Vybočený palec je škaredý a bolestivý: Robte tieto cviky a vyhnete sa operácii!

Hallux, vybočený palec

Vbočený palec trápi mnohých, ako je to s jeho liečbou? (Zdroj: GettyImages)

Diagnóza vbočený palec – hallux valgus znepríjemňuje život najmä ženám. Ide o deformitu palcového kĺbu na chodidle, ktorá môže byť genetická, ale aj získaná. Na jej vzniku sa podieľa nevhodná obuv v podobe vysokých podpätkov a úzkej špičky, ale tiež zlé držanie tela, nesprávne dýchanie či blokády chrbtice, ktoré vplývajú na klesanie klenby chodidla.

Hallux vzniká nenápadne – najskôr sa na palci objaví malý hrbolček a palec sa mierne začne tisnúť k vedľajšiemu prstu. Koža nad vybočeným palcom sa vydúva a pri nosení tesnejšej obuvi začne miesto pobolievať. Ak halluxom v tomto štádiu nevenujeme pozornosť, zväčšujú sa. Hrbol rastie, palec sa stále viac vykrivuje, kĺb je červený a bolestivý. Zohnať na takto zdeformované chodidlo vhodnú obuv, v ktorej palce nebudú bolieť, je takmer nemožné.

Ako predísť operácii

Liečba vbočeného palca v počiatočnej fáze býva konzervatívna. Pomáha napríklad abduktor – odťahovač palca z nízkotepelného termoplastu, ktorý je na základe poukazu od lekára možné pacientovi vyrobiť presne na mieru. Princíp korekcie spočíva v tlaku alebo ťahu do správneho smeru, pričom tento typ ortézy palca môže byť denný alebo nočný. Ďalšou liečebnou pomôckou sú špeciálne ortopedické vložky, ktorých cieľom je odľahčiť prednú časť nohy. Aj tie sa vyrábajú na mieru.

S liečbou treba začať v rannom štádiu ochorenia a nečakať, kým sa stav zhorší. V opačnom prípade nepomôže už nič iné, len operácia. Aby ste sa jej vyhli a predišli či zmiernili bolesti, je okrem používania spomínaných ortopedických pomôcok potrebné zmeniť obuv a vymeniť módu za pohodlie. Obuv má byť dostatočne široká pre prsty a výška podpätku by nemala mať viac ako 3 cm. Ak máte vysoký nárt, odporúča sa obuv so šnurovaním. Veľmi efektívnym prostriedkom v prevencii vzniku halluxov a v zmiernení už existujúcich problémov je cvičenie.


Mohlo by vás zaujať: Vybočený palec na nohe vie potrápiť: Utíšte bolesti vďaka našim tipom


Náš tip:

Vezmite si elastickú gumičku a upevnite ju o palce na nohách. Pomaly striedavo ťahajte svoje nohy od seba a zase k sebe tak, aby ste cítili ťahanie na oboch palcoch. Vykonávajte cvik 1 minútu, potom si doprajte krátky oddych. Najlepšie účinky dosiahnete, ak cvičenie budete praktizovať 15 minút 2-krát denne. 

Vyskúšajte tento zdanlivo jednoduchý cvik s gumičkou (Zdroj: Facebook/top10homeremedies)

Ďalšie špeciálne cviky na vbočený palec nájdete vo videu:


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame