Džem pečený v rúre: Vyskúšajte tento trik a už nikdy ho nebudete variť v hrnci!

Pečený džem

V rúre môžete pripraviť džem z ľubovoľných druhov ovocia (Zdroj: GettyImages)

Sezóna zavárania a spracovávania ovocia je konečne tu a mnohé gazdinky sa už naplno realizujú v kuchyni. Domácemu džemu sa žiaden kupovaný nevyrovná, prečo si však náročný proces trochu neuľahčiť? Stačí hrniec vymeniť za plech a sporák za rúru.

Džem pečený v rúre je vychytávka kvalitných reštaurácií, ktoré varia z lokálnych surovín a nepoužívajú žiadne polotovary. Oproti zdĺhavému vareniu má hneď niekoľko výhod: šetrí čas, takže nemusíte stáť hodiny pri sporáku, zvládnu ho aj začiatočníci, vyžaduje menej pozornosti a zostáva po ňom oveľa menej špinavého riadu. Okrem toho má minimálne rovnako dobrú chuť, ak nie aj lepšiu, a môžete pri jeho príprave naplno využiť vlastnú fantáziu. Potrebovať totiž budete len ovocie, všetko ostatné závisí výlučne od vášho výberu.


Mohlo by vás zaujať: Recept na dnes: Uvarte si domáci šípkový džem, jeho lahodnú chuť si zamilujete!


Základný postup

  1. Pripravte si plech s vysokými stenami. Aby sa vám naň nič neprilepilo, môžete ho vytrieť octom.
  2. Teraz je čas nachystať ovocie. Môžete zvoliť marhule, broskyne, jahody, ríbezle, slivky, alebo akýkoľvek iný druh. Výborné sú aj džemy z miešaného ovocia, je to naozaj len a len na vás. Ovocie umyte, vykôstkujte a nakrájajte na malé kúsky. Nepotrebujete žiadne sladidlá. Ak máte predsa len radšej sladšie džemy, použite trstinový cukor. Môžete aj experimentovať a pokojne pridať škoricu, vanilku, klinček, štamperlík domácej pálenky, rum či iný alkohol. Takisto môžete ovocie pokvapkať citrónom a premiešať, nutné to však nie je.
  3. Pripravené ovocie nechajte odpočívať približne 24 hodín v chladničke.
  4. Na druhý deň zmes rozmixujte tyčovým mixérom. Kým mixujete, rozohrejte si rúru na 200 °C.
  5. Rozmixovanú zmes vylejte na octom potretý plech. Nič sa však nestane, ak ho vytierať nebudete. Rovnako môžete mixovanie zvoliť až po upečení, každý postup je správny a vy si môžete vybrať ten, ktorý vám vyhovuje viac.
  6. Plech vložte do vyhriatej rúry. Keď začne vrieť (bublať), znížte teplotu na 150 °C. Približne každých 45 minút obsah plechu premiešajte.
  7. Dĺžka pečenia závisí od druhu a množstva ovocia, veľkosti plechu, aj od toho, akú výslednú konzistenciu džemu chcete mať. V priemere to trvá 2 až 4 hodiny. Pri každom miešaní skontrolujte, v akom stave sa džem práve nachádza. Spočiatku bude hmota tekutá, pretože ovocie pustí šťavu. Potom začne hmota hustnúť. Správne upečený je džem vtedy, keď sa ani po premiešaní na povrchu netvoria žiadne „jazierka“ šťavy a zmes je tuhšia. Ak si nie ste istí, pokojne urobte klasický test s kvapnutím malého množstva na tanierik. Nechajte chvíľu vychladnúť a skúste, ako sa džem správa, či je už podľa vášho gusta.
  8. Len čo má džem konzistenciu, akú požadujete, môžete fľaškovať. Do pohárov dávajte džem ešte horúci, hneď po dopečení. Pomôcť si môžete strednej veľkou dezertnou špicatou lyžicou. Viečka dobre uzavrite a fľaše postavte hore dnom. Po pol hodine prevráťte a prikryté v deke nechajte chladnúť do nasledujúceho dňa.
  9. Džem môžete skladovať v chladničke alebo v komore, postačí mu izbová teplota a tmavé miesto.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Obed so sebou alebo chutná večera: Inšpirujte sa chuťou týchto troch sendvičov


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame