Detský čin roka 2022 ukazuje ľudskosť v tých najmenších z nás: Prečítajte si, za aké skutky boli deti ocenené tentoraz

deti a ich učiteľka

Ocenenia získali deti v rôznych kategóriách (Zdroj: Freepik/nazariykarkhut)

O oceneniach Detský čin roka 2022 rozhodlo viac ako 26 tisíc detí z takmer 330 škôl. Počas leta vyberová komisia vybrala 39 nominovanych skutkov v ôsmich kategóriách. V druhej časti projektu potom učitelia s deťmi čítali príbehy na hodinách či v školskom klube, k dispozícii boli aj v online podobe. Každé dieťa si vybralo a ocenilo jeden z príbehov v každej kategórii. Informovala o tom koordinátorka projektu Detský čin roka, Magdaléna Fábryová.

Pomoc zvieratám aj ľuďom

„Ako my dospelí, tak aj deti sme vystavení mnohým zložitým okolnostiam. Sme preto veľmi radi, že do tejto zložitej atmosféry v spoločnosti môžeme priniesť nádej v podobe dobrých skutkov detí, ktoré sú príkladom pre nás všetkých,“ uviedla Saša Broadhurst-Petrovická, podľa ktorej bol rok 2022 minoriadne náročným.

V kategórii Záchrana ľudského života zvíťazila prváčka Zuzka, ktorá zavolala pomoc svojmu starému otcovi. V kategórii Pomoc v rodine vyhrala Lea, ktorá pomáha svojim nepočujúcim rodičom. Kategóriu Pomoc rovesníkom ovládla trieda zo Základnej školy A. Bernoláka v Detve, ktorá bola podporou pre svoju chorú spolužiačku. Víťazmi v kategórii Pomoc ľuďom sa stali dvaja kamaráti Patrik a Dávid, ktorí pomohli stratenému chlapcovi.

Empatia a súdržnosť v každej kategórii 

V kategórii Pomoc prírode zvíťazil Jakub, ktorý sa dlhodobo stará o opustené mačiatka a Saskia, ktorá zorganizovala zbierku pre útulok zvierat, získala ocenenie v kategórii Dobrý nápad. Cenu Saskie Fischerovej – Malý detský čin roka dostal Nicolas, ktorý sa vzdal olympijského víťazstva, aby pomohol kamarátovi.

V kategórii Dobrý čin na nete ocenenie získali tretiaci, ktorí pripravili videoklip pre chorého spolužiaka. Mimoriadnou cenou ocenili projekt Štvorlístok pomoci. ĽudiaĽuďom.sk sa tento rok rozhodlo oceniť všetky detské skutky.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame