6 otázok, ktoré ste sa vždy chceli spýtať zubára: Poznáte odpovede na všetky?

Otázky na zubára

Pozreli sme sa na najčastejšie otázky týkajúce sa zubov a ich čistenia (Zdroj: GettyImages)

Je lepšie čistiť si zuby pred raňajkami alebo po nich? Škodí bielenie zubom? Je povlak na jazyku nebezpečný? Pozreli sme sa na časté otázky týkajúce sa dentálnej hygieny. Niektoré odpovede vás možno prekvapia.

1. Je lepšie čistiť si zuby pred raňajkami alebo po nich?

Hoci sa môže zdať, že čistenie zubov a odstránenie všetkých nečistôt až po raňajkách je dobrý nápad, opak je pravdou – zuby si treba čistiť pred raňajkami. Odstránite tak mikroorganizmy v zubnom plaku, ktoré sa živia cukrovými zvyškami z raňajok. Tieto baktérie menia cukry na kyseliny, ktoré rapídne znižujú pH v ústach a zvyšujú riziko „naleptania“ skloviny.

Ak si zuby vyčistíte až po raňajkách, môže sa ľahko stať, že nenávratne vyčistíte aj zmäknutú sklovinu. Najlepšie je preto vyčistiť si zuby pred raňajkami a po nich si už len vypláchnuť ústa čistou vodou, prípadne ústnou vodou. Ak si aj napriek tomu chcete čistiť zuby až po raňajkách, počkajte aspoň dvadsať až tridsať minút.

2. Je potrebné odstraňovať povlak na jazyku?

Do istej miery je povlak na jazyku normálny. Hromadia sa tu baktérie, odumreté tkanivá, toxíny, zvyšky potravy a sliny. Niekedy môže mať povlak aj patologický pôvod, napríklad v dôsledku užívania antibiotík alebo vírusového ochorenia. Aj z toho dôvodu je vhodné povlak na jazyku odstraňovať pravidelne, avšak šetrne.

Zaobstarajte si špeciálnu škrabku na jazyk a používajte ju dvakrát až trikrát týždenne. Jazyk s ňou nesmite drhnúť, len zľahka prejdite jedným až dvomi ťahmi. Vhodné sú aj sonické kefky so špeciálnymi hlavicami na hygienu jazyka, ktoré odstránia povlak a prispejú k pravidelnej obnove sliznice jazyka.

3. Škodí bielenie zubom?

Odtieň zubov je daný čiastočne geneticky, takže aj keď sa o zuby staráte dokonale, namiesto žiarivej bielej farby môžu mať žltý odtieň. Za farbu zubov môže dentín, ktorý je schovaný pod sklovinou, samotným čistením kefkou sa vybieliť nedá. Ak sú zuby zdravé, teda bez kazu a zápalu ďasien, bielenie by nemalo byť problém. Nevykonávajte ho však sami doma voľne predajnými prípravkami, radšej si bielenie zájdite do zubnej ordinácie.


Mohlo by vás zaujať: Zuby ako perličky? Pozor, bielenie nie je vhodné pre každého!


4. Ako spoznám, či je zub dobre vyčistený?

Skúste jednoduchý test – vyčistite si najprv jeden zub a potom po ňom prejdite jazykom. Následne prejdite jazykom po vedľajšom nevyčistenom zube. Cítite rozdiel? Ak si jazykom nedosiahnete až dozadu na stoličky, môžete skúsiť aj detekčné plakové tabletky alebo roztok. Naneste ich na vyčistené zuby, nechajte chvíľku pôsobiť a vypláchnite ústa vodou. Na miestach, kde zostala farba, zostal aj povlak.

S plakovými tabletami to však nepreháňajte, stačí ich použiť raz až dvakrát do mesiaca. Inou alternatívou je zveriť starostlivosť o zuby a ďasná šikovným technológiám. Smart zubné kefky dokážu ustrážiť, či na zuby príliš netlačíte, či ste nejaké miesto nevynechali alebo či ho čistíte dostatočne dlho.

5. Prečo by večerné čistenie zubov malo byť dôkladnejšie?

Dôkladná večerná zubná hygiena pred tým, než idete spať, má niekoľko výhod. Jednak na ňu máte dosť času, no predovšetkým sú dobre vyčistené zuby viac chránené. Počas spánku, keď organizmus odpočíva, sa znižuje tvorba slín a obmedzuje pohyb jazyka a pier, dôsledkom čoho nedochádza k prirodzenému oplachovaniu zubov. Baktériám sa pri nevyčistených zuboch lepšie darí pevne usadiť na povrchu skloviny a produkovať kyslé látky, ktoré sklovinu poškodzujú.

6. Prečo je dobré nezabúdať na medzizubné priestory?

Pokiaľ chcete predísť vzniku medzizubného kazu či zápalu ďasien, ktorý môže viesť až k parodontitíde, starostlivosti o medzizubné priestory sa nevyhnete. Medzizubné kazy nie sú na prvý pohľad viditeľné, často ich odhalí až röntgenový snímok. Medzizubným priestorom sa však stačí venovať raz za deň, ideálne večer pred spaním. Medzizubnou kefkou pohybujte tam a späť, ideálne ešte pred čistením zubnou kefkou. Jemne a dôkladne tak odstránite zubný povlak zo všetkých kritických miest.

V úzkom medzizubnom priestore, kde nie je možné použiť medzizubnú kefku, je najlepšie použiť dentálnu niť alebo ústnu sprchu. Väčšie priestory je vhodné čistiť medzizubnou kefkou s vhodnou šírkou. Pokiaľ bude príliš malá, neodstráni všetok zubný povlak, príliš široká kefka zase môže ďasno zbytočne traumatizovať.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame