Domov pre alergika: Obmedzte kýchanie na minimum vhodným zariadením

Kýchanie

photl.com

Alergia. Nepriateľ dnešnej doby, ktorý prichádza bez pozvania. Čoraz viac detí sa rodí s jej vrodenou formou, napríklad na prach a peľ. Oboje sú nepríjemné, tej peľovej sa však prakticky nedá vyhnúť. Ak trpíte vy, alebo niekto vo vašom okolí prachovou alergiou, môžete si život výrazne skvalitniť.

Ak vám alergológ diagnostikuje alergiu na prach, nejde tak celkom o prach. Ide o exkrementy roztočov, malých zvieratiek žijúcich všade vôkol vás. Takáto alergia sa prejaví klasicky – kýchanie a kašeľ či slzenie očí budú každodenným spoločníkom. Na zlepšenie zdravotného stavu môžete urobiť niekoľko úprav vašej domácnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Bezpečná kúpeľňa pre seniora: Zabráňte pádu výberom vhodného zariadenia!


Spálňa pre alergika

Najviac roztočov sa nachádza na mieste, kde strávite tretinu svojho života. V posteli. Preto by dobrá antialergická posteľ mala byť základ zdravej domácnosti. Či chcete alebo nie, budete sa musieť rozlúčiť s obľúbenými páperovými perinami. Namiesto nich si kúpte prikrývky z umelých materiálov. Roztoče sa v nich síce šíria rovnako, majú však jednu nespornú výhodu. Dajú sa pravidelne prať pri vyššej teplote. Už pri teplote 60 °C roztoče zomierajú, niektoré syntetické materiály znesú aj 90 °C. Aby ste sa pravidelne zbavovali roztočov, bolo by ideálne oprať svoju prikrývku každý týždeň. Ak na to nemáte čas, perte ju minimálne 4 krát ročne.

Ku posteli patrí neodmysliteľne aj matrac. V ňom nájdete milióny roztočov a preto voľte matrace uložené na lamelových roštoch. Tak bude môcť matrac lepšie dýchať a vetrať sa. Ideálny antialergický matrac by mal byť z prírodného latexu, ktorý sa dobre prispôsobí vášmu telu a nedovoľuje roztočom prežiť. Ak takýto matrac skombinujete s antialergickým poťahom, konečne sa v noci dobre vyspíte. Samozrejmosťou sú aj špeciálne obliečky.

V spálni udržujte teplotu okolo 19 °C a vlhkosť vzduchu 50 %. Vlhkejšie prostredie podporuje rozmnožovanie roztočov, preto dajte zo spálne preč všetky kvety. Nielen tie kvitnúce, ale aj ostatné, ktoré kvôli pravidelnému polievaniu zvyšujú vlhkosť v miestnosti.

Záclony a závesy? Jedine tak u starej mamy

Ak si neviete predstaviť obývačku bez poriadnych závesov, lúčenie s nimi bude pravdepodobne veľmi ťažké. Záclony však priťahujú roztoče ako cukor mravce. Budete ich musieť vymeniť za modernejšie, praktickejšie a predovšetkým zdravšie žalúzie. Tie sú dnes už aj cenovo dobre dostupné, nájdete všetky rozmery všakovakých farieb či vzorov.


Mohlo by vás zaujímať: Alergie klopú na dvere: Prežite ich v zdraví s overenými trikmi


S kobercami alebo bez?

Ani jeden variant nie je absolútne bezproblémový. V kobercoch sa nachádzajú roztoče, no prach z kobercov sa nevíri až tak, ako z čistej podlahy. Ak chcete mať silou mocou koberec, zadovážte si aj výkonný vysávač. Tie antialergické sú vybavené špeciálnym HEPA filtrom, ktorý zachytí aj tie najdrobnejšie častice prachu. Takýto vysávač je až o polovicu silnejší ako klasický, je drahší no pre zdravú domácnosť sa takáto investícia rozhodne oplatí.

Druhou alternatívou je plávajúca podlaha, respektíve dlažba. Ak zvolíte domácnosť bez kobercov, budete musieť dlážku pravidelne utierať navlhko, aby sa prach ešte väčšmi neusadzoval. V oboch prípadoch teda nesmiete podceniť pravidelnú starostlivosť.

Čalúnený nábytok, ďalšie riziko

Aj v období elegantných kožených sedačiek sa stále nájdu priaznivci klasického čalúnenia. Ak ste ale alergik, najvýhodnejšie bude zvoliť spomínanú kožu. V prípade čalúnených sedačiek a kresiel dbajte na starostlivosť o ne a pravidelne ich ošetrujte špeciálnymi prípravkami proti roztočom.

Nábytok, nenápadný no nebezpečný

Na nábytku sa usadzuje najviac prachu. Platí pravidlo, čím viac poličiek, tým viac nebezpečných alergénov. Voľte skôr presklené vitríny, alebo uzatvárateľné skrine, kde si uložíte svoje veci. V prípade skla pôjde navyše o pekný a efektný kus nábytku. Predídete tak nadmernému usadzovaniu prachu a nezbláznite sa z častého utierania.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrá stolička dokáže zázraky: Pomôže proti kŕčovým žilám aj boľavej chrbtici


Detstvo bez zvieratiek a plyšových hračiek

Ak bývate v jednej domácnosti s alergikom, budete si musieť odpustiť psíka, alebo mačku. Domáce zvieratá sú pre alergikov najnebezpečnejšie. Ak sa ich vzdať nechcete, zamedzte im vstup aspoň do miestnosti alergikovej spálne, aby aspoň tu mal čisté ovzdušie.

Rovnako je to aj v prípade plyšových hračiek. Tie svojím huňatým povrchom doslova priťahujú roztoče a znepríjemňujú život alergikom. Nahradiť sa dajú plastovými či gumenými hračkami. Ak predsa len chcete mať doma nejakého toho plyšáka, na večer dajte takéto hračky do mrazničky. Ak na to nebude čas pravidelne, tak aspoň občas ho tam dajte na 72 hodín. Nízka teplota zabije všetky roztoče a hračka bude aspoň na určitý čas zase čistá.

S alergiou sa stretávame čím ďalej, tým viac. Ide o moderné ochorenie, ktoré sa môže liečiť aj po celý život. Práve preto by sme mali snažiť sa sebe, alebo blízkemu postihnutému uľahčiť život. Stačí dodržovať pár zásad a kvalita života sa môže rapídne zvýšiť.


Ako alergii prispôsobujete život vy? Poznáte dobré prípravky ale tipy? Napíšte ich do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, David
Odporúčame