navyše, je nízkokalorická, vhodná do redukčných jedálničkov, aj ako súčasť stravy zameranej na zníženie cholesterolu. Jej tmavá farba predznamenavá vyšší obsah antioxidantov, ktorým sa pripisujú protirakovinové účinky.

Ozdravuje trávenie, urýchľuje metabolizmus a podporuje prirodzenú detoxikáciu pečene. Je tiež dokázané, že popíjanie cviklovej šťavy znižuje krvný tlak a pôsobí ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vojtěch Poštulka (@vojtech_postulka_chef)

Červená repa v kuchyni na 5 spôsobov

  • Cviklový šalát: Výborná je kombinácia cvikle, špenátu (vyskúšať môžete aj rukolu alebo mangold), feta syru a červenej cibule. Chuťovo zaujímavé je tiež spojenie s kozím syrom a vlašskými orechmi.
  • Cviklová nátierka: Uvarenú a očistenú cviklu nastrúhame najemno, vymiešame s nátierkovým maslom a pridáme prelisovaný cesnak. Hrianku potrieme nátierkou a ozdobíme posekanými orechmi alebo nastrúhaným tvrdým syrom.
  • Cviklová šťava: V domácej šťave veľmi dobre vynikne spojenie cvikle, jabĺk, mrkvy, zázvoru a citrónu.
  • Pečená cvikla: Očistenú, na mesiačiky nakrájanú cviklu uložíme do alobalového batôžka spolu s ďalšou sezónnou zeleninou. Ideálne sú zemiaky, batáty, mrkva či zeler. Pridáme cesnak alebo cibuľu. Nezabudneme na pár kvapiek kvalitného oleja. Pred dopečením môžeme k pečenej zelenine pridať syr (tvrdé druhy, encián alebo mozzarellu).
  • Rizoto s cviklou: Z uvarenej cvikle si pripravíme jemné pyré, ktoré zľahka vmiešame do uvarenej ryže. Pridáme sušený cesnak, na zjemnenie 2 lyžice rozpusteného masla a na tanieri posypeme nastrúhaným parmezánom.

Mohlo by vás zaujať: Cvikla je balzamom pre vaše telo: Vyskúšajte ju v niektorej z týchto variácií


Pozor, výrazne farbí

Kontakt s červenou repou zanecháva viditeľné stopy. Ak je to možné, čistite radšej cviklu vonku, na záhrade, kde je menšie riziko zašpinenia háklivých materiálov kuchyne. Pri čistení a krájaní sa oplatí používať rukavice. Ak už pokožka príde do kontaktu s tmavým prírodným farbivom, vyčistíte ju pomocou soli a kyseliny citrónovej.

Zaváraná cvikla s chrenom

Potrebujeme

  • 4 kg červenej repy
  • 2 l vody
  • 700 g kryštálového cukru
  • 700 ml octu
  • 2 lyžice soli
  • 2 lyžičky rasce
  • 400 g čerstvého chrenu

Postup

  1. Z vody, cukru, octu, rasce a soli si pripravíme sladko-kyslý nálev.
  2. V rámci predprípravy očistíme aj koreň chrenu. Cviklu umyjeme a dáme variť do hrnca tak, aby bola každá buľva ponorená. Vidličkou skontrolujeme, či je cvikla vo vnútri uvarená. Po zliatí horúcej vody ju prudko schladíme studenou vodou. Vďaka tomu šupka jednoduchšie zíde.
  3. Nožíkom cviklu nakrájame na malé kocky. Výbornou pomôckou je okrúhly krájač na varené zemiaky do šalátu (s mriežkou). Vtedy ide práca odruky.
  4. Nakrájanú cviklu naložíme do menších vysterilizovaných zaváracích pohárov, do každého pohára pridáme niekoľko plátkov chrenu (podľa chuti) a po hrdlo zalejeme nálevom.
  5. Pevne uzatvoríme viečkami a sterilizujeme po dobu 15 minút pri teplote 80 °C. Takáto zaváraná cvikla s chrenom je výbornou pochúťkou napríklad k pečenému mäsu.

Pestujete na záhrade cviklu?



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame