Kedy nahlasovať podozrenia na nežiaduce účinky liekov? Dôležité je oznámiť najmä nečakané reakcie

starší človek drží v ruke plát s liekmi

Ak v lekárni nenájdete lieky, ktoré zvyčajne kupujete, môžete ich nahradiť inou formou lieku s rovnakým zložením (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Podozrenia na nežiaduce účinky liekov môžete okrem zdravotníkov a farmaceutických spoločností hlásiť aj vy ako pacient. Dôležité je oznámiť najmä závažné, prípadne nečakané reakcie, ktoré sa neuvádzajú v príbalovom letáku. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Účinky preverujú aj špecialisti z EÚ

„Hlásenia môžu viesť k pridaniu nových nežiaducich účinkov alebo interakcií do príbalového letáku, k pridaniu kontraindikácií či k zmene v predpisovaní lieku alebo v jeho dávkovaní,“ vysvetlil.

Hlásenia posudzujú odborníci ŠÚKL z oddelenia farmakovigilancie. Preverovať ich však môžu aj odborníci na úrovni Európskej únie či medzinárodnej databázy EudraVigilance.

„Aby bolo hlásenie možné čo najlepšie posúdiť, majú v ňom byť uvedené čo najpodrobnejšie informácie o pacientovi, všetkých užívaných liekoch a o vzniknutej nežiaducej reakcii,“ priblížil.

Zmenu liekov konzultujte jedine s lekárom 

Systém hlásení slúži na kontrolovanie bezpečnosti liekov. ŠÚKL vysvetlil, že nemôže meniť či navrhovať liečbu. „Ak sa u vás po podaní lieku vyskytla závažná nežiaduca reakcia, ďalšiu liečbu je nutné konzultovať s lekárom,“ skonštatoval.

Je potrebné pripomenúť, že vedľajšie účinky má každý liek či vakcína, no takéto účinky sa zároveň neprejavia u každého. Ich popis a to, ako sa často vyskytnú, sa uvádzajú v príbalovom letáku. „Riziku nežiaducich účinkov sa úplne nevyhneme, je však potrebné, aby prínos lieku prevažoval nad jeho rizikami,“ dodal ŠÚKL.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame