Tieto ekologické produkty stoja za kúpu: Čo by vám doma nemalo chýbať?

Tieto skvelé produkty stoja za kúpu (Zdroj: Freepik/freepik)

Okolo ekológie sa dnes točí množstvo tém a mnohí z nás premýšľajú nad spôsobmi, vďaka ktorým by aspoň trošičku pomohli prírode. Ak radi ekologicky konáte, nielen rozmýšľate, prinášame vám niekoľko tipov na skvelé produkty, vďaka ktorým o čosi ušetríte životné prostredie.

Pár tenisiek, ktoré sú doslova budúcnosťou obuvi

Počuli ste už o teniskách, ktoré sú stopercentne vyrobené z recyklovaných materiálov? Ak nie, vedzte, že takéto tenisky sú správnym krokom dopredu. Niektoré spoločnosti dokonca ponúkajú tenisky z rôznych recyklovaných druhov odpadov, napríklad z PET fliaš z oceánu. Takéto tenisky bývajú síce drahšie, no sú odolnejšie a dlhšie vydržia, takže ak sa o ne budete dobre starať, zachovalé budú aj niekoľko rokov!

Sada hodvábnych obliečok z overených zdrojov

Bambusové alebo hodvábne plachty a návlečky na vankúše či periny sú prospešné pre vašu pleť, v zime vás zohrejú a v lete príjemne schladia. Je preukázané, že majú množstvo benefitov hlavne na zovňajšok človeka. Nepoškodzujú ani vlasy a nespôsobujú vrásky. Pri správnej starostlivosti vydržia človeku roky.

obliečky
Obliečky z hodvábu majú svoje výhody (Zdroj: Unsplash/Susan Wilkinson)

Opakovateľne použiteľné silikónové riady či sklenené dózy

V silikónových riadoch či sklenených dózach dokážete uložiť takmer všetko, na čo si spomeniete. Bezpečné sú aj v umývačke riadu, mikrovlnnej rúre či mrazničke. Okrem toho sa sklenené dózy „nezanášajú“ povlakom z jedla ako tie plastové, a tak budú vždy čisté. Keď sa vám nedopatrením rozbijú, aspoň viete, že sa sklo dá dobre recyklovať.

Tepláky či iný kus oblečenia vyrobený z recyklovaného odpadu

O teniskách vyrobených z plastov sme si už hovorili, ale čo oblečenie vyrobené zo 100% recyklovaných materiálov? Niektoré firmy sa rozhodli dať takýmto kusom oblečenia šancu a nemohli urobiť lepšie. Dajte im šancu aj vy – od kupovaných v obyčajných obchodoch sa nelíšia, no vydržia vám dlho a navyše budete mať super pocit, že ste pomohli prírode.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zálohový systém na Slovensku uzatvára prvý rok: Návratnosť obalov na úrovni 70 % je nečakaný úspech

Fľaša s vodným filtrom a čističkou

Čističku vody s filtrom má doma takmer každý, komu napríklad vadí príliš chlórovaná voda z vodovodu. Reč tu je však o prenosnej fľaši, a to najmä pre tých, ktorí sa radi „stratia“ v prírode, ale nechcú so sebou zbytočne vláčiť plastové fľaše. Zainvestovať do takejto fľaše s filtrom je super aj v prípade, ak plánujete cestovať na miesta, kde môže byť ťažké získať čistú vodu.

žena otvára fľašu
Dajte stop plastom. Takýto má vplyv na naše zdravie (Zdroj: GettyImages)

Kvalitný a pohodlný matrac

Povedzme si úprimne, kedy ste naposledy menili matrac na posteli, na ktorej spíte každú noc? Ak to bude už chvíľka, zamyslite sa nad kúpou nového. Pravdou je, že dobrý matrac by mal vydržať roky, no ako si vybrať ten správny za priaznivú cenu a s dobrou kvalitou? Mali by ste predovšetkým vyberať matrac zbavený akýchkoľvek toxických chemikálií či polyuretánových pien.

Prejdite si rôzne certifikované či uhlíkovo neutrálne značky. Aj takto môžete pokojne spať s vedomím, že peniaze, ktoré ste minuli na matrac, rozhodne stáli za to, pretože nepomohli len vášmu zdraviu, ale aj zdraviu našej planéty. Navyše, nový matrac ocení aj váš pohybový aparát, takže ak máte problém s chrbtom či kĺbmi, aj nesprávny a starý matrac môže byť príčinou ich bolesti.

Kvalitná kabelka

Každá žena by mala mať v šatníku aspoň jednu kvalitnú kabelku, vďaka ktorej sa bude cítiť dobre vždy, keď si ju prehodí cez rameno. Nie je to však len o tom cítiť sa módne a šik. Najbližšie, keď si budete kupovať kabelku, porozmýšľajte nad lokálnymi výrobcami, ktorí tvoria udržateľným spôsobom, prípadne pracujú s rôznymi druhmi prírodných či vegánskych materiálov. Vďaka kúpe takejto kabelky pomôžete nielen prírode, ale aj výrobcovi vo vašom okolí.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Predvianočný darček priamo od matky prírody: Oblohu spestrí meteorický roj, tešiť sa môžete aj na novú kométu

Kompostovateľné puzdro na mobil

Väčšina z nás si objednáva puzdra na telefón z rôznych zahraničných stránok doslova za pár centov. Málokomu však napadne, že ich výroba, distribúcia či dokonca aj používanie vôbec nie je ekologické. Ak zvažujete kúpu nového krytu (pretože ten starý sa už pomaly po mesiaci rozpadáva) siahnite po ekologických značkách, ktoré garantujú stopercentnú rozložiteľnosť či recykláciu daného materiálu.

Ženy na schodoch
Zvažujete kúpu nového krytu? Siahnite po ekologickej alternatíve! (Zdroj: Freepik/freepik)

Kovový holiaci strojček na žiletky

Možno si hovoríte, že takýto strojček (či britvu) naposledy používal váš otec či starý otec, no strojčeky či britvy spred desiatok rokov vyzerajú aj dnes vo väčšine prípadov ako neporušené. Vráťte sa preto ku koreňom ku klasickým strojčekom na výmenu listových žiletiek, ktoré sa dajú zrecyklovať. Z dlhodobého hľadiska vám to pomôže ušetriť peniaze, pretože nebudete musieť opakovane každých pár mesiacov kupovať jednorazové holiace strojčeky.

Znovu naplniteľná kozmetika a čapovaná drogéria

Mydlá, pracie gély či čistiace prostriedky – to všetko si môžete kúpiť znova a znova bez toho, aby ste to kupovali opätovne balené v novom obale. Existujú rôzne značky kozmetiky či parfumov, ktoré ponúkajú opätovne naplniteľné či vymeniteľné časti. A nabudúce, keď sa vám minie aviváž či prací gél, vyrobte si ho doma alebo skočte do najbližšej predajne s čapovanou drogériou. Ušetríte nielen peniaze, ale aj prírodu od zbytočného odpadu.

Pár kvalitných slnečných okuliarov s plnou UVA/UVB ochranou

Jar je už za rohom a zrak si musíme chrániť pred slnkom rovnako ako kožu. K tomu poslúžia kvalitné okuliare, ktoré vás ochránia pred nebezpečnými slnečnými lúčmi, no zároveň vám vydržia aj zopár sezón. Zalovte preto hlbšie do peňaženky a namiesto okuliarov, ktoré vydržia sotva jedno leto, si zaobstarajte také, s ktorými sa budete môcť chváliť aj roky – o to lepšie, ak budú vyrobené z materiálov z overených zdrojov alebo dokonca recyklované.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chystáte sa osláviť príchod nového roka na chate? Tatranskí ochranári vyzývajú k ohľaduplnosti
slnečné okuliare na uteráku
Ochrana pred slnkom je v lete ale aj v zime nesmierne dôležitá (Zdroj: Freepik/nikitabuida)

Zdroj: buzzfeed.com, plnielanu.sk
Odporúčame