10 najčastejších zlozvykov, ktoré spôsobujú zdravotné ťažkosti: V ktorom sa nájdete?

Nervózna žena obhrýzajúca si nechty

Obhrýzanie nechtov patrí k najčastejším zlozvykom (Zdroj: GettyImages)

Keď sa povie zlozvyk, asi každému ako prvé napadne fajčenie a alkohol. Za neduh sa však považujú aj zdanlivo nenápadné opakujúce sa činnosti a návyky. Niektoré nás v danej chvíli upokojujú, ďalšie zase považujeme za úplne nevinné a nikdy by sme ich nedávali do súvisu so zdravotnými problémami. V ktorom zlozvyku z nasledujúcej desiatky sa nájdete?

1. Sedenie s prekríženými nohami

Problém, ktorý sa týka najmä nežného pohlavia. Hoci ide o elegantný spôsob sedenia, pre ženské telo nie je vôbec zdravý. Obmedzuje prúdenie krvi do nôh, podmieňuje vznik kŕčových žíl a prispieva k vychýleniu panvovej osi z prirodzenej polohy. Ak trpíte bolesťami v dolnej časti chrbta, vinníkom môže byť aj sedenie „na dámu“.


Mohlo by vás zaujať: Zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie: Pokúste sa im vyhnúť, pomôžete si


2. Časté čistenie uší

Poznáte človeka, ktorý má priam obsesiu z opakovaného čistenia uší? Nie sú viac špinavé, to iba špáranie pôsobí upokojujúco. Hlboké čistenie umelou tyčinkou však zatláča maz ešte hlbšie. Vzniká mazová zátka, ktorej komplikáciou sú problémy so sluchom aj vážny zápal. Nehovoriac o riziku, že sa tyčinkou poškodí bubienok.

3. Časté maškrtenie

Ide o zlozvyk, ktorý sa premieta do zhoršenia stravovacích návykov a prírastku hmotnosti. Zdanlivo neškodné drobné maškrtenie spôsobuje stratu vnímania prirodzeného hladu. Po čase prestanete regulovať chuť do jedla. Dajte si záväzok, že všetky drobné maškrty vymeníte za zdravšie alternatívy – kolieska mrkvy, mesiačiky jablka, maliny, čučoriedky alebo iné snacky.

4. Dlhý čas na toalete

Chodíte na WC s letákmi, novinami alebo mobilom? Odpútavajú pozornosť od hlavnej činnosti a niekoľkonásobne predlžujú čas, ktorý pri potrebe strávime. Zvyšuje sa vnútrobrušný tlak, žily v panve sú pod náporom väčšieho množstva krvi. Skôr či neskôr sa obľúbené čítanie pri veľkej potrebe premení na hemoroidy. Nepodceňte ani riziko infekcie močovo-pohlavnej sústavy zanesením zvyškov stolice.


Mohlo by vás zaujať: Noha cez nohu či pukanie prstov: Ktoré zlozvyky nám škodia a ako?


5. Spánok s mejkapom

Pleť je počas dňa vystavená množstvu škodlivín a znečistenia, ktoré sa zachytávajú aj v navonok úhľadnom mejkape. Ak si pred spánkom pokožku neodlíčime, počas nočnej regenerácie sa musíte vysporiadať s vysokou záťažou. Ak vás aj vo vyššom veku trápi akné, zápalové ložiská, urobte si z dôkladného večerného odličovania nevyhnutný rituál.

6. Hryzenie pier a líc

Ide o pomerne častý zlozvyk, ktorý vzniká už v detstve a vracia sa vždy, keď pociťujeme nervozitu alebo stres. Hryzením pier a vnútornej strany líc sa zvyšuje riziko zavedenie infekcie do jemného tkaniva. Najčastejšie sa objavujú boľavé afty s dlhým hojením. Sliznice líc sú opakované narušované na rovnakom mieste, čiže po rokoch sa objavuje trvalo vystúpené zjazvenie.

7. Nešetrné umývanie zubov

Citlivé zuby na chlad a teplo, no tiež aj odhalené zubné krčky môžu mať spoločného menovateľa – drsné čistenie zubov vo vodorovnom smere tvrdou kefkou. Zubné ďasná sa po rokoch „trápenia“ vydali na ústup pred agresívnym čistením. Nanešťastie, táto technika čistenia zubov patrí aj napriek zvýšenému povedomiu o zubnej hygiene stále k veľkým prehreškom.


Mohlo by vás zaujať: Zlozvyky, ktoré nám uberajú na kráse: Často ich robíme všetci, väčšinou podvedome


8. Obhrýzanie nechtov a ceruziek

Pri zuboch ešte na chvíľu zostaneme. Viete o tom, že obhrýzaním nechtov si ničíte nielen nechty, ale aj zubnú sklovinu? Ide o častý prejav nervozity, na ktorý upozorňujeme už deti. Okrem toho, oblasť pod odrastenými nechtami rovnako bohatá na baktérie, ako držadlo v autobuse. Zahryzli by ste si aj do neho?

9. Zaspávanie s elektronikou

Svetlo a zvuk z televízora negatívne vplývajú na prechod do hlbších fáz spánku. Niekoľkokrát sa strhneme pri zvuku hlučnej reklamy a zvyšok noci sa nepokojne prehadzujeme v posteli. Pri dlhšom rolovaní po dotykovom displeji telefónu sa zase často dostávame do neprirodzenej polohy. Už polhodina zisťovania noviniek na sociálnych sieťach nás nadmerne zaťaží náš krk a palcový kĺb, ktorý môže začať tŕpnuť.

10. Ignorovanie prvého budíka

Dokážete vstať na prvé zvonenie, alebo sa „zichrujete“ ďalšími budíkmi v krátkom odstupe? Ranné prebúdzanie na etapy nedobehne chýbajúce hodiny spánku, ani z vás nevyčaruje super čulého človeka s množstvom energie. Naopak, niekoľkokrát si zopakujete úvodnú spánkovú fázu a vo výsledku ste unavení a aj nervózni, podobne ako po krátkom 10-minútovom spánku.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame