Dajte telo po zime opäť do formy: Nakopnete ho zdravým detoxom

Žena

thinkstockphotos.com

Zimné obdobie bez slnečných lúčov, vianočné prejedanie sa a menej pohybu, to všetko dalo nášmu telu v zime zabrať. S prichádzajúcou jarou a predlžujúcimi sa dňami nastáva ideálny čas na prečistenie organizmu. Prebrať organizmus po zimnom útlme a naštartovať metabolizmus a imunitný systém vám pomôže ten správny jarný detox.

Začnite správne

Na to, aby bol váš detox naozaj účinný, sa naň musíte dôkladne pripraviť. Platí niekoľko zásad, ktorých by ste sa mali držať:

  • mali by ste byť úplne zdraví
  • nemal by trvať dlhšie ako niekoľko dní
  • doprajte si čo najviac spánku
  • hýbte sa – ideálne na čerstvom vzduchu
  • posilnite pitný režim a vypite až tri litre tekutín denne
  • zrieknite sa cigariet, alkoholu, kávy a iných povzbudzujúcich látok (naplánujete si ho na pokojné obdobie, kedy nebudete mať spoločenské povinnosti)
  • pri každom detoxe je vhodné vyradiť mäso, aby si váš tráviaci trakt oddýchol
  • naopak, jedzte viac zeleniny a ovocia

Mohlo by vás zaujať: Rázny detox, ktorý sa prejaví i na vašej postave? Skúste drink z javorového sirupu


Objavte silu smoothies

Zdravé nápoje z rozmixovaného ovocia a zeleniny – práve tie sú ideálnym jedlom počas jarného detoxu. Najmä bobuľové ovocie ako čučoriedky, ktoré sú plné antioxidantov, ktoré vás ochránia pred poškodením buniek voľnými radikálmi. Sladké bobuľky zmiešajte so zelenou zeleninou – špenátom, kelom alebo zelerovými stonkami, aby ste znásobili ich efekt. Na naštartovanie tráviaceho systému, ktorý je po zime spomalený, sa zeleninové a ovocné šťavy výborne hodia. Odľahčený jedálniček by mal obsahovať i jednoduché šaláty, ktoré sú rýchle na prípravu a zároveň chutné.

Detox je postavený na vode

O dôležitosti pitného režimu počas detoxu sme sa už zmieňovali, no ktoré nápoje by ste mali uprednostniť? Ako najlepšia voľba sa javí zelený čaj. V zelenom čaji nájdete polyfenoly, antioxidanty, ktoré pomáhajú očistiť vaše bunky. Viaceré lekárske štúdie ukázali, že pravidelné pitie zeleného čaju pôsobí preventívne pred viacerými typmi rakoviny. To však nie je jediný zdravotný benefit tohto lahodného nápoja – zlepšuje pamäť a pomáha pri chudnutí. Navyše, čaj obsahuje i kofeín, takže s ním poľahky nahradíte kávu, ktorá dráždi žalúdok. Nepodceňujte ani obyčajnú čistú vodu z vodovodu – deň začnite pohárom vlažnej vody, do ktorej si môžete pridať citrónovú šťavu. Aby ste nezabúdali pravidelne prijímať tekutiny, napite sa pred každým jedlom, čím znížite príjem kalórií a, samozrejme, pred a po každom cvičení. Dva až tri litre vody denne vyplavia z vášho tela toxíny cez pečeň a obličky.


Mohlo by vás zaujať: Jednoduchá detoxikácia zelenými potravinami: Prospeje vášmu zdraviu aj postave!


Ako sa stravovať?

Podstatnú časť jarného detoxu tvorí strava, ktorá je jednoduchá a tvorí ju najmä zelenina. Inšpirovať sa môžete týmto vzorovým jedálničkom, ktorý by ste mali dodržiavať jeden týždeň, aby ste účinne zbavili svoju pečeň toxínov. 

Ráno po zobudení: Vypite pohár vlažnej vody s citrónom.

Raňajky: Naturálne celozrnné cereálie (proso, ovsené vločky, amarant, pohánka) s medom a ovocím.

Desiata: Ovocná šťava alebo smoothie.

Obed: Zelenina na pare (zelené fazuľky, brokolica, karfiol, mrkva, repa, kaleráb alebo kel).

Olovrant: Ovocná či zeleninová šťava alebo smoothie.

Večera: Rovnaká ako obed.

Pred spaním: Bylinkový čaj.


Aké skúsenosti máte s detoxikáciou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame